| Pitic a întrebat:

Toti de la mine din clasa copiaza la greu la fiecare lucrare, stau in banca a 3 a nu pot sa copiez iar aia din primele banci reuseau sa copieze, azi am avut 2 lucrari nimeni in afara de mine nu invatase si eu una nu sunt tocilara insa nici nu vreau sa fiu ultima din clasa.
Cand profu se plimba prin clasa eu eram singura care scria cand sa asezat profu la catedra toata lumea scria, cum vine asta.
Ma enerveaza sunt anumite persoane care copiaza tot timpu si niciodata nu sunt prinse si iau note mai mari ca mine care stau toata noaptea sa tocesc. Incercai si eu azi sa copiez desi nu aveam ce ca invatatsem si imi era ff greu sa ma inspir din banca.
Toti cu telefone cu foi prin banca, m-am saturat sa invat si sa iau 8 9 iar aia care copiaza10 si cand ii ascuklta nu stiu nimic din ce au scris in lucrare.
Vreau si eu idei ceva

Răspuns Câştigător
| TeoPT a răspuns:

Fotografiază-i sau înregistrează-i cu telefonul în pauze când vorbesc despre copiat și spune unui profesor. Asta deja e nesimțire curată, dar și dovadă de indiferență din partea profesorului. Cum să nu vadă că aproape toată clasa copiază? De ce nu se uită prin bănci? La noi anul trecut făceau două proaste pe șmecherele că o să copieze la teză la română. În timpul tezei profesoara le-a prins cu copiuțele în bancă, le-a pus 3 în catalog și le-a lăsat corigente. Și am mai avut cazuri, profesorii noștri îi prind aproape mereu pe cei care copiază. Cam ciudat faptul că la voi nici un profesor nu își dă seama. Eu dacă l-aș fi prins pe unul cu 10 în test că nu știe nimic la oral i-aș fi pus 3 pe loc dacă aș fi profesor. Foarte ciudat cum de nu se prinde nimeni.
În concluzie ai două variante de rezolvare a problemei
1. Pornești reportofonul și ții telefonul ascuns, apoi intră în vorbă cu ei în legătură cu copiatul la nu știu care test. Arată-i dirigentelui înregistrarea.
2. Explică-i unui profesor de care te simți mai atașată problema și sugerează-i să se plimbe toată ora în timpul unui test printre bănci, să vezi cum nu mai copiază animalele, sau să stea la început la catedră să îi lase să copieze, apoi să se uite prin bănci și să îi prindă cu copiuțele în bancă. Trebuie să rezolvi cumva problema.
Sper să o rezolvi
Baftă

5 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Pitic explică:

Mai mari

| lucian a răspuns:

M-ai bine este sa inveti decat sa copiezi

| Petre a răspuns:

Nu fi invidioasa! Lasa ca o sa-i prinde pe ei cineva pana la urma. Tu daca inveti o sa ajungi la un profil bine - mersi si ei la coltu strazii: "Nenea... da si mie 3 lei!"

Si eu la o lucrare la fizica am luat (pe invatatelea) 9 si unu' care a copiat a luat 6 sau 7!

| Manole_Alina_1990 a răspuns:

Sa copi? sa iti pui caietul sub fund, sa ai o maneca stransa si sa pui o copiuta sub i-a.