| NutellaFinetti a întrebat:

Deci...crying am o problemaaa.Sunt in clasa a saptea s azi ultima ora am dat test la franceza.
Dar uite cum a inceput totul:Era ora 15:50 si s-a sunat de pauza.La 15:50 ne-am hotarat toti sa plecam, sa chiulim mai exact.Eu nu am vrut sa plec, tot spuneam ca daca ma prinde mama am dat de necaz mare.Era si o fata cu care m-am certat.Si cand am zis ca vreau sa plec a venit la mine si face ca: si chestii de astea crying.Si tot ne-am certat asa pana cand am fost de acord sa plecam desi mai aveam putin si incepeam sa plang.Am ajuns in curtea scolii cand vroiam sa chiulim, si ne-au spus niste fete din clasa a saptea care au dat deja testul, si ne-a spus ca si noi il vom da.Le-a spus doar la vreo 3 sau 4 copii care au zbughit-o in clasa si noi dupa ei... daca plecam, plecam toti, nimeni nu ramanea in urma si nimeni nu se intorcea.Cam toti am plecat pana in curtea scolii, dar dupa ce colegii care au aflat de test s-au intors, a trebuit sa ne intoarcem si noi...am dat testul, iar eu cum nu prea stiu franceza, am cam copiat un pic.Si aveam banci din alea cu "un spatiu"sub banca unde sa ne tinem caietele,si acolo am avut cartea. Faza naspa e ca atunci cand am terminat,fata cu care m-am certat eu era in spatele meu,si a vazut ca am copiat.A copiat si (nu le spun numele) X,Y,V,G,S,T,E, O, U deci 9 din clasa au copiat printre care si eu:
Si la sfarsit,cand am iesit din clasa era ea cu X, in fata mea si vorbea cu ea, si stia ca sunt in spatele ei si a zis:
Ele au copiat ca vacile si au luat 7 sau 8 si eu m-am chinuit si n-am copiat nimic si am luat 7...alea luau 5 sau 6 daca nu copiau.
Si chestii din astea,dar nu stiu cand ar trebui sa chiulesc,daca toti pleaca, nu imi place sa plec de la ore, mai ales gen franceza si chestii din astea...
Intrebarile:
1.cand ar trebui sa chiulesc, dar faza naspa e ca daca nu chiulesc si eu toti ma iau de proasta, gen tradez clasa sau ceva de genul asta
2.ce sa fac cand fata aia ma njura sau vrea sa ma faca sa ma simt prost? incearca asta cam des si din pacate uneori ii iese
3.ma simt ciudat sa chiulesc,nu prea vreau dar ce sa fac, cam ce se intampla daca chiulesc? scade nota la purtare sau ce?
Va rog ajutor, dau funda pentru raspunsul cel mai detaliat si care ma ajuta cel mai mult

9 răspunsuri:
| maly00 a răspuns:

1.daca vrei sa chiulesti, poti...dar ai grija la ce materii{de preferat la profii mai buni si iertatori}
2. daca te injura, ai 2 variante:A)te porti cu ea de parca nu ar exista, cand ii pronunta cineva numele zici cv gen"cine e xlz"? si cand treci pe langa ea fa'te ca nu o vezi si auzi, asa o faci pe ea sa se simta stanjenita, se face singura de ras.b)sa o infrunti si sa'i dai replici. de preferat ar fi a(eu asta fac cu o colega)
3.primesti absenta, nimic mai mult

| NutellaFinetti explică (pentru maly00):

Deci nici nu va puteti imagina cat m-au ajutat raspunsurile voastre...dar nu stiu cum sa le spun colegilor cand nu vreau sa chiulesc, ca dupa ori ma iau de proasta ori imi spun ca hai, tu daca nu pleci tu nu pleaca nimeni...nu vrau probleme crying

| maly00 a răspuns (pentru NutellaFinetti):

Ii poti minti..chiar daca nu e bine...le poti zice ca esti ocupata sau cv de genu...sau te poti ascunde in toaletalaughing

| NutellaFinetti explică (pentru maly00):

Da...sa zicem ca ma ascund in toaleta.Si daca ma intorc...ce vor zice a doua zi?
Ca: ''aaa... uite-o si pe asta, nu tine cu clasa noastra, ne baga pe toti in probleme sa scape ea...''

| maly00 a răspuns (pentru NutellaFinetti):

Atunci poti infrunta problema! azi demineata am vb cu un om si mi-a zis ca nu tb sa-ti pese ce cred ceilalti despre tine! parerea ta conteaza si ambitia de a fi cea mai buna chiar daca nu'ti iese din prima! daca mai vrei sa vb ai id'u aici: laura_malina2000

| maly00 a răspuns (pentru NutellaFinetti):

Ar trebui sa infrunti problema! azi am vb cu un om si mi-a zis ca nu tb sa-ti pese ce cred ceilalti despre tn...parerea ta e cea mai importanta si ambitia ta de a fi cea mai buna! daca vrei sa vb: laura_malina2000

| bkfgvklfs a răspuns:

1. Daca toata clasa chiuleste in mod clar nu cred ca vrei sa fii 'fraiera' care ramane...Trebuie sa fii mai indrazneata si sa nu-ti pese atat de mult. atunci cand trebuie, nu exagera!
2. E treaba ei ca nu a copiat. Fiecare cu sansa lui. Ea e fraiera nu tu.
3. Dirigintele te poate ameninta ca iti scade nota la purtare, dar doar te ameninta, e un absent. Desigur depinde si la ce fel de scoala esti... La mine doar amenintau dirigintii dar nu vorbeau niciodata serios...
Sper ca ti-am fost de folos si sincer, nu ar trebui sa iti mai pese de ce spune tipa aia sau ceilati care te fac sa te simiti prost. Daca ei te fac sa te simti prost inseamna ca ei se simt amenintati de tine fi incearca din rasputeri sa te doboare. Nu ii lasa sa faca asta happy

| NutellaFinetti explică (pentru bkfgvklfs):

Dar faza e ca dadeam test, si la noi diriga doar ameninta dar faza e ca dadeam test... daca nu dadeam test, mai ziceam.Dar nu vreau sa chiulesc din clasa a saptea, si din fericire se trezesc cam rar sa chiueasca, dar ma bucur ca la mate de exemplu nimeni nu are tupeul.
Si mai am o problema...ma duc la diferite olimpiade:
-romana
-civica
-religie
-biologie
-engleza
Si cam atat, cum as putea sa ma descurc? :-s

| ronaldinnio a răspuns:

AI avut noroc cand ai copiat ca nu te-a prins ti-ar fi pus 3 sau 4.PROFA noastra de istorie pune 1 pe copiat si pe soptit.si daca chiulesti ai absenta toata saptamana asa e la noi la scoala.l-a prins pe un coleg ca copia la test si i-a pus 1 in catalog.si a mai pus multi de 1 la alte clase. celelalte profe pun 3 sau 4.nu mai copia niciodata!