| xChocolateRoxiiixD a întrebat:

Am nevoie de ajutor! Am nevoie la biologie 2 referate despre 2 plante(papadie.trandafir,lalea,etc) nu am reusit sa gasesc si ma intrebam daca nu stiti voi un referat un site ceva. Dau fundahappy!

Răspuns Câştigător
| Miirrw a răspuns:

Păpădia (Taraxacum officinale) este o plantă erbacee din familia compozitelor, cu frunze lungi, crestate și cu flori galbene grupate în capitule. Mai este numită și buhă, cicoare, crestățea, lăptucă, lilicea, mâță, papalungă, pilug, turci, curu-găinii, floarea-broaștei, floarea-găinii, floarea-mălaiului, floarea-sorului, floarea-turcului, flori-galbene, gălbinele-grase, gușa-găinii, ouăle-găinilor, papa-găinii, părăsita-găinilor sau pui-de-gâscă.

RăspândirePăpădia este găsită pretutindeni, unde se află vegetație, de la câmpie până în zona subalpină, prin locuri necultivate și pe marginile drumurilor.Ea are anumite locuri in care creste ca de exemplu :nu creste in loc umbros ci in loc cu soare, ea creste in calea unui izvor subteran, etc
UtilizareRădăcina de păpădie se poate folosi sub formă de decoct în afecțiuni hepato-biliare, iar părțile aeriene intră în compoziția ceaiurilor depurative, dietetice și gastrice. [1] [2]

Sper ca te ajuta.

1 răspuns: