| ionela_1912 a întrebat:

Am nevoie de ajutor. anul 2010 a pentru mine si familia mea a fost un an greu. foarte greu. In fine. am facut multe prostii, din cauza anturajului, iar mama mea, care are mare nevoie de mine si-a pierdut increderea in mine. tot anul am facut promisiuni ca ma voi schimba dar nu am reusit. Cum sa fac sa-mi recastig increderea fata de ea? Sa-i dau puterea sa lupte, sa o incurajez. Chiar am de gand sa ma schimb, dar mi`e teama sa nu o pierd, sa nu pateasca ceva, in fiecare zi plange, chiar si acum m-am certat cu ea. La servici are probleme iar ea cand vine se descarca pe mine. nu stiu ce sa fac. daca ea pateste ceva, eu ma sinucid. Chiar am nevoie de sfaturi sad

Răspuns Câştigător
| LoveForShania a răspuns:

Buna!
Cu ocazia noului an care intr-o ora si jumatate va sosi, eu sper ca tu te vei schimba. Incearca sa porti o conversatie cu ea legata despre asta, pentru ca altfel, timpul nu poate rezolva o astfel de problema. Tu tot i`ai spus astfel de promisiuni, ca te vei schimba, dar nu crezi ca e timpul chiar sa o faci? De multe ori, astfel de promisiuni, sunt foarte importante in viata, pot cauza si depresii. Nu e ceva de genul :,, Hai ca iti promit ca iti voi da parfumul inapoi.''

E ceva foarte important, si de ce nu capati si tu putere sa te schimbi? Pentru ai dovedi intr`adevar ca te vei schimba? Daca totusi ii zici ca te vei schimba, ii promiti asta, tu pana cum ai spus-o doar ca sa o calmezi pe moment si sa ii dai speranta ca va avea un copil bun, dar, nu i`ai dovedit`o prin fapte! Altfel, nu gasesc o alta cale. Mama ta e suparata pe tine, pentru ca. ea are un copil care o dezamageste!

ti-ar placea sa ai un copil asa? Nu cred!

Incearca sa te schimbi cu adevarat! Spune-i asa :
,, Daca iti zic ca ma voi schimba nu ma vei mai crede iar, dar, vei vedea.''

De ce crezi ca se descarca pe tine? Are un umar pe care sa planga? Un alt umar? Copilul o dezamageste, la servici nu mai merge ok, deci, viata e degeaba! Uneori oamenii traiesc degeaba, fiindca nu primesc ajutor de la altii.

Unele promisiuni provoaca rani adanci in suflete, cand te simti dezamagit, totul nu mai are sens! Daca ea pateste ceva, pai de ce sa pateasca? Pentru ca esti tu asa! Daca nu te vei schimba, nu astepta sa treaca vremea, pentru ca daca vei ramane asa, te poti astepta la ce e mai rau din toata povestea asta.

Gandeste`te pentru ca nimic nu ai de pierdut cu schimbarea comportamentului tau in mai bine, ci doar de castigat! Am invatat asta de la altii care mi-au dat puterea sa imi incep iarasi viata bine! Asa fa si tu la fel cu mama ta. Schimba`te si dai puterea sa se simta o mama mandra!

Numai bine! La multi ani!

5 răspunsuri:
Stefan
| Stefan a răspuns:

Numai cand parintii nu mai sunt atunci regretam ca puteam sa fim mai buni cu ei, acum fara sa ne dam seama îi intristam cu felul nostru de a fi. Pentru a intelege mai bine, iti sugerez sa citesti poezia ''Repetabila Povara de Adrian Paunescu.

| ChocaholicBi a răspuns:

Nu crezi ca ar terbuii sa lasi frica si sa te schimbi?

| dulkika a răspuns:

Pai in primul rand ia note bune, fa curat prin casa, ascult-o si incearca sa o intelegi si pe ea ca nu mai poate.Sa nu-i vorbesti urat sau sa ridici tonul la ea.Cred ca ai bucurao daca ai sta alaturi de ea. Ia stai putin ai zis anturaj, cumva ai fumat sau ce? Orice ai facut incearca sa nu pentru ca poti muri pe la 20 de ani chiar mai devreme.Nu mai sta cu cei care fumeaza sau ce-or face ei. Dupa scoala mergi direct acasa ca sa nu mai intrii in probleme te rog frumos.Sau daca vrei sa iesi in oras ceea ce mi se pare normal iesi cu persoanele care nu au o influenta rea asupra ta.Sau in timpul liber ai putea citi o carte sa te mai odihnesti.Asculta-ti parintii si fi mereu ascultatoare, daca vrei sa mai vorbim trimite-mi un mesaj la privat.Noroc!

| Deerpinaaaa a răspuns:

Stiu cum e... si pentru mine a fost un an greu dar nu iti pierde increderea in tine mama ta o sa stie ca tu muncesti din greu dar nu se vede. pe viitor ai putea sa te schimbi. fii buna la suflet si demonstreaza. i bunatatea ta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Schimba-te e in puterea ta, degeaba iti spune ea sau lumea, totul pleaca de la tine. fa asta pentru tine si pentru sufletul ei de mama care varsa lacrimi pentru tine ca asa sunt mamele, cand are probleme de servici ascult-o, consoleaz-o, sa-i un sfat, e asa greu? Consider-o cea mai buna si sincera prietena si pretuieste-o pana e in viata! multa sanatate si putere sa te schimbi in anul ce vine!