| Lol_7072 a întrebat:

Am nevoie de ajutor! Va rog sa raspundeti cat mai multi!puppy dog eyesDeci sa va zic povestea...Azi dimineata prietena mea cea mai buna m-a sunat sa iesim in oras.Eu am acceptat si am stabilit sa ne intalnim la ora 4.Cand ne-am intalnit ea era putin ametita, iar ceilalti mi-au spus ca a baut un litru de bere inainte sa vin eustraight faceDe la un timp a inceput sa bea si asta ma enerveaza.Tot i-am spus ca o sa devina alcoolica, o sa isi piarda toti prietenii etc etc dar ea nu m-a crezut si tot a continuat.Asa si dupa ce ne-am mai plimbat noi orin oras ea a venit cu ideea sa cumpere o sticla de bere, iar eu m-am impotrivit dar tot nu a ascultat.Au adunat prietenii mei banii si au luat o sticla de bere de 2, 5 L.Si au inceput sa bea...Cum eram vreo 6 acolo au inceput toti sa ia o gurita insa prietena mea a baut aproape toata sticla si tot imi zicea ca nu stiu sa ma distrez, ca nu "gust" placerea vietii dar eu i-am spus ca nu imi place sa beau si sa ma lase. Dupa ce Mihaela(prietena mea ) a terminat sticla a inceput sa se simta ametita si s-a asezat. Apoi noi ii ziceam ca e beata, sa se duca acasa dar ea nu a ascultat si a vomitat.Cum noi eram in spatele unui bloc, am mutat-o in Piata Civica(un loc foarte populat). S-a asezat ea pe o banca si zicea ca ii este rau si a inceput iar sa vomite.Si s-au adunat toti ce se aflau in Piata Civica si se uitau foarte mirati. Dupa vreo 15 minute a aparut si politia si au inceput sa o ia la intrebari pe Mihaela si apoi i-au dat amenda de 4 milioane si au luat-o cu masina(presupun ca au dus-o acasa).
Acum chiar nu stiu ce sa fac! Sa mai raman prietena cu ea sau nu, dar eu nu vreau sa ma stie lumea si pe mine betiva(chiar daca nu beau). Va rog spuneti-mi ce sa fac!

7 răspunsuri:
| ZEU93 a răspuns:

Da,cand vomiti esti beat 100% (asta ca o mica paranteza). Eu zic sa ramai,se spune ca prietenul la greu se cunoaste, da, aveti ponii diferite despre distractie dar daca va intelegeti in alte domenii cred ca ar trebui sa ramaneti prietene big grin

| mAtaaIsAPiTziFrOmDaaClubb a răspuns:

Daca ea bea nu inseamna ca lumea o sa te considere si pe tine asa...
depiindetonguedaca crezi tu ca o sa se lase si sti ca sunteti prietene bune atunci nu merita sa o lasi...
tu trebuie sa o ajuti in momentele astea si incearca sa o convingi in toate modurile posibile ca nu merita sa bei
Spune-i ca isi ruineaza viata cu chestia asta:-s
as vrea sa te ajut dar nu stiu cum...mi-am spus parerea:*

| Saya_1767 a răspuns:

Eu zic sa ramai prietena cu ea,sa o ajuti sa treaca peste aceste momentehappyDar,fi atenta,daca incearca sa te faca si pe tine sa bei, nu o asculta, pentru ca placerile vietii nu se gusta asa.
Tu ramai tare si nu pune pe gura asa ceva...si pe ea ajut-o sa se lase, ca nu va ajunge bine.Fi alaturi de eahappy

| coco97 a răspuns:

Pai acum ea trece printr-o perioada grea si u trebuie sa fii alaturi de ea... incearca sa ii spui ca daca mai bea o sai fie si mai rau si sa se gandeasca si la parintii ei ca ei probabil nu stiu ca ea bea, ca o sa-si distruga viata...si daca ea tot continua sa bea sa ziceam dupa o luna da acum, eu zic sa nu mai fi prietena ei ca te poate face si pe tine sa bai si alte prostii pe care le va face ea. sper ca o sa-ti placa raspunsul meu/fundita?

| rocsu a răspuns:

Poi ai 2 posibilitati happy
1.Ramai prietena cu ea si incerci sa faci tot posibilu' sa nu devina alcoolica
2.Renunti la aceasta prietenie.
Trebuie sa faci ceea ce simti u si sa stii ca e de admirat ca nu bei. Bravo, mai ales pentru ca nu te'ai lasat influentata de ea happy

| swee1love a răspuns:

Cred ca cel mai bine ar fi sa incerci sa o ajuti...nu sa o parasesti caci ea trecxe printr-o perioada mai aiurea.care cred ca se numeste adolescenta. ajut-o sa o ia pe calea cea buna.ar fi bine sa ceri si sfatul unui adult. sper ca ti-am fost de folos

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai daca ati fost pr asa bune nu trebuie sa o lasi balta desi incearca sa o ajuti sa nu mai bea si chiar daca ea nu vrea incearca caci nu se stie nu e bine sa ajungi sa bei in halul ala de a vomita...asa ca maibn ajut-o pana nu incepe la felul 2 de bautura nu numai bere