| nuconteazacinesunt_1308 a întrebat:

Am nevoie de ajutorul vostru. Am 14 ani si plac un baiat de multi ani si nu stiu cum sa ii arat ca il plac. Mi-e frica de reactia lui, dar sunt constienta ca o data si-o data va trebui sa afle. Suntem colegi de clasa si cred ca ne intelegem destul de bine (ca amici) avand in vedere ca el este o persoana destul de dificila...nu dificila, dar speciala in felul sau. Dar eu il plac cu adevarat si as face orice sa afle asta, dar nu intr-un mod prea direct care sa-l sperie.
Ce as putea face?
Ajutor!

5 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Incearca sa ii arati ca agreezi prezenta lui mai mult ca inainte. Cauta sa ii ceri ajutorul si multumeste-i de fiecare data printr-un pupic. Incearca sa il faci sa vorbeasca mai multe cu tine, propune-i sa faceti ceva impreuna, cauta sa il incluzi intr-un grup mai unit din care faci parte si tu. Dupa un timp cand observi ca devine sincer si deshis cu tine spune-i. Nu ai nimic de pierdut. Creeaza atmosfera propice si apoi spune-i. Ai grija cand ii spui sa fiti doar voi doi. Daca nu e asa poate fi stanjenit sau sa te respinga chiar daca ii placi. Succes!

| Ađııa a răspuns:

Carede'ma ca si eu sunt in aceeashi situatie big grin, si sunt de seama cu tine, stiu cel mai bine cum te simti straight face, hay sa ti zic cum am procedat eu happy...eram foarte buni prieteni (amici) si vb pe mess in fiecare seara, si imi placea tare mult de el si vroiam sa i spun dar mi'era teama de reactia lui.(ca si tine, de altfel)si prin felul de a vorbi prin comportament,(ca ne mai intalneam ocazional) a inceput oarecum sa si dea seama, si intr'o zi cea mai buna prietena a mea i'a spus ca il plac, fara ca eu sa stiu si asta a schimbat totul, apoi i'am zis eu pe mess de prietena mea si a spus ca nu i vine sa creada si avea mereu impresia ca fac misto de el sau ca zic in gluma, si i'am zis pana la urma: "stii, mie chiar imi place de tine, stiu ca ti'am zis verde in fata si nu stiu cum vei reactziona, dar nu mai puteam sa rezist big grin" si asta a fost tot. Apoi mi-a facut un compliment si a spus ca acum ma crede dupa ce i'am zis, si a inceput sa vorbeasca altfel cu mine se purta altfel, cand ne mai vedeam ne pupam (pe obraz), dar acum totul s-a schimbat.Nu a mai intrat pe mess, si'a facut alta prietena(iubita) si nu am mai vb cu el d ceva timp dar, sa speram ca totul va reveni la normal, asa cum a fost la inceput :-

| Mony_4137 a răspuns:

Ar trebui sa iti iesi inima in dinti si sa-i spui, dar daca simti ca nu poti atunci da-i de inteles ca il placihappy

| nuconteazacinesunt_1308 explică:

Pai da, intrebarea mea e cum sa ii dau de inteles ca il plac?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Go for it. and give him time