| anonim_4396 a întrebat:

Am nevoie de ajutorul vostru. Un sfat, orice. Am o viață îngrozitoare. M-am săturat de tot. Nu am deloc prieteni adevărați. Mama e plecată în străinătate și e pentru mine doar o voce în telefon o dată pe săptămână. Am 15 ani și am nevoie de un sprijin... Tata mă urăște. Țipă la mine în continuu și mă consideră o povară. De fapt, toată lumea mă consideră o povară.
Sunt în clasa a 9-a. Învăț la un colegiu național de prestigiu. Am terminat cu o medie destul de bună, având în vedere că sunt la profil matematică-informatică. La școală nu am prieteni. Simt nevoia să vorbesc cu cineva și nu am cu cine, vreau să îmbrățișez pe cineva și nu am pe cine. Nu am cui să-i spun "te iubesc". Nu am nimic.
Am nevoie de un sfat. Astăzi e ajunul Crăciunului și eu plâng în camera mea, la fel ca anul trecut, ca acum doi ani, ca și acum trei ani...

3 răspunsuri:
| UbexFlo a răspuns:

Trebuie neaparat sa-ti faci un prieten/iubit/a neaparat, sa poti poange pe umarul cuiva.Problema ta este aceea ca tii in tine totul si ca te descarci doar prin plans si atat si ca numai tu stii ce e in mintea ta.
In legatura cu plansul in camera ta, te cred, stiu ce inseamna, stiu cum e insa trebuie sa faci tot posibilul sa gandesti pozitiv, sa speri ca intr-o zi cineva va fi de partea ta si atunci vei putea plange pe umerii acelei persoane pana cand nu mai poti.straight face

| IzabellaLoredana a răspuns:

Inteleg prin ce treci.Trebuie sa te aduni si sa iesi din starea asta!
Nu imi vine sa cred ca tatal tau te considera o povara.
Nu pot sa imi imaginez ca un parinte are un asa suflet.
Bun,tot ce trebuie sa faci este sa iti stergi lacrimile si capul sus.O sa vezi ca o sa vina si vremea ta.O sa ai pe cineva care sa te iubeasca, prieteni. apropo de prieteni.Nu te increde in oricine,mai bine singura decat cu un prieten fals.O sa gasesti pe cineva de incredere.
Nu mai fii trista, iti doresc un Craciun Fericit, si fie ca dorintele tale sa se indeplineasca!

| ThisSummerIsZu a răspuns:

Deacord cu UbexFlo trebuie sa ti faci un prieten, dar ai grija pe cine alegi deoarece nu sunt toti de incredere si pot profita dupa starea ta. Sper ca micile sfaturi date de mine si UbexFlo sa te faca sa te gandesti mai bine.
P.S : Nu mai fi suparat/a, Dumnezeu e sus si nu uita pe nimeni, o sa vina si zile mai bunehappy