| anonim_4396 a întrebat:

Am nevoie de un psiholog, sau, cineva care le are cu psihologia, dispus să asculte toate prostiile, poveștile, problemele mele. Ca nici eu nu stiu ce sunt. Dar stie sa se implice sau nu stiu, sa dea impresia si sa poate sa ma ajute cu ceva sfaturi, solutii, nu stiu sincer. Totul sa fie in anonimat sau nu stiu, dar as vrea pe cineva mai de varsta mea sau in apropiere macar ca sa inteleaga cat mai bine probleme mele. Psihice, morale, parerea mea, habar nu am. Fata sau baiat, nu conteaza. Am 19 ani in cateva zile si sunt baiat. Daca cineva se plictisește si vrea sa o faca pe psihologul, sa lase un comentariu, sau mesaj privat. Multumesc anticipat.

2 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Stai, nu. Sa nu crezi ca vreau sa ascult toate astea, raspund aici doar sa... raspund, poate te ajuta. Sa nu sari cu mesajele.

Asa... era o vreme cand si eu voiam sa ma asculte cineva, toate povestile mele de "viata", ca si mult traisem eu creca... Cred ca tot la 19 ani.
"Astfel vor fi cei din urmă, întâi; şi cei dintâi, în urmă" si nu, nu am fixuri pe religie insa mi-a placut mult acest citat. Ce diferenta este intre cineva care incepe sa se laude, sa zica ce are el intr-o discutie si cineva care vrea sa ii zica cuiva lucruri despre el? Sau mai bine zis, ce au in comun? Au o placere care este incredibil de mare (demonstrat stiintific), declansata atunci cand incepi sa spui lucruri despre tine. Trebuie sa reusim sa tinem aceste lucruri in frau, pentru ca, calea spre linite nu se gaseste in aceste fapte.

Da, este placut sa vorbesti cu cineva, te descarci, insa dupa ce faci? O sa iti dai seama ca tu singur trebuie sa faci asta, nu cu ajutorul cuiva. Cei care vor fi ultimii, adica cei care nu incep aceste discutii singuri, ci asteapta pana cand momentul potrivit o sa vina la ei, aceia au parte de ceea ce vor.

Ce vreau eu sa zic e ca poate nu o sa te ajute asta, daca ii spui cuiva (care nu este psiholog adevarat). Cele mai frumoase momente vin cand nu te astepti si o sa vina si la tine. Toate parerile tale si povestile o sa aiba rostul lor, candva. O sa treaca. Momentan nici tu nu stii ce vrei din cate ai zis "habar nu am".

Si ai grija sa nu dai de un nebun de pe TPU de care nu mai scapi dupa, ca se gasesc ei...
Cred ca este mai bine daca pui o intrebare despre asta, sa o vada toti, asa te descarci si vezi dupa ce se intamplawinking

| anonim_4396 explică (pentru DoarBogdan):

Hei. Mersi de sfat. N-am sărit peste. happy si nu e vorba ca doar vreau sa ma descarc si sa spun lucruri despre mine, vreau sa evidențieze anumite probleme pe care stiu ca le am, Si sursa lor, sau a celor ce le stiu macar, sa primesc un sfat, sa mi se propună anumite lucruri pe care le pot incerca, lucruri si sfaturi care, poate o Sa-mi schimbe cat de putin situatia. Si nu cred ca o sa dau peste cineva de care sa nu scap, fiindca am precizat că as vrea ca totul sa fie in anonimat. Asa pot fi si mai sincer cu multe lucruri. Dar multumesc de sfat.