| AnonimulOoo a întrebat:

Am nevoie de un sfat. De ceva timp a inceput sa imi atraga atentia un baiat*nu face gesturi pentru a se face remarcat ci prin simpla sa prezenta*. Cred ca imi place destul de mult de tipul respectiv desi nu am avut nicio legatura si pe langa faptul ca ne intersectam pe holul liceului nu cred ca stie ca exist. Pentru multi poate suna idiot ce spun mai sus ca il plac desi nu il cunosc personal, dar cred ca mai sunt persoane in situatii similare. Ce sa fac? Adica am numarul lui de telefon si alte cai de contact dar parca am o retinere de fiecare data. Vreau un sfat cu privire la asta. Ce sa fac? Adica nu e ceva de genul e un baiat frumos pentru mine. Il plac de cateva luni bune dar nu am avut curajul sa fac un pas inainte din teama. Imi e teama de reactia lui*ar putea rade de mine ca sunt o pustoaica fraiera el fiind si tipul de om ironic din cate am observat* am destule temeri cu privire la asta. Cred ca m-as multumi si cu simpla prietenie nu ma raportez la o relatie sau chestii de genul doar ca imi place stilul lui *de a se comporta in societate. Modul in care se afiseaza*. Cineva cu un sfat?

Răspuns Câştigător
| CatalinaPaulaM a răspuns:

Hei! Da, toți am trecut prin chestia asta la un moment dat, să simpatizăm pe cineva care se prea poate să nici nu știe că existăm, chiar dacă suntem chiar sub nasul lor. Dar ști vorba aia: „Nu riști, nu câștigi"?! Ei bine, să știi că aici se aplică. Știu ce crezi, poate nu te ia în serios, poate o să ajungi un subiect de amuzament pentru el sau o să se prefacă pur și simplu că nu exiști și o să te ignore, sau te înspăimântă faptul că se poate face cunoscut faptul că tu îl placi și el nu dă doi bani pe asta, astfel ceilalți o să te bârfească, sau chestii de genul. Îți spun ceva, poate acum nu o să îmi dai dreptate, dar puțin mai târziu o să vezi că este așa cum îți spun: De ce ți-ar păsa de ce spun ceilalți, în primul rând?! Cu ce sunt ei mai presus decât tine și de ce ar fi în măsură să-ți judece faptele?! Acționează! Poate crezi că băiatul trebuie să facă primul pas...Ei bine, acum sunt vremuri diferite...Am evoluat, suntem egali, deci poți lua inițiativă oricând vrei.Dar, nu înseamnă că bunul simț trebuie ignorat. Există posibilitatea ca el să te fi observat, dar să nu-și fi dat seama de ceea ce nutrești pentru el, așa că de ce să nu-i deschizi ochii?! Nu zic să îi apari în față și să urli că îl placi. Fă-o subtil și cu clasă. Fi atentă la acțiunile și comportamentul lui, după care lasă-i un mesaj, pe Facebook de preferat, să nu ajungi din prima la intimități precum numărul de telefon, și spune-i că ți-a plăcut ceva anume din ce a făcut sau zis, așa îi hrănești puțin ego-ul, dar îi și dai de înțeles că îi acorzi o anumită atenție. Încearcă să abordezi subiecte comune, să-l faci să vadă ce ai de oferit și apoi lasă lucrurile să decurgă de la sine. Dacă îi destul de iute la minte o să se prindă de ce se întâmplă și o să preia el totul. DAR! Dacă vezi că se comportă mizerabil și face lucrurile mai mult la mișto, atunci ăsta-i un semn clar că nu te vrea prin preajmă. Analizează bine situația și vezi dacă se poate ajunge undeva și dacă se implică ambele părți. Sper că te-am ajutat happy Baftă și lasă rușinea la o parte, că nu ajută cu nimicwinking