| anonim_4396 a întrebat:

Am nevoie sa ma destainui si voi sper sa ma ajutati.
Sunt in clasa a 7a, si parintii mei considera ca am note prosete (cele mai mici note ale mele sunt o nota de 7 si 2 note de 8). Imi dau mereu exemple ca toti sunt mai buni decat mine:" Uite, cutarita are numai note de 10, si o ajuta si pe maicasa la curatenie", "Uite, X st ie sa si gateasca".
Eu toata ziua invat, atat fac... dar simt ca nu apreciaza. O datra pe saptamana, imi fac putin timp intre invatat si meditatii sa intru 15 minute pe TPU< si imediat imi zic " De ce intrii pe net, ai terminat temele?"NU intekleg trebuie sa invat NON-Stop, sau cum?
Sa nu intelegeti gresit, imi iubesc mult parintii si ei la fel, sunt foarte apropiata de ei (mama e cea mai buna prietena a mea), dar prea de tot cu scoala.
CAnd mai vin acasa cateodata ( 1 pe semestru) cu cate un 8, imi reproseaza ca eu nu fac altceva decat sa invat, ca nu ma pun sa vac treaba, nu, nu, nu dar au pretentii sa invat.
Bun! Pretentii sa invat dar nici asa continuu!
Ajutati-ma, dati-mi un sfat, cei care sunt de varsta mea, cum isi repartizeaza timpul?

6 răspunsuri:
| Mjdolhfi a răspuns:

Si eu am 14 ani...si stiu cum e, totusi parintii mei nu sunt chiar asa exageratibig grin[scuze de cuvant dar asa se pare ca sunt prea exagerati]mie mama imi zice ca daca invat e spre binele meu...si daca iau o nota mik treaba mea eu o sa am de suferit

| lololololol a răspuns:

Vorbeste cu mama ta si explica'i ca nu esti un robotel de iinvatat. Propune-i sa isi aminteasca copilaria ei si ca orice copil are cate un 8. Nu trebuie sa faca o criza si faceti un oral impreuna, jumatate de ora la computer pe zi ar ajunge. Roago uneori sa te ajute la teme ca sa ii arati ce muncesti. Daca te'ar verifica uneori ar fi perfect.

Bafta.

| shalimar a răspuns:

Si eu care credeam ca parintii mei erau rai cu mine pentru ca nu ma lasau in discoteca.in general printii vor ce e mai bun pentru copii. ei probabil sunt speriati de ceea ce vad in jur la alti adolescenti si considera ca atata timp cat te preseaza cu invatatul, nu o sa o apuci pe alte cai. te pun la invatat pentru ca isi doresc sa iti faci un viitor, nu sa ti-l arunci pe geam pentru nu stiu ce baiat sau distractie.in principiu, incearca sa iti faci temele dupa ce ai venit de la scoala(si ai mancat), fa ordine prin casa, ajut-o oleaca pe mama la mancare, si pe urma iesi afara o ora-doua. daca nu merge, vorbeste cu mama ta, ca tot sunteti bune prietene si intreab-o pe ea cam ce program ar multumi-o.si mai spune-i ca x nu esti tu si ca fiecare persoana este unica. x stie sa si gateasca, dar poate x nu stie sa faca ce stii tu.

| michy a răspuns:

Explica-le parintilor ca atat poti si ca nu esti ca x sau y si spune-le sa-ti mai dea un pic de libertate totul consta in discutii. Discuta cu ei succes

| irina_3672 a răspuns:

Trebuie sa intelegem cu totii, ca ce invatam acum ne va face bine in viitor. Vom putea fi ceva in viata, nu vanzatori la magazinul de pe colt. Dar parintii tai chiar exagereaza, toata ziua stau acasa? Eu aprind dimineata calculatorul, ma apuc de teme, mai vorbesc cu unul, si reusesc sa fiu premianta... Vorbeste cu mama ta, daca e mai intelegatoare, incearca sa ii explici cum stau lucrurile. Probabil e si suparata ca faci meditatii si nu reusesti sa iei un 10, cum vroia ea. Parintii mei nu au bani sa ma tina in meditatii, incerc sa retin totul din clasa, sa nu imi trebuiasca sa gasesc regula acasa. Incearca si tu! Bafta! happy

| maddu_8372 a răspuns:

Pff.straight face. Nu poti sa inventi in continuu! si nici nu trebuie! creieru; trebuie sa ia si el o pauzastraight face. trebuie sa te si relaxezi.nu stiu cum sa faci.incearca sa ii faci sa te inteleaga cumva.thinking