| kittyKatAlawaysHappy a întrebat:

Am nevoie urgenta de ajutoor! dau funda! pls ajutati-ma!

Maine vb la scoala despre presa (mass media) ca fiind a patra putere in stat. Va rog frumos spuneti-mi si mie ceva despre aceasta tema, sau chiar opinia voastra, stiind ca presa se considera a fi a patra putere in stat, dupa cea legislativa, executiva si judecatoreasca.

P. S:nu este o tema!love struck

♥♥Multumesc mult!♥♥

Dau funda la cel mai bun, dar si rapid, si vot la toate raspunsurile!

Răspuns Câştigător
| GotRo a răspuns:

Presa se manifesta prin manipularea maselor sau orientarea opiniilor prin TV, radio sau presa scrisa, in plus realitatea este redata prin modul subiectiv al redactorilor, moderatorilor sau prezentatorilor. Daca in 4 ziare vezi poze cu soldati inarmati si articole in care scrie ca s-a pornit razboiul, exista toate sansele sa crezi acele articole chiar daca in realitate armata defila de 1 Decembrie :p. De asemenea exista in istorie guverne sau presedinti ce au fost inlaturati de la putere de presa (vezi scandalul Bush si Monica Lewinsky). Poti sa consideri ca prin forta ce o detine in stare latenta, massmedia ar putea fi mai presus de celelalte puteri deoarece prin ea se poate manipula populatia ce alege executivul si legislativul, puterea judecatoreasca doar se supune celorlalte doua, urmarind buna aplicare a legilor.