| DydyAlynutza a întrebat:

Am o acnee pe fata (niste cosuri pe frunte si pe barbie) si nu stiu ce solutie sa iau. Am un ten usor sensibil. As vrea sa va cer si voua parerea... voi ce solutie ati folosit? Ce efect a avut? Ce solutie imi recomandati mie?
P. S: Am si cateva cosuri pe piept... probabil este de la caldura. Ar trebui sa ma ingrijorez?

Răspuns Câştigător
| Fineness a răspuns:

Pentru cosuri sunt mai multe remedii:
-te dai cu miere pe cosuri
-te dai cu zeama de lamaie pe cosuri
-amesteci argila cu apa si o dai pe cosuri
-sa bei ceai negru (o ceasca de ceai)
-sa nu mai mananci mancaruri de la fast-food(ele aduc cosurile)
-da-te pe cosuri cu aloe vera
-ca sa nu mai ai cosuri, trebuie sa mananci de 2 ori pe zi peşte( contin Omega 3, care te pot ajuta sa obtii un ten curat)
-ca sa scapi de cosuri, fa o baie cu aburi
-sa mananci rosii, morcovi, capsuni sau nuci(contin acizi folici, cate sunt responsabili de sanatatea tenului tau si de aspectul lui)
-Inainte de aplicarea cremei, este indicat sa cu apa antibacteriana pe fata ( umezeste cu ea un disc de vata si curata cu el tenul)
-foloseste servetele demachiante ( pentru a preveni aparitia cosurilor)
-bea suc de soc (el vindeca cosurile)
-amesteca sucul de mere cu apa minerala si da cu ea pe cosuri ( este foarte bun)
-amesteca apa cu laptele praf (maseaza cu miscari lente circulare, dupa care clateste-ti tenul cu apa din abundenta)-cosurile vor fi astfel combatute
-pentru uscarea cosurilor se dizolva o lingura se sare intr-un vas cu apa calduta si te speli cu acel amestec
-tot pentru uscarea cosurilor este bine sa foloseste uleiul extras din arborele de ceai ( are efect de calmare a durerii si uscare rapida a locului)- se tamponeaza zona inflamata cu un disc de vata umezit in el si te vei vindeca rapid
-In caz ca ai cosuri, poti distrage atentia cu machiajul.
Ca in viitor, sa nu iti mai apara cosurile, trebuie sa te speli in zona in care iti apar cosurile si sa nu te stresezi mult!
Atentie!Daca te dai cu pasta de dinti pe cosuri,ele se pot inflama!
Asadar, nu mai incerca asemenea tratament!

Important! Daca ai breton si pe frunte iti apar nonstop cosuri suparatoare, poate fi de vina bretonul!
Sfat:Ori iti speli parul zilnic, ori iti prinzi bretonul pe spate!
Sper ca te-am ajutat!

5 răspunsuri:
ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a răspuns:

Coșurile arată existența unui dezechilibru hormonal, a unei congestii sau a dereglării secreției de sebum. În cele mai mult cazuri, sebumul este factorul primordial care duce la declanșarea acneei/coșurilor.
Se spune că în funcție de locul în care apar coșurile, ne putem da seama care organ intern este afectat.
Coșurile pe frunte și bărbie "reprezintă" o potențială afecțiune a intestinului, iar prin purificarea organismului cu diferite ceaiuri și cu o alimentație sănătoasă pentru o digestie ușoară coșurile vor dispărea; coșurile de pe piept indică o afecțiune a inimii sau a plămânilor.
Ceea ce am scris mai sus, sunt doar anumite vorbe/idei, care rămân la stadiul de păreri. Deocamdată nu s-a demonstrat științific că apariția coșurilor pe anumite zone arată o afecțiune a unui organ intern.
Eu rămân la ideea că acele coșuri ți-au apărut din cauza sebumului, și se pot preveni astfel :
În fiecare dimineață trebuie să te speli pe față cu un gel abraziv sau cu un săpun potrivit pentru tenul tău (de preferat unul mai sensibil).În cazul în care "încearcă" să iasă un coș, NU îl atingi sub nicio formă. Dezinfectezi zona de impurități cu alcool medicinal, după care aplici cremă de gălbenele și îl lași să se usuce și să dispară singur.
Referitor la coșurile de pe piept; spală bine zona cu gel abraziv și schimbă-ți sutienul și bluzele cât de des poți.
Dacă aceste sfaturi nu dau roade, iar coșurile continuă să apară, mergi la un medic dermatolog, căci s-ar putea să fie o problemă hormonală mai serioasă.
Baftă!

| Rayyy a răspuns:

Bună,
În primul rând, nu cred că ar trebui să te îngrijorezi întrucât este absolut normal ca textura tenului tău să se modifice în adolescenţă, în sensul că îţi apar acneea şi alte forme de inflamaţie.
După zeci de încercări, ceea ce a mers într-un sfârşit la mine a fost o cremă numită Brevoxyl, se găseşte în farmacii. Spre deosebire de produsele care sunt promovate la TV, aceasta chiar este eficientă, şi te scapă aproximativ permanent de probleme dacă o foloseşti de două ori pe zi, timp de două-trei săptămâni. Cel puţin, eu o recomand destul de tare şi garantez că vei avea parte de rezultate favorabile.

Iar în ceea ce priveşte remediile naturale, poţi încerca să te dai cu lămâie pe faţă (usucă foarte bine coşurile) sau să îţi faci o exfoliere a feţei, stând cu tenul deasupra unor aburi timp de vreo 10 minute.

Baftă!

| Brittanie a răspuns:

Buna dydyalynutza cand apar cosurile inseamna ca te maturizezi.Si mie mi s-au facut pe frunte si barbie dar am folosit solutia IVAPUR de la INVATHERM. M-am spalat de 2 ori pe zi :dimineata si seara.Solutia dor le inmoaie iar tu trebuie sa le scoti.Bafta!

| jacobtim44 a răspuns:

Vezi Aici http://ingrijireatenului.cabanova.com/cosmetice-ingrijire-ten.html
Sunt foarte bune o sa fi multumita

Sper sa te ajute

| Gabriela_Mihaela_1990 a răspuns:

Eu mereu am avut probleme cu cosuri si punctele negre pana cand am descoperit un medic dermatolog foarte bun si un tratament eficient.

Medicul mi-a dat sa imi cumpar tratament anti-acnee e pe baza de creme cu 100% ulei pur de arbore de ceai(Tea Tree) de la Thursday Plantation.

Iti mai recomand sa schimb sapunul normal cu un sapun pe baza de ulei pur de arbore de ceai.
La mine efectele sau vazut foarte repede. In cateva zile, cosurile au inceput sa se usuce si apoi treptat au disparut complet.
Un mare avantaj a cremele anti-acnee cu ulei pur de arbore de ceai din ce mi-a zis doctorul si ce am cautat pe internet e ca sunt pentru orice fel de ten si nu iti irita pielea asa cum fac in general cosmeticele sau produsele de acnee din farmacie.