| anonim_4396 a întrebat:

Am o dilema.
Sunt prietena/amica cu colegii mei si ma inteleg bine cu ei,avand in vedere ca e ultimul an incerc sa fiu mai amabila si ingaduitoare cu toti din clasa, dar exista in clasa mea un grup de baieti care nu ma lasa in pace, in a 5 a ma tachinau, in a 6 a faceau"glumite" in a 7 a lucrurile s-au cam schimbat si nu prea inteleg ce s-a intamplat,ei parca ar fi neschimbati,si continua cu mistourile mai ales cu mine dar eu m-am maturizat,tintele lor sunt si alte fete din clasa...dar eu nu scap o zi fara sa fiu batjocorita, si sincer acest lucru e ingozitor, adica nu cred ca fac nimic gresit sa merit asa ceva.
Sunt perfect normala pentru varsta mea(14 ani) si nu cred ca am nimic in neregula,dar se tot iau zilnic de mine si eu incerc sa ma apar mai sunt si prietenii si majoritatea clasei care imi iau apararea
Acest indivizi se iau de parul meu,de cat de mult m-am schimbat, de hainele mele,adica imi gasesc orice defect si il maruntesc pana in cele mai mici detalii
Mai nou ma cred si proasta si chiar daca stau cu o banca in fata lor si aud cum ma barfesc si rad pe seama mea,.in astfel de momente imi vine sa-i bat si in acelasi timp sa plang mai ales ca sunt o fire mai emotiva si,ma inrosesc usor la orice fel de insulta ce nu-si are locul si ma simt pur si simplu ingrozitor.

Avand in vedere ca mi-ati vazut povestea sper ca ma puteti ajuta, intrebarea mea este:Cum sa-i fac sa inceteze?(simt ca devine, sau deja a devenit foarte aiurea si exagerat)... am incercat sa le intorc insultele inapoi si nu a mers...mai nou am inceput sa tip si se pare ca vorbesc cu peretii,iar cand imi raspund ma injura si fac pe desteptii,glumitele nu mai sunt demult glumite si chiar vreau sa spun stop,stiu ca este ultimul an si ca voi scapa incurand de ei dar vreau sa nu ma stie ca pe o proasta care nu si-a putut lua singura apararea in fata lor
toata lumea ma indeamna sa-i lovesc cand intrec masura, si sa vorbesc diplomat si sa-i intreb ce problema au cu mine.
Am incercat si cu ignoratul, dar au mers mult prea departe...va rog sa ma ajutati!
Si mamei i-am spus avend in vedere ca suntem prietene de suferinta,dar nu i-am putut spune tot pentru ca a mai fost o situatie asemenatoare in clasa cu o fata care era si mai batjocorita decat mine pentru ca avea o vestimentatie mai nepotrivita si era cam plinuta,iar mama ei a venit la scoala si i-a amenitat pe baieti, si de atunci nu mai rad, dar eu nu vreau sa-mi privez mama de timpul ei liber sa vina sa certe niste dobitoci pe care ii doare fix undeva ca ma ranesc si ca plang adesea gandindu-ma la durerea pe care mi-o provoaca...ar fi in stare sa ma loveasca inapoi daca ii lovesc.
voi ati trecut macar odata prin asta? cum ati scapat de "temerea" asta? sunt cam disperata. AJUTORRRR!

Multumesc tuturor!

8 răspunsuri:
| CamiiBăă a răspuns:

Pai...am trecut prin astawinking. Insa la mine era mai rauwinking.Era un singur baiat care facea gesturi fooarte urate (in semn ca ma place insa nu era reciproc).Am incercat sa nu ii dau satisfactie dar tot insista si am apelat la diriginte.Asa l-am mai potolitwinking laughing
Poate te-am ajutatwinking

| skumpika96 a răspuns:

Wooow ingrozitor....sincera sa fiu am avut multe neintelegeri cu fostii mei colegi din generala.....In fine revenind la problema ta, da o solutie ar fi dirigintele/diriginta; directorul scolii sau avand in vedere ca la fata aia plinuta de care ai pov ca s-au luat acei nesimtiti(ca altfel nu pot sa le zic) a vn mama ei la scoala si nu s-au mai luat de ea ar trebui sa faci acelasi lucru.Iti va lua o piatra de pe inima stiind ca acei tampiti nu se vor mai lua de tine( scuze pentru limbaj).In fine cred ca e cea mai buna solutie.Te pup si bafta multa!

P.s.:Makar bucura-te ca se apropie vacanta si plus de asta nu o sa mai revezi acele specimenelaughingLa liceu e mult mai tare:*:*:*Iti spun din proprie experienta.Pa pa >big grin

| ultimate a răspuns:

Buna! Chiar ca sunt niste dobitoci. vad ca in ziua de azi nu mai exista deloc respect din partea anumitor baieti fata de fete.Nici nu stiu ce sa-ti zic dar daca le raspunzi cu aceeasi moneda nu rezolvi absolut nimic, ci din contra i intarati. Sfatu meu ar fi sa vb cu un profesor! Dar nu le arata ca-ti este frica mergi cu capul sus,, pentru ca ei asta vor sa bage teama in tine. Multa bafta!

| FacebookManiac a răspuns (pentru CamiiBăă):

Si eu ii ignor, dar ma deranjeaza ca alte fete nu patesc ca mine intr-un fel "li s-a pus pata pe mine" dar nu cred ca sunt indragostiti de mine sau ceva ci pur si simplu vor sa ma aduca la disperare, oricum din ultimul timp ma fac ca nu-i aud cand ma insulta si cu asta basta...
Simt ca sunt diferiti fata de restul colectivului...
Toata lumea e stresata, pentru ca suntem in clasa a 8 a si dam examen, numai ei cei 3 baieti din clasa sunt niste "tampiti"care nu-si vad de treaba...
Oricum rezultatele voir reflecta cat de mult au invatat pentru acest examen si atunci va veni razbunarea pentru toate umilintele pe care le-am avut de suportat...cand ei nu vor intra la un liceul bun ci vor intra la un liceu de retarzi minatli precum sunt ei laughing
Scuza-ma pentru limbaj dar daca i-ai cunoaste nu ai mai vrea sa-i vezi a doua oara...ce ma bucur ca o sa se termine in sfarsit cu stresul de la liceu... poate se vor maturiza si ei!winking

| FacebookManiac a răspuns (pentru skumpika96):

Buna!

Pai toata lumea, prietenii colegi imi spun ca sunt perfect normala, numai ei au o problema cu existenta mea.
Intr-un fel povestind acesta intmplare m-am mai descarcat si nu mai sunt chiar asa de suparata pe ei, dar nu mi-a trecut de tot...
Cred ca principalul motiv pentru care nu ma inteleg cu acesti tipi(aproape toti baietii din clasa si nu sunt singura) este diferenta mare de maturitate...pentru ca sunt extrem de imaturi si "nesimtiti" si toate insultele posibile nu credeam ca am sa cunosc vreodata astfel de oameni...
Eu am fost multat din a 5 a acolo, ca toti colegii din clasa si ne stim de vreo 4 ani intre noi, am si 2 prietene si o gasca din clasa cu care imi petrec timpul,deci nu sunt o ciudata siguratica si vulnerabila,si nu au curaj sa ma infrunte mereu,doar cand nu e gasca pe langa mine atunci se apuca, si in ultima vreme am stat cu gasca si nu am mai avut probleme de genulhappy...
Eu nu sunt nici grasa nici prea slaba, nici prea urata nici cu cosuri multe nici macar nu am vreunul pe fata si ma imbrac normal, chiar sunt complimentata de fete de hainele cu care care ma imbrac! nu inteleg de ce sa iau de mine!
Iar in cazul colegei mele, era mult mai rau ca la mine, adica problemele cu mistourile exagerate sunt de vreo 3 ani,dar ea i-a ignorat, pana intr-o zi cand au intrecut limita decentei si au lovit-o si i-au atins cosurile de pe fata...
Atunci si-a chemat mama care nu venea pentru prima data din cauza asta la scoala, si mama ei i-a amenintat ca o sa aiba grija ca ei sa nu intre in examen si atunci s-au cam panicat si si-au cerut scuze(probabil de frica, nu aveau nici o urma de regret, dupa parerea mea ci o faceau doar de teama de a nu promova-mai au suficient creier incat sa-si reaminteasca ca examenul e important)si nu am mai facut misto de ea...
Eu nu cred ca sunt genul de fata care sa o cheme pe mama la scoala, si in plus m-as simti stanjenita sa vina mama la scoala pentru o problema ce trebuie sa o rezolv singurica...si cred ca stiu si ce voi face...nu voi apela la mama dar ii voi lovi si nu-i voi mai lasa sa scoata vreo vorba pe viitor, macar in cele2 luni care au ramas de scoala sa vada ca nu i-am mai ignorat.

PS:ai dreptate sunt specimene chiar babuini, m-as apuca de karate sa ma stie de frica sa nu mai aiba curajul sa intreaca limita: si poate voi face de anul viitor dupa examene laughing

| FacebookManiac a răspuns (pentru ultimate):

Multumesc pentru sustinere si pentru incurajari!
Diriginta mea nu ii prea agreaza oricum si mereu imi spune ca vor plati pentru ceea ce fac si ei si s-a cam luat sa-i tot scoata din incurcaturi ca mai nou au distrus clasa,deci sunt sigura ca vor suferi mai devreme sau mai tarziu pentru mine si pentru altii care i-au batjocorit...
Am cam exagerat la faza cu plansul, chiar sunt ok nu plang!laughing doar vroiam sa par mai credbila oarecum.
Si se vor maturiza si probabil vor regreta mai tarziu ca au facut asta, acum nu mai pun la suflet si nu sunt singura care pateste asta oricum, si pretenele mele mai sunt luate la misto... oricum clasa noastra a ajuns un balamuc datorita lor!
Deabia astept sa ajung la liceu si sa fie totul mai bine, toata lumea spune ca e mai bine si eu pot decat sa-i credbig grin
multumesc pentru sfat chiar ma simt mai bine dupa ce am citit raspunsul tau.

O seara buna happy!

| CadeamiarMaseaua a răspuns:

Incearca sa nu mai fii asa "modesta", lasa minciuna si lasa aerele. Daca nu merge atunci e vina lorwinking

| CamiiBăă a răspuns (pentru FacebookManiac):

Nu te scuza laughing Sunt obisnuitawinking Si oricum...Mie mila de toate fetele care inca sunt in aceasta dilemalaughingsau situatielaughing