| MarinaMaryyna a întrebat:

crying Acum in jur de 15 minute am ajuns acasa de la intalnirea bobocilor. A fost groaznic si plang ingrozitor acum! crying Sa va spun povestea celor 4 ani ai mei, dar va rog cititi tot ca am nevoie de ajutor pe viitor sa nu mai patesc ce am patit in trecut: Din clasa a 5 a sunt torturata si bajocorita in ultimul hal de toata lumea si nu pricep de ce de toti. Din spalacita, scarbosenie, jeg., sau boccie nu mai sunt scoasa. Si imi fac dus de 2-3 ori pe zi si baie odata la 3 zile. A 6-a, a 7-a la fel dar a 8-a deja a intrecut orice masura posibila existenta. In a 8-a mi se scria pe geaca, ghiozdan "c**' desi in viata mea am avut doar un prieten si nici macar o relatie serioasa. Ba eram scuipata, ba lovita. Eu pana in a 5-a nu ma consideram urata, pana sa mi se demonstreze asta. In concluzie eram batjocorita. Cum spuneam, astazi am fost la intalnirea bobocilor si a fost foarte groaznic! crying Cand ma intreptam spre liceul in care am fost admisa observ colegii mei de la filologie ca si mine. Cu un zambet ma indrept spre ei si ii salut, ei se uita ceva gen: " ce vrea asta" si incepusera sa rada cativa, bineinteles ca am ras si eu sa nu par aia fraiera. Le-am spus ca sunt boboaca in Lucian Blaga iar ei au inceput cu chestii: " Sper ca nu vorbesti serios" sau ca am chef de glume proaste si nu stiu ce. crying Intr-adevar, sunt cam fitosi, baietii cu sepci Ymcmb sau Swag cu haine de rocker si fetele cu tencuiala mare pe fata. Dar si alea care nu se machiaza si aia care par simpli ma considera urata, chiar daca nu ma batjocoresc. La intalnire se gaseste unul sa imi spuna ca fac reclama la Quick la 3 litri cu fata asta sau ca fac reclama la cancer, alta ma tot scuipa si una filma. Unul dintre baieti a spus: Saluta YouTube`ul. Doamne ma fac si de ras crying crying Nu mai pot. Vreau sa ma sinucid de fiecare data in fiecare secunda cand ma gandesc ce am putut patii astazi, dar nu reusesc nu am curaj, pur si simplu nu am de ce trai, ca sa fiu batjocorita de aspect? Deasupra ochilor mi se vede mov de parca as fi taranca obosita. Am parul in V si buzele carnoase, la corp sunt bine cu 87-60-94(stiu asta de la antrenamente cand am fost masurata, nu credeti ca de obsesie m-am masurat) si legat de sprancene, mama nu ma lasa sa ma pensez, probabil asta e problema, sprancenele m-or strica straight face Dar nu am ce sa fac. Vine partea mai rea, mai spre finalul intalnirii unul m-a luat de maini si m-a trantit jos si ma injura: "Fa sa fi a dr... ca de nu te nenorocesc urata dr...nu stiu ce. Stiu, sunt proasta,trebuia sa plec din prima, dar am crezut ca ma voi atasa de ei si ei e mine. Am inceput sa plang si am plecat si unul din ei aruncase cu ceva in mine parca era pamant nu stiu sigur. crying Va rog ajutati-ma ce as putea sa fac? Pe mama nu o pot convinge sa ma pensez sa arat cat de cat bine, si sprancenele nu le am groase, subtiri si rare dar fara forma. Va rog ajutati-ma, spuneti-mi ce atitudine sa iau, ce sa le fac? Imi dati va rog facebook`ul sa imi spuneti si la fizic ce sa repar? Tin sa mentionez ca nu vreau sa aud ceva gen: Vorbeste cu parintii. Am discutat cu mama si a zis ca ei se comporta asa ca te plac si nu stiu ce. Daa sigur, ma bat pentru ca sunt indragostiti de mine. straight face Nu imi pomeniti de politie! Vreau sa iau singura atitudine in fata lor! Vreau sa ii fac sa imi dea pace. Daca vreti dati-mi facebook'ul vostru sa imi spuneti ce sa schimb la aspect. Ma gandeam ca si ochii si intaltimea sunt de vina. Am 1, 67 si ochi caprui cu verde. Kg sunt bune, 52, daca mai slabesc par slaba deci nu pomeniti nimic de slabit. Nu vreau sa ma luati in bataie de joc, abtineti-va si voi va rog eu macar odata! Nu-s emotiva, dar sunt buna cu lumea, si cu cine merita. Spuneti-mi ce sa schimb la caracter si dati-mi facebook`ul sa ma puteti vedea, sa-mi spuneti si la fizic ce sa schimb, in afara de sprancenele pe care nu ma lasa mama sa mi le iau. Legat de sprancene, le am subtiri si rare. Funda crying

35 răspunsuri:
| GabrielleTheRealQueen a răspuns:

Https://www.facebook.com/Gabriielle15, da mi add, si toate sfaturile ti le spun in privat.

| MidnightR a răspuns (pentru GabrielleTheRealQueen):

Taie virgula, astfel nu mergebig grin

| MarinaMaryyna explică (pentru MidnightR):

Pai daca nu as pune virgula nu s-ar intelege nimic. Logica de balta. Am zis a nu ma luati la misto.

| GabrielleTheRealQueen a răspuns (pentru MidnightR):

Nu puteai sa copiezi fara virgula?

| MidnightR a răspuns (pentru MarinaMaryyna):

Mesajul nu era pentru tine si nu te iau la misto, pentru ca asta nu e o situatie de glumit.Din contra, imi vine sa plang cand ma gandesc ca, recent, am avut aceeasi varsta ca ei.Crede-ma,i-as tortura cu zambetul pe buze.

| doreal a răspuns (pentru MarinaMaryyna):

Stai ca nu te ia nimeni la misto! A scris fata din greseala cu virgula atata tot.-_-De ce n-a-i-b-a bagi in seama toti pros-tii? La ce liceu ai picat? La unul naspa, mediu, sau bun? Daca ai picat la unu naspa, imi pare rau de tine. Verisoara mea a picat si ea tot la un liceu de 2 lei si acolo sunt doar smecheri nespalati laughing. Nu te baga in seama cu ei deloc. Lasa-i in pace. Si nu trebuie sa iti iei viata pentru niste magari.
Toti bobocii ati fost la intalnirea aia sau numai cativa?

| T0T a răspuns:

Mai bine ne dai o poză sau ne pui link-ul de la facebook-ul tău că poate sunt oameni care nu au facebook sau care nu vor să îl dea.

| RainmakerX a răspuns:

Buna! Eu unul sunt baiat deci chiar daca ti-as da facebook-ul nu cred ca as fi in stare sa-ti dau sfaturi despre ce sa schimbi la tine. Cred ca o fata ar fi mai potrivita pentru asta.

Oricum...am citit intreaga intrebare si pur si simplu am fost scarbit. Nu de tine, stai fara grija...ci de acei baieti, de acel comportament infect pe care il au ei.
Sincer, sunt baiat si imi vine sa ma dau cu capul de pereti cand vad ca exista dobitoci atat de mari ca acei baieti.
Prapadit este un cuvant prea frumos pe care l-as putea folosi pentru acei oameni, nu ai nici cea mai vaga idee cat pot sa detest acest gen de oameni.

Asa au ajuns generatiile...sa se bazeze doar pe aspect, sa te faca sa te simti prost si pentru ce?
Stiu ca ai zis fara politie dar totusi...ala te-a dat jos, te-a facut in toate felurile. Vorbeste si cu parintii si explica-le calumea cum sta treaba.
Auzi la ei, "te bat pentru ca sunt indragostiti de tine". Hah?

Asfel de persoane intalnesti peste tot insa nu atat de nesimtite.
Nu vorbi in felul acesta de sinucidere! Aceasta nici macar nu ar trebui sa fie o optiune! Intelege... atunci cand te sinucizi pur si simplu te declari infrant.
Cum sa castigi un razboi daca te predai? Bun, am inteles...ai pierdut toate bataliile pana acum dar asta nu inseamna ca nu poti sa castigi cateva si sa fii tu cea victorioasa.

Fii atenta! Sa nu cumva sa faci ceva prostesc!
Aspectul ti-l schimbi. Exista zeci, sute de metode prin care te poti face un pic mai atragatoare. Pur si simplu se poate sa nu fi gasit niste combinatii potrivite intre anumite lucruri.

Nu mai cere voie parintilor tai daca ei chiar nu te inteleg. Asa erau si ai mei cand a venit vorba de barbierit. Pur si simplu intr-o zi m-am enervat si am facut-o singur. Nu e mare lucru sa-ti schimbi aspectul de unul singur daca cei din jur nu vor sa te ajute.

Am avut si eu din astia la scoala...Eu nu mai am de mult timp probleme de genul, pe mine ma urasc toti pentru felul meu de a fi,asta este o cu totul alta poveste...
Ignora-i! Daca se mai atinge careva chiar de un fir din parul tau atunci fa plangere la politie. O sa le dea "omorul" acasa cand o sa le vina amenda. Parintii tai cred ca exagerezi, si eu cred ca exagerezi un pic si ca nu esti tocmai asa cum te consideri.
Asta nu conteaza. Vorbeste cu bunicii, cu un unchi sau cu o ruda foarte apropiata sau chiar si cu parintii. Explica-le exact asa cum ne-ai explicat si noua aici...o sa inteleaga si o sa ia masuri. Sunt sigur ca dansii cred ca glumesti, de aceea nu au luat inca niste masuri.
Nu te gandi la prostii! Ignora-i! Considera-i inferiori pentru ca asa si sunt! Inca de cand eram mic am avut probleme cu astfel de persoane.
Sa nu-ti pese de ce zic altii despre tine! De ce ti-ar pasa? Nu ai nevoie de prietenei precum acestia.
Schimba-te de una singura...fa asa cum o sa-ti spuna fetele de aici intrucat ele sunt mai pricepute si daca se mai atinge cineva de tine atunci nu te pierde cu firea. Comporta-te cu ei ca si cum nu ti-ar fi frica.
Cine se cred ei? Acei baieti nu sunt nimic altceva decat niste ratati fara viata, niste rebuturi ale societatii pe care i-as arunca in strada fara sa clipesc daca ar fi copiii mei.

Daca vrei mai vorbim prin mesaje, nu aici dar mai intai da-ne si noua o poza ca sa ne facem o impresie. Sa vedem si noi daca doar exagerezi sau daca trebuie neaparat sa faci ceva.
GreyN are dreptate, unii dintre noi nu au sau nu vor sa-si puna facebook-ul aici.
Mai vorbim prin mesaje daca vrei.
Succes! Nu trebuie sa versi nici macar o lacrima pentru impresiile unor retardati ca aceia. Tine minte asta!

| Radu284 a răspuns:

Ok, am si eu niste intrebari, pentru ca nu-mi vine sa cred ce citesc.
1. Din ce oras esti?
2. Ce fel de liceu e? Bun sau naspa?
3. Unde a avut loc intalnirea aia?
4. Nu a zis nimeni nimic in apararea ta?

| MarinaMaryyna explică (pentru Radu284):

Nu erau decat aia din clasa mea restul de la celelalte profile era in afara liceului din cate am vazut. Nu a zis nimeni nimic, daca o fata e violata pe strada nu sare nimeni, fix la mine nu sareau. Bucuresti Colentina si liceul e demedia 8 in Pantelimon

| Radu284 a răspuns (pentru MarinaMaryyna):

Colentina? Ce scoala generala?

Nu am auzit de liceul ala, cum ii zice exact?

| SmQaLeXuTzz a răspuns (pentru Radu284):

Vere ..liceul ala e Lucian Blaga, la capatu' lu 14, si iti spun din propria experienta ca ea a nimerit intr-un liceu varza...acolo sunt toate tarfele si toti ''smardoii'' capatului 14

| Radu284 a răspuns (pentru SmQaLeXuTzz):

Atunci cred ca ar trebui sa se transfere. Eu am fost in Constantin Brancusi (Pipera), care nu e foarte departe de Colentina (ma rog, depinde unde in Colentina sta), si a fost relativ OK.

Mai e si Electronica, Traian...

| SmQaLeXuTzz a răspuns (pentru Radu284):

Sau mihai bravu.e la dristor si acolo am intrat eu...mi se pare un liceu rezonabil.

| MarinaMaryyna explică (pentru Radu284):

E departe fac o ora. Nu ma duc in Traian unde e crima si nu ma mut la profil de barbati. E ok filologia

| MarinaMaryyna explică (pentru Radu284):

La media mea asta e singurul liceu bun. Toate s-au marit restul de filo sunt de 6. Astept un an un sem si gata...n-am ce face

| Radu284 a răspuns (pentru MarinaMaryyna):

Oriund eai sta in Colentina, nu ai cum s afaci o ora pana la liceul Traian. Si nici pana la Pipera sau Electronica.

Si la ce profil de barbati te refereai?

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna, Marina,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Parcă te-am mai văzut...
Oricum, vorbește cu părinții despre ce se întâmplă. Dacă nu rezolvă nimic, ia legătura cu niște rude în care ai încredere.
Dacă te gândești numai la pensat și sinucideri nu vei rezolva nimic.

| CristinaSNC a răspuns:

Hei happy! Lasa-mi fb tau intr-un mesaj privat pe TPU si o sa vorbim. Te ajut cu ce vrei tu kiss! Ignora-i, nu te mai duce la intalniri cu ei. Se vor satira la un moment dat de facut msitouri, stai calma ca Dumnezeu ii vede ce fac happy

| Kenya a răspuns:

Imi pare rau pentru tine
Poti cere niste sfaturi serioase la Telefonul copilului: 116 111

| MarinaMaryyna explică (pentru Kenya):

La unul mediu cu media 8, 00 la acel profil...

| Cristinaaa57 a răspuns:

Eu zic sa vorbesti cu mama ta despre chestia asta, sa-i zici ca isi bat joc de tine si ca nu mai suporti.cumpara-ti un creion pentru sprancene, nu stiu...cat despre ceilalti lumea e foarte rea, nu le da importanta, sunt sigura ca o sa gasesti pe cineva acolo din tot liceul

| FeliciaCorinaA a răspuns:

Mie imi pare rau sincer ca treci prin drama asta insa trebuie sa iei atitudine. Nu schimba liceul, nu incerca sa strangi vreo relatie de prietenie cu cineva in perioada asta, nu incerca sa vorbesti cu acele persoane ci incearca sa te izolezi putin de ei pana cand capeti incredere in tine. Sunt fiinte execrabile acelea, nu trebuie sa le asculti parerea. Incearca sa uiti si sa iti dai seama ca nimeni nu este demn de incredere, cel putin deocamdata. Daca te mai agreseaza vreodata fizic TREBUIE sa te duci la politie. Incearca sa te concentrezi pe studiu si sa faci ceea ce iti place, nu incerca sa iesi in evidenta, deocamdata pentru ca adolescentii se grabesc sa te judece.

| pilaf a răspuns:

Te rog din suflet sa iei legatura doar cu cei de la Asociatia Telefonul Copilului si sa ignori celelalte raspunsuri. Cei de la asociatie te pot ajuta cu adevarat.

| SmQaLeXuTzz a răspuns:

Ti-am lasat mesaj ..raspunde

| forthewicked a răspuns:

Hintea Paula (Tg.-Mureș) dă-mi add

| Taduic a răspuns:

Sincer si eu am avut asa o colega in 5-8, de ce ne comportam urat cu ea? Simplu, noi eram un colectiv super unit si ea pâra la diriginta. Am inceput s-o pârâm, tot ce turna ea era de vină (nu, nu ii făceam rău ei sau stricam ceva, pur si simplu fi „fițele de gimnaziu, datul in grozav"). Apoi, începea să ne atinga aiurea și să râdă la noi fără motiv ca și cum ne-ar fi dat o boala sau nu stiu ce... ea se credea grozavă când făcea chestiile astea, însă am luat atitudine (colectivul) și am început să considerăm numele ei de familie ca un lucru scârbos. Acum, ce-i drept, mirosea a transpirație mai ceva ca un băiat și parcă se pișa pe ea. Rulează filmul vieții să vezi ce ai făcut.

| MarinaMaryyna explică (pentru Taduic):

Mda. Daca crezi ca sunt asa te inseli. Le dadeam telefonul astora din clasa mea cand mi-l cereau, le dadeam foi, pixuri, dar eu cand le ceream spuneau cu o fata dinaia trista rau gen eu sa ii cred ca n-au. De obicei aduceam bomboane la scoala si ma intreba cineva daca poate servi, eu spuneam da si casunau toti pe mine. Eu in afara de ''salut'' si ''ce faceti'' altceva nu le mai ziceam ca-s si o fire mai sensibila si sufletista. Aaa si le dadeam sa copieze in ore. Deci nu stiu pur si simplu, stiu ca la teza nu am vrut sa ii ajut in a 7-a in sem 2 dar nu cred ca meritam batjocorita si scrisa pe geaca pentru asta. Ahh. Si legat de astia de la intalnire, am spus, din prima nu ma suporta, cum i-am salutat, cum s-au uitat urat si au inceput cu mistourile lor.

| FaraNume1245 a răspuns (pentru MarinaMaryyna):

Astia te iau de proasta pentru ca esti prea buna cu ei, adica: vine oricine la tine, iti cere ceva, tu ii dai, intelegi? Oamenii buni sunt luati de prosti de obicei. Imi pare rau sa citesc prin ce treci, sper sa treci peste.

| MarinaMaryyna explică (pentru FaraNume1245):

Deci eu merit bataie pentru ca sunt buna si daruiesc. straight face Dar nu pricep de ce si strainii ma insulta pe strada... E aiurea.

| Marian2314 a răspuns:

Lumea e rea n-ai ce sa faci.Lumea nu se va schimba in bine va ramane rea in continuare.Eu unul nu imi bat joc de nimeni chiar daca altii ar face-o.Tot ce pot sa-ti spune este ca timpul le rezolva pe toate si ei nu vor scapa nepedepsiti.Iti doresc numai bine happy

| TheCuriousMonkey a răspuns:

Ăia nu sunt fiţoşi sunt nişte cocalari şi piţipoance te fac să îari că tu eşti cea care e cu probleme când de fapt ei sunt cei distruşi. Nu ai nevoie de prieteni ca ei... fă-ţi prieteni adevăraţi, care să te facă să te simţi bine nu în inferioritate. Dacă doreşti lasă-mi facebook-ul tău.

| Agenta000 a răspuns:

Nu-i mai baga in seama si te vor lasa in pace