| xXx3оЛуШкАxXx a întrebat:

Cum sa scap de cosurile de pe fata? am incercat multe dar nu ma ajuta. Dau fundita.

Răspuns Câştigător
| Andarock a răspuns:

Stiu ca aceasta problema ingrijoreaza foarte multa lume de aceea cei care sunt disperati si au incercat toate solutiile posibile pentru tratarea acneei sa nu se lase infranti si sa incerce ceea ce si eu folosesc acum.Am avut acnee foarte pronuntata, dureroasa, incercam sa o acopar cu fond de ten pentru ca fata mea arata ingrozitor si imi era rusine sa ies asa din casa.Pentru cei care vor sa se vindece acnnea le trebuie foarte multa rabdare si ...sa stea in casa pentru ca nu pot iesi afara cu crema pe fata.Eu am noroc ca am terminat studiile, ca am renuntat la servici (am fost plecata din tara)si pot sta cat mai mult timp prin casa.Si din acest punct de vedere trebuie sa aveti rabdare. Daca nu stiati fondul de ten ingreuneaza vindecarea acnneei ducand si la aparitia altor cosurilor.Sa va spun cum am procedat.In primul rand am apelat la o cosmeticiana ca sa-mi elimine toata materia de pe fata.Am crezut atunci ca mi-am distus fata pentru totdeaua pentru ca aratam ca un monstru imi venea sa mor, dar in 5 zile s-a prins coaja si incet incet s-a curatat cu o solutie gata preparata de farmacie pe baza de eritromicina.Cand am aplicat prima data solutia parca imi luase foc fata ma ustura ingrozitor.Am luat si pastile ACNETOL 2 capsule de 3 ori. Foloseam o zi solutia cu eritromicina, o zi cutaden timp de o saptamana.Am ajuns in stadiul de pete rosii destul de mari, dar scapasem de umfaturile care le aveam, chiar daca le acopeream cu fond de ten tot se vedeau desi eu credeam ca nu.Am baut ceaiul 3 frati patati 2 cani pe zi si incepuse ceva ceva sa se vada.De o saptamana imi pun pe fata o pasta formata din plantele marul lupului, tataneasa si galbenele.Se tine pasta o ora jumate si nu se spala fata.Veti vedea ca incep cosurile sa se usuce si incet incet dispare si roseata.In prezent nu mi-a trecut de tot pentru ca de o luna fac tot ceea ce v-am scris dar va asigur ca da rezultate.Trebuie sa am rabdare pentru ca totul se va rezolva. Fata de cum eram si credeam ca asa voi ramane, acum sunt aproape vindecata.Nu folosesc fond de ten, nici cel pe baza de apa nu-i indicat, folosesc un baton pentru cosuri de la Avon si incerc sa acopar roseata.Stiu ca sunteti multi care ati incercati foarte multe produse ca si mine fara nici un rezultat de aceea faceti ceea ce v-am scris si nu vi se poate intampla nimic grav doar veti fi mai fericiti.Sa imi spuneti cum decurge tratamentul, va voi tine si eu la curent in ce stadiu am ajuns.

6 răspunsuri:
| madalyna a răspuns:

Incearca cu pudra deoarece le usuca dar si crema de galbenele este foarte buna pentru cosuri dar daca niciuna dintre metodele astea nu functioneaza du-te la farmacie si cere o crema speciala pentru a scapa de cosuri eu iti recomand Agneon deoarece cred ca este foarte buna plus ca si prietena mea foloseste si mi-a spus ca iti usuca cosurile si in maxim o saptamana nu o sa mai ai.

| dulcykaLy a răspuns:

Scapi cand trece perioada de pubertate. happy
poti atunci cand iti apar sa iti dai cu un unguent 2-3 zile si le usuca. happy

| pufosheniaaa a răspuns:

Http://www.gradina-online.ro/......A3426.html
http://www.util21.ro/......uriste.htm
http://www.naturaplant.ro/forum/topic.php?start=0&id_topic=882
sau incearca sa folosesti ceva creme sau daca nu apa cu zahar in fiecare zi cate 15 minute sa iti pui pe fata si lasi sa se usuce (dar trebuie sa pui mai multa zahar si iti trec *fundita*

| Toffy_1026 a răspuns:

Te duci la salon...iti revolva si cosurile si punctele negre. dar e ca scump, bine depinde si de salon sau iti iei o solutie de curatare a tenului si un sapun pentru fata ceva gen dove si te speli cu apa si sapun dimineata si seara si apoi dai cu solutia aia.ai grija sa ti sapunu` numai in cutia lui, cat mai ferit de microbi, daca vezi ca nu da rezultate du`te la dermato` la spital si`ti recomanda doctoru` niste creme speciale...

| Christine_3226 a răspuns:

Sunt mai multe remedii. O sa iti spun cateva care mie mi'au fost de folos:
1. Zineryt. foarte bun.il poti cumpara de la orice farmacie.costa in jur de 30 de lei
2.O crema hidratanta de zi cu extracte de arnica, tataneasa si coada-soricelului de la Dr. Farm. Raisa Motocescu.O poti gasi la magazinele naturiste.costa in jur de 8 lei.
3.Masca cu minerale de la Planet Spa, Avon. Costa in jur de 30 de lei.
Si acum cateva remedii care le poti aplica chiar la tine acasa:
1.Baia cu aburi. Intr'un bol pui ceaiul de musetel fierbinte si iti acoperi capul cu un prosop deasupra bolului. Apoi poti face un peeling cu malai sau zat de cafea.Si te clatesti cu apa rece. Apoi aplici o crema hidratanta.
2.Formezi o solutie cu aspirina si miere de albine. Pisezi aspirinele, cate vrei, si apoi adaugi miere de albine pana cand se formeaza o pasta pe care o aplici pe zonele afectate.

Pe mine m'au ajutat. Sper sa iti fie de folos!