| M3joavdf536ndhuj837gshy24sky45nshjd a întrebat:

Cum pot sa scap si eu de cosurile de pe fata? Daca ma puteti ajuta va rog! :*

Răspuns Câştigător
| biosh97 a răspuns:

Voi scrie succint ca sa intelegi cat mai bine:
-cumpara un sapun lichid de fata si un buretel de fata si spala-te dimineata si seara;
-incearca sa nu folosesti fond de ten sau pudra, opteaza pentru crema cu factor de protectie solara 10-15 (nu ingrasa pielea daca are FPS mic);
-bea multa apa, deshidratarea e un factor important in aparitia cosurilor;
-redu din mancarurile grase, opteaza pentru fructe si legume proaspete;
-fa sport minim 30 de minute pe zi happy elimina toxinele regulat;
-schimba fetele de perna minim o data pe saptamana; daca ai acnee severa, dormi cu un prosop curat in fiecare noapte;
-exfoliaza-ti fata cu o masca de fata potrivita tenului gras/mixt o data pe saptamana;
-cumpara un tratament de noapte pentru cosuri cu acid salicilic(inchide porii); poti lua atat local cat si crema pentru o anumita zona mai larga;
-exista riscul sa ai cosuri din cauza bretonului: fereste-l de pe frunte!
-telefonul are multe bacterii, curata-l inainte sa il pui pe obraz!
-se poate sa fie balsamul pe care il folosesti la par care iti intretine cosurile, ai mai multa grija la aplicare;
-cand esti la scoala sau intr-un loc public, evita sa atingi fata cu mainile ( de exemplu cand iti pui cotul pe masa si mana pe obraz ca sa iti sprijini capul)
.
Poate nu vei scapa de cosuri complet, mai ales daca esti in perioada adolescentei. Dar urmeaza sfaturile date cel putin o luna si vei vedea rezultate semnificative.
Nu uita: Roma nu a fost construita intr-o singura zi: rabdarea e cheia!
SUCCES! big grin