| AvalohAlyn a întrebat:

Faci diferenta intre a fi tocilar si a fi inteligent? Ce inseamna la tine tocilar? De ce celor inteligenti multa lume le zic tocilari cand ei pot sa invete 1 ora si sa ia un 10? Sau sa invete logic si sa aiba inspiratia si IQ mare? Inteligentul e considerat eronat tocilar.

Răspuns Câştigător
| Deni237 a răspuns:

Eu din cate stiu exista o diferenta intre cele doua thinking Adica, o persoana care este tocilara invata mecanic, tocilarii citesc si citesc si tin minte cuvant cu cuvant, iar a fi inteligent tine de faptul ca poti invata ceea ce invata un tocilar intr-o ora, in maxim jumate din timp. O persoana inteligenta invata logic, isi face o sinteza, o structura, nu se axeaza asa de mult pe toate detaliile, in timp ce tocilarul stie pana si virgula. Problema cu eronatul apare din invidie, si daca pui 2 elevi fata in fata nu iti poti da seama care este cel inteligent si care este cel tocilar dupa note. Dar pana la urma, o persoana inteligenta este mult mai practica decat un tocilar, pentru ca inteligentul se va descurca in anumite situatii si va gasi solutii, in timp ce tocilarul va astepta intr-un fel surse de la care sa porneasca. Nu stiu daca ti-am raspuns intocmai la intrebare thinking

22 răspunsuri:
| ZEU93 a răspuns:

Pentru ca aia inteligenti au o viata sociala si pot sa ia acel 10 fara sa para un tip nenorocit fara viata, prins intre 4 pereti, in schimb tocilarii nu. Cand spui "tocilar", mai mult te referi la viata lui sumbra, intre 4 pereti, pregatit doar sa invete. Sunt multi oameni inteligenti care iau note mari, dar au o viata sociala si au o logica, eventual au un simt al umorului bine dezvoltat ceea ce-i diferentiaza de cealalta categorie care doar invata mecanic.

| AvalohAlyn explică (pentru ZEU93):

Nu-s nenorociti chiar..Nenorociti sunt aia de dau in cap la oameniwinking si se cred importanti stand si spargand seminte zi de zi seara de seara fara sa mature dupalaughing

| ZEU93 a răspuns (pentru AvalohAlyn):

TI-am zis diferenta dintre un tip inteligent si un tocilar. Un tip inteligent stie sa se faca placut si totodata sa arate ca e destept pe cand cealalta categorie stie doar sa invete, multi dintre ei neavand o viata sociala prea buna, de aici si porecla.

| AvalohAlyn explică (pentru ZEU93):

Totusi e mai de apreciat un tocilar fata de un cocalar.Nu e asa? Nu zic ca sunt eu tocilar.

| ZEU93 a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Normal ca tocilarii sunt mai de apreciat decat cocalarii, nu se pune problema. Eu am raspuns la care e diferenta dintre un inteligent si un tocilar atat.

| KamaSutra a răspuns:

Tocilarul- invata mecanic
inteligentul- invata logic
da-da-da-dam big grin

| SergiuBoss11 a răspuns:

Ba,alynutz,ei il fac tocilar pe omul inteligent,dar daca am sta sa ne gandim,acei tolomaci care insulta omul cu IQ mare au mai multe ore de invatat decat un gamer de jucat pe calculator.
Pur si simplu,folosesc aceasta insulta pentru a isi pastra aparenta de superioritate "uite, eu am medii bune si nu invat nimic, iar tu ai medii putin mai bune si inveti pe rupte, daca as invata si eu as fi mai tare ca tine" de fapt e inverslaughing, dar cam asa e lumea unora.

| syd a răspuns:

Parca imi amintesc ca ti-ai luat ramas bun, nu? laughing. Raspunsul la intrebare e invidia.

| AvalohAlyn explică (pentru syd):

Am renuntat la ideea de a plecalaughing

| syd a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Desigur laughing

| AvalohAlyn explică (pentru syd):

laughing Prea tentant site-ul.

| syd a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Mai sunt si intrebari si persoane interesante pe aici, e adevarat.

| AvalohAlyn explică (pentru syd):

Da.Asa este.Nu e un site tocmai inutilhappyNu iti pierzi neaparat vremea degeaba.dar exista o limita in toate.maine ies afara sa ma mai relaxez ca am innebunit zilele astea cu calculatorulsad laughing

| syd a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Da, e bine sa iei o pauza. Relaxare faina big grin

| AvalohAlyn explică (pentru syd):

Merci fain.big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tocilar-tocilarul este cineva care invata pentru altii, pentru profesor, pentru nota, este o persoana care nu invata pentru ea, ci pentru a-i multumi pe restul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tocilarul invata si uita pe cand inteligentul nu uita, ii ramane in cap

| nlko a răspuns:

Tocilarul e cel care invata zi si noapte, cel care nu face altceva, in timp ce inteligentul are timp pentru tot.
Culmea e ca la cat se chinuie, tocilarii nu ii ajung niciodata pe inteligenti.: ))
Da, inteligentul e considerat tocilar pentru ca unora li se pare imposibil sa iei numai note mari fara sa inveti non stop.

| ReZiSTorr a răspuns:

Bro, a fi tocilar inseamna sa inveti azi si maine sa uiti.sa fi inteligent inseamna sa inveti, sa faci practica, cum sunt eu (am doar 15 ani) si sunt pasionat de IT.Repar calculatoare, tot ce tine de calculatoare.Doar cu ajutorul calculatorului personal m-am invatat pentru ca m-am saturat sa duc PC-ul la service.Am invatat practicand, nu doar citind

| Whaveya a răspuns:

Tocilarul invata mecanic, iar un om inteligent logic. Cel mai scurt raspuns. Lumea greseste!

| erdest a răspuns:

Majoritatea caracterizeaza tocilarii dupa : Note, aspect. Daca ai ochelari esti tocilar (de obicei)... Tocilarii sunt cei care invata doar pentru a fi primii in clasa, pentru a intra la o facultate buna, dar nu stiu ce vor face dupa.

| AvalohAlyn explică (pentru erdest):

Da.Eu am ochelari de vedere pentru. miopie si am fost facut tocilar de multe ori.Bine,invatam si bine recunosc dar in general in viata aparentele inseala, daca ai ochelari si inveti bine nu neaparat esti un tocilar, soarece de biblioteca, ci poate doar ambitios sau mai bine zis preocupat de viitorul meu, cel care vrea sa nu se faca de rusine si sa aiba o responsabilitate.Aceea de a invata.