| BogdanGeorge2000 a întrebat:

Am o mare problema.Am 16 ani si sunt foarte bun prieten cu o fata de 17 ( prieteni, nu iubiti ). Din diverse cauze ( si nu as dori sa intru in detalii,sunt diverse momente triste) noi ne-am capatat treptat increderea unul in celalalt si am devenit foarte atasati. Problema este ca faptul ca suntem de sexe diferite ne-a facut sa incepem sa fim atrasi parca mai mult unul de celalalt ( eu mai mult decat ea de mine ). Ea are un iubit si este un tip pe care il respect,si nu as vrea sub nici o forma sa il ranesc. Dar deja parca uneori anumite aspecte ale prieteniei noastre devin triste. Imi doresc mult sa fiu cu ea dar nu il putem rani. Imi dau seama ca daca am fi impreuna ar fi o iubire mult mai puternica ( desi ei sunt iubiti,tot cu mine discuta orice, pe mine m-a luat la ea peste noapte acasa la ea sa stau( parintii ei au o parere foarte buna despre mine si au acceptat ), cand face sex cu respectivul tip imi povesteste mereu si multe alte lucruri dragute pe care mi le face ) dar in afara unor saruturi si a faptului ca ea se poate dezbraca de sutien de fata cu mine nu am avut altfel de contacte ( de pilda sex, nici macar oral ) pentru ca nu prea ni se pare ok avand in vedere ca are iubit, si desi ne-am gandit ca am putea trece peste asta nu am putea fi "iubiti" decat la telefon si in momentele cand suntem doar 2, ca de exemplu la scoala am fi vazuti. Relatia dintre ei 2 este una destul de stabila, si si ea il iubeste. In concluzie, nu prea se intrevede o despartire prea curanda cauzata de el. Uneori ma si gandesc ca daca am deveni iubiti ar aparea un risc ca, in cazul in care ne-am desparti dupa sa pierdem si o prietenie foarte pretioasa...
Ce ar trebui sa fac/ facem?

3 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Hai sa clarificam cateva chestii pe care tu nu le observi:
1) Ea nu il iubeste pe celalalt. Daca ar face-o, nu si-ar permite nici sa se sarute cu tine, sa nu mai vorbim de statul pe jumatate goala inaintea ta. Chestiile astea ce le face cu tine oricine le face doar cu iubitul, caci tin de intimitate. Daca ai iubit si o faci si cu altul, adio dragoste, nu mai poti spune ca iti iubesti iubitul
2) Nici tu nu prea tii la ea. Cind iubesti, nu te gindesti la o eventuala despartire, dimpotriva, crezi ca ai capacitatea de a sta vesnic linga persoana iubita.
3) Zici ca ai fost acasa la ea peste noapte. Banuiesc ca in aceeasi camera, altfel nu avea farmec. Si vrei sa cred ca ai fost baiat cuminte, ca doar ai sarutat-o? Hai sa fim seriosi, la gradul de intimitate de care spui ca il aveti, nu cred ca ai face fata unei nopti intregi avand-o linga tine, caci orice baiat/barbat ar ceda la un moment dat.
4) Dupa cum descri relatia ta cu ea, e clar ca relatia ei cu iubitul e subreda, a fost probabil ceva cindva, dar acum are pe altul, pe tine, cu care poate discuta orice. Eu m-as feri de o asemenea fata, caci si cu mine s-ar putea sa se intimple la fel, sa ramina cu mine, si sa vorbeasca (se sarute) cu altul. Nu e un caz fericit.
Ce ar trebui sa faci?
Ea in primul rind, sa isi clarifice situatia in ce priveste iubitul ei. Ori la bal, ori la spital. Ori cu el, ori fara el, daca vrea sa fie cu tine. Ambele nu merg, de fapt, merg, dar nu e deloc OK, nu e corect.
Tu trebuie sa stii ce vrei. Esti gata sa rupi o relatie si sa ramii cu constiinta curata? Poti sa ii oferi ce el i-a oferit, sau chiar mai mult? Poti sa te gindesti ca la persoana cu care sa iti petreci restul zilelor vietii tale? Mai gindeste-te!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nici nu trebuie sa vrei mai mult, adica nu prea exista prietenie adevarata intre 2 sexe diferite, nici intre 2 sexe identice nu exista. N-ai avea de ce sa-ti doresti mai mult atata timp cat tu in calitate de cel mai bun prieten ai acces mai mult la ea decat orice iubit pe care-l are sau pe care-l va avea.

| XxninjaZz a răspuns:

Frate, tu o iubesti pe fata..asai? Ii vrei binele. incercand sa o desparti de iubitul ei, mai ales ca il iubeste, ea ar fi deprimata...si ajungeti sa va certati ...am patit si eu asta..si eu am incercat sa fiu cu ea,(despartind-o de iubitul ei) si a suferit fata...plus ca ne-am si certat.din faptul ca am incercat sa o despart(pana la urma am reusit..dar..nu a avut rost) (mentionez ca si ea tinea la mine foarte mult si avea incredere in mine maxima si imi zicea ORICE) eu zic, ca prietenia asta pe care o ai tu cu ea, tine mult mai mult decat daca ati fi impreuna. happy sper ca te-am ajutat cu cevawinking