| Baiattt a întrebat:

Am o nelamurire. Eu am fost un copil foarte timid de la inceput si din cauza ca nu prea imi placea cum arat si ca am fost batjocorit de cateva ori am decis sa ma cam izolez de lume (adica in loc sa stau afara cu prietenii, petreceri si etc eu am ales sa stau mai mult prin casa la calc si tv) de aici se deduce ca am un caracter slab sau cum se zice.Si timpu a trecut si deja m-am maturizat nu mai sunt un copil si cand ma uit la trecutu meu imi vine sa ma dau de toti peretii, parca era altcineva in corpul meu pana acum.
Acuma sa zicem ca inteleg si eu un pic ce este viata si vreau sa mi-o traiesc din plin, sa nu mai fac prostia pe care am facut-o cand am fost copil adica sa nu pot face ce vreau eu din cauza ca nu o sa pot face fata provocarilor.
Acuma eu chiar vreau sa imi traiesc viata cu adevarat si nu stiu cum sa o fac ca doar o singura problema am acum si daca as rezolvao mi-as traii viata din plin.Problema este ca din cauza trecutului meu lipsit de experiente de viata nu prea stiu comunica cu oamenii din jur (adica nu ca nu stiu dar din cauza ca nu am facut in trecut aproape nimic in viata nu stiu ce sa le spun celor din jursad ).
Si ca sa intelegeti ce am vrut sa zic ma refer la faptul ca toata lumea comunica normal adica (cand te apuci sa vorbesti cu cineva vorbesti despre : lucruri,,probleme, sau sa dai sfaturi, etc
si in special amintiri din trecut (asta e esentialu dupa parerea mea ca sa stii ce sa vorbesti cu cineva) si eu dupa un trecut in care nu am facut nimic ce sa zic? sad
Asta e problema mea.Ca daca as rezolva problema asta as face exact ce mi-as dori eu si nu mai tin cont ca sunt timid sau nu stiu ce.
Dar am gasit o solutie si cred ca doar asta e singura mea rezolvare pentru problema mea (daca nu este singura sper sa imi ziceti) : SA RISC TOT adica sa nu imi pese ca nu stiu ce sa vorbesc persoanele din jurul meu( sa zica da mai zi si tu ceva, esti plictisitor etc, ca de multe ori tot stau pe langa prietenii mei cateodata si nu prea zic nimic sad si ei tot vorbesc intre ei.)
Ca acum mi-e frica ca o sa ma fac de ras ( de ex ma bag cu o tipa in seama zic ceva la inceput si dupa aia ma blochez si nu mai stiu ce sa zic( cum sa o fac sa se simta bine cu mine cand de ex ea tot imi povesteste nu stiu ce si eu ce sa povestesc? cand nu am facut nimic waiting.

Deci vreau sa fiu sigur : asta e singura solutie nu?(daca stiti si alte idei/sfaturi sa mi le ziceti va rog)

2 răspunsuri:
| ITHelper a răspuns:

WOW..impresionanta povestea ta.
Pana acum am intalnit doar o persoana APROAPE cu aceeasi problema.dar vad ca de cand am inceput sa stau cu eu(eu si mai multi prieteni), a inceput sa se dezghete..Adica, presupun ca raspunsul la problema ta, nu este neaparat sa "risti totul", este sa incepi sa iti faci prieteni.Fa-ti un prieten cand ai ceva in comun cu el..de exemplu jucati amandoi acelasi joc..si cand va intalniti, o sa vorbiti de jocul respectiv..sau nu stiu..deci cand stau cu cineva imi vin subiectele singure...chiar nu stiu.
Dar ori cum..iesi mai mult din casa, si nu mai sta numai la PC..sau daca stai, stai si tu pe facebook de ex, si vorbeste.fa-ti prietenei happy
Bafta!

| Scumpilicii a răspuns:

Nu baga toti prostii in seama...
Lasa-i pe ei " perfectii " oh go on. Iesi in lume, distreaza-te! :3. Succes cu asta. Funda? big grin