| Baiattt a întrebat:

Nu mai stiu ce sa fac, imi urasc trecutu si situatia in care am ajuns.De mic copil eram timid si am ajuns sa stau aproape numa prin casa la calculator, tv etc in loc sa ies pe afara cu prietenii sau oriunde.Acuma am ajuns la varsta de 18 ani, clasa 12 in care am zis STOP nu ii bine ce fac si vreau sa ma schimb.Acuma realizez ca in toti acesti ani nu am facut absolut nimic.Acuma am lasat si deoparte calculatoru (jocurile) si vreau sa imi traiesc viata(sa ies pe afara cu prietenii, distractie, petreceri etc).Dar cam exista o problema, din cauza trecutului meu rusinos (ca am stat mai mult prin casa) nu prea am ce vorbi cu persoanele din jurul meu.Adica ce vreau sa spun ca eu pana acum nu prea am facut multe in viata (petreceri, faze amuzante, locuri de vizitat etc) si din cauza asta nu prea am ce sa vorbesc.De exemplu in trecut cand eram invitat la petrecere sau undeva in oras etc eu refuzam din prima dar acum eu nu mai vreau sa refuz, vreau sa ma duc peste tot daca se poate si sa ma distrez si cand de exemplu ajung acolo si discutam eu nu prea o sa stiu ce sa zic.Alt exemplu: de exemplu discuta acolo despre unde or fost cum au petrecut ce oameni o cunoscut si etc si eu ce sa zic cand habar nu am (pentru ca eu nu am fost pe acolo si n-am de unde sa stiu despre ce vorbesc si ce oameni au cunoscut si ce au facut dar nici altundeva nu prea am fost...) si tot asa sper ca a-ti inteles ce am vrut sa zic.

Deci in concluzie ce vreau sa zic este ca nu prea stiu cum sa ma integrez intr-o conversatie cu cineva/grup pentru ca nu prea am ce zice din cauza trecutului meusad.

4 răspunsuri:
| Trolli a răspuns:

Ce trecut rusinos?! Nu ai omorat pe nimeni, nu ai violat, nu ai furat, nu te-ai drogat etc.
Nu inteleg de ce de stresezi asa mult. Ai doar 18 ani, ai toata viata inainte. Subiecte de discutie se gasesc: ce filme ai vazut, muzica etc!

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Iti intelegem ingrijorarea.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| DjShizZelLE a răspuns:

Ba frate incearca sa gasesti orice subiect de discutie adica na distreazate la 18 doar pe pc nasol si eu staw da nu sa nu ies cu amici adica na ai grija si daca te mai invita du-te cu valu laughing) nai nici o grija laughing bafta... funda?

| oribilul12345 a răspuns:

Nu trebuie sa ti fie rusine de trecutul tau.mai asteapta ca tu ai bacul si trebuie s-a inveti, mai bine baiat destept decat un cocalar, dupa aia o sa te distrezi mai bine /