| Baiattt a întrebat:

Nu stiu cum sa va spun asta.Am fost un adolescent timid care a preferat sa stea mai mult acasa decat sa iasa pe afara la petreceri,discoteci,excursii etc si din cauza timiditatii nici nu am vorbit aproape deloc cu fetele, poate un buna ceau etc in rest nu prea.Si acum la varsta de 18 ani pe care ii am ma gandesc ce am facut pana acum, ma uit un pic la trecutu meu si cand ma uit la el ma face sa plang sa ma inervez pentru ca am fost timid si din cauza asta am facut ce am scris mai sus.
Si acum vreau sa ma schimb sa nu mai repet greseala din trecut, vreau sa ma duc la petreceri,excursii sa ies cu prietenii pe afara sa nu mai fiu timid si sa vorbesc cu fetele etc dar exista o problema vad.
Din cauza ca am fost timid in trecut si am preferat mai mult sa stau acasa si etc parca nu mai stiu socializa.Deci eu vreau sa ma schimb sa fiu de exemplu un alt om , sa vorbesc cu fetele etc dar vad ca nu mai stiu socializa aproape deloc.De exemplu cand is cu cineva fie fata/baiat vreau sa vorbesc cu el/ea dar nu imi vine aproape nimic in minte.Eu vreau sa ma schimb imi mai trebuie doar un pas si acest pas este socializarea.Deci efectiv nu mai stiu ce sa vorbesc cu lumea din jurul meu.
Ce ar trebui sa fac?!Singura solutie e sa ies in lume si sa socializez dar cum sa socializez daca nu prea stiu ce sa le zic oamenilor din jur?!

7 răspunsuri:
| Memecy a răspuns:

Frate nu fi asa dur cu tine, totul are un inceput, si in plus viata merge inainte
bun bun bun
1) FARA RETELE DE SOCIALIZARE
nu ai nevoie de asa ceva alea pur si simplu sunt chestii virtuale care va inhiba si mai mult procesul de socializare deci NU
2) uita-te in jur... vezi? toti au defecte fiecare cu ale lui dar nimeni nu este perfect chiar daca vrea sa para
daca esti la liceu pai incearca sa iti fa-ti un prieten doi (desi sa nu te lasi amagit nu pune suflet ca deja prietenii inseamna cu totul altceva, pana acum trebuia sa intelegi ce sunt prietenii si ce nu )
3)fii indraznet! intotdeauna cei indrazneti reusesc si cred ca ai destule exemple in acest sens.

pentru mai multe te rog sa imi zici
1) religie
2) luna in care esti nascut
de ce?
simplu sa inteleg cu cine vorbesc si cum sa iti raspund ca degeaba iti zic ceva ce stiu ca nu va merge happy

| Baiattt explică (pentru Memecy):

1.ortodox
2.decembrie
Daca ati putea sa-mi spuneti o idee cum sa evoluez in socializare sa fac ceva exercitii sau ceva... suna prostesc dar chiar nu stiu ce sa fac.

| Memecy a răspuns (pentru Baiattt):

1.Fii tu insuti!
2. Crede in reusita si vei reusi!
3. Oamenii vad in tine ceea ce vezi tu in tine
4. Fii indraznet! cutezator! intotdeauna cei indrazneti au avut de castigat.
4. Ai incredere in tine insuti toti avem defecte. Ce te face sa crezi ca tu ai mai multe sau mai mari? uita`te la ceilalti ...vezi si ei au defecte. nu iti crea monstri mentali ca nu are rost incearca sa vorbesti si tu, implica-te intr-un dialog si vei fi surprins cat de ascultat esti
5.Respecta-te pe tine insuti! si ceilalti vor proceda la fel! inbraca-te "cool" fara sa exagerezi vorbeste doar lucruri importante, fii calm fii optimist gandeste optimist si vorbeste optimist
exemplu: "Ce mai faci?" Tu zici: "Grozav, Excelent, Foarte bine etc" Dar tu? fii degajat inspira respect prin teama si iubire in acelasi timp sunt sigur ca te vei descurca
6. Elimina din vocabularul tau cuvintele "imposibil " "nu-urile inutile"
mai e ceva ce iti place sa faci? fii foarte bun in ceva, arata-te implicat!
7.Curajul intotdeauna a fost rasplatit asa ca nu ma indoiesc deloc ca vei reusi!

| ArtaEducatiei a răspuns:

Buna. Imi pare bine ca ai constientizat ce te supara, dar mai ales ma bucur ca iti doresti sa evoluezi.
Din punctul meu de vedere, nu ar trebui sa iti faci atatea griji, exista foarte multi oameni in situatia ta, asadar nu trebuie sa te simti diferit.
Cu aceleasi probleme legate de timiditate m-am confruntat si eu in adolescenta, le-am trait atat de profund incat la un momentadat aveam impresia ca ma adancesc intr-o prapastie fara fund si ca nu exista cale de scapare.

Ce am facut ca sa trec peste? Am inceput sa citesc carti de dezvoltare personala, despre socializare si relatii interumane. Am gasit sfaturi practice pe care am incercat sa le pun in practica. In timp, am ajus sa comunic natural, iar acum, privind in urma, nici nu imi vine sa cred cat de mult m-am transformat.

Cred ca cea mai mare greseala pe care o poate face un om in privinta socializarii este aceea de a adopta o masca, doar pentru a fi acceptat. Parerea mea este ca ar trebui sa incerci sa fii tu insuti si sa nu iti fie frica de esec sau de respingere. Oricat de mult ne-am dori sa fim aprobati si apreciati, intotdeauna vor exista persoane care nu ne vor placea. Iar asta nu tine neaparat de noi, cat de conceptiile persoanei respective. Fa pasi marunti si in timp se vor vedea rezultatele.

Uite aici un articol care te-ar putea interesa, este scris de mine, pe baza propriei experiente. Mai gasesti pe site si alte articole utile despre socializare dar si despre fobia sociala si cum sa o depasesti. Sper sa te ajute!

http://artaeducatiei.com/2010/07/cum-sa-fii-mai-sociabil/

| justsomeone08 a răspuns:

Si la ce ar folosi petrecerile si fetele? Acum depinde si ce fel de petreceri.ce faci la petreceri.Este bine sa socializezi, dar daca prin socializare ajungi la ceva rau, mai bine ramai timid si te increzi in Dumnezeu.El te va ajuta cu orice.Citeste mai jos.
http://www.moldovacrestina.net/......adevarata/
http://www.moldovacrestina.net/......reciproca/
http://www.moldovacrestina.net/......a-mireasa/

| SiiimpleGiiirl a răspuns:

Pai incearca sa gasesti lucruri in comun cu prietenii tai sau cunoaste persoane noi.Oricum in ziua de azi baietii sunt prea indrazneti dupa parerea mea. Poti sa iti faci prieteni pe site`uri de socializare. Facebook, twiter, hi5 etc. Sau incearca sa dezvolti un subiect si de multe ori de la un subiect se trece la altul.Bafta!

| SiiimpleGiiirl a răspuns:

Pai incearca sa gasesti lucruri in comun cu prietenii tai sau cunoaste persoane noi.Oricum in ziua de azi baietii sunt prea indrazneti dupa parerea mea. Poti sa iti faci prieteni pe site-uri de socializare. Facebook, twiter, hi5 etc. Sau incearca sa dezvolti un subiect si de multe ori de la un subiect se trece la altul.Bafta!