| Pumba a întrebat:

Am o problema cam ciudatica la Windows cand il pornesc primul lucru care il face este sa ma intrebe cu care dintre cele DOUA Windows-uri vreau sa il pornesc. Eu am instalat un singur Windows. Prima varianta este cea corecta si dupa ce o aleg continua deschiderea computerului normal. Daca aleg a doua varianta imi da o eroare in care imi spune ca un fisier din Windows este corupt si nu poate continua deschiderea calculatorului, deci vreau nu vreau trebuie sa aleg prima varianta. Faptul ca de fiecare data cand vreau sa pornesc PC imi apare aceasta intrebare foarte ciudata ma deranjeaza foarte mult. Acest lucru a inceput sa se intample dupa ce am reinstalat Windows-ul(l-am reinstalat pentru ca functiona foarte greoi si dura foarte mult pana sa deschida o pagina.Acum aceasta problema s-a remediat). Intrebarea mea este ce am gresit in instalarea Window-ului de ma intreaba asa ceva(Windows-ul l-am instalat la fel ca si pana acum.Am urmat aceeasi pasi.) si cum as putea sa fac ca Windows-ul meu sa porneasca fara sa ma intrebe cu care dintre cele doua Windows-uri sa porneasca. Ambele Windows-uri cu care "am posibilatatea" de a porni calculatorul sunt Windows XP Proffesional. MultumeschappyFundita si Vot!

Răspuns Câştigător
| Danyel a răspuns:

Mi s-a intamplat si mie asta.Deci la reinstalarea windowsului l-ai instalat in alta partitie si de asta iti apar doua.Dar stai linistita ala vechi e sters doar ca iti mai apare acolo asa.Cand iti mai reinstalezi windowsul sterge amandoua partitiile si creazale din nou.Succes!winking Funda big grin

3 răspunsuri:
| SloOpY a răspuns:

Problema e ca atunci cand ai instalat windows ai instalat peste celalalt vechi
de asta te intreaba
iti recomand sa reinstalezi windowsul, dar sa formatezi discul (C)
astepfel rezolvi problema.

| Pumba explică:

Am formatat toate partitiile. Nu stiu ce sa mai fac. Am instalat Windows-ul de vreo 4 ori. Am formatat partitiile la fiecare reinstalare. Am desfacut calculatorul in bucati, l-am asamblat la loc si tot nu vrea. Nu pot sa-i dau de capat.

| alex_4140 a răspuns:

Am o intrebare cand ai reinstalat windowsul ai formatat partitia c?