| Rony56 a întrebat:

Am vazut ca pe windows 7 laptopul meu merge mai greu si ca sa nu mi-am pus windows xp ca nu foloseste asa mult din resurse. OK! prima data tot ce era in C s-a duc in D si ce era in D in C, asta cand am instalat xp-ul (ca nu am facut corect). iar dupa am mai reinstalat odata si acum totul e la locul lui. dar ma cam enerveaza ca trebuie sa aleg din meniu cele doua windowsuri (Windows XP Professional si Windows XP Professional). eu am mers pe prima varianta si am programe instalate cum fac sa sterg a doua varianta ca se incarca mai greu cand pornesc laptopul.

6 răspunsuri:
| mcdeliric1 a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa-ti copiez pe ceva tot ce ai nevoie de pe hard si apoi sa-i dau un format total si sa-ti instalezi iarasi windows-ul. Windows 7 poti sa il faci sa mearga si mai usor daca stii sa renunti la cateva functii si servicii care iti consuma din resurse.

| RedPoint a răspuns:

Pai intri in run(win+r)si acolo scrii "msconfig", apesi enter, si pe urma mergi la tab-ul "BOOT.INI" si de acolo gestionezi.

| Rony56 explică (pentru RedPoint):

Daca fac ca acolo, fix asa o sa mi se stearga primul din lista sau al doilea?

| Rony56 explică (pentru RedPoint):

[boot loader]
timeout=30
default=multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS
[operating systems]
multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS="Microsoft Windows XP Professional" /noexecute=optin /fastdetect

ar trebui sa arate asa daca as vrea sa porneasca de pe primul windows?

| RedPoint a răspuns (pentru Rony56):

Nu sunt sigur ca asa ar trebui sa arate, de asta depind multe chestii.(Mai incearca ceva: nu stiu cum este la Windows XP, dar la 7, daca intri in computer,dai click dreapta>properties>advanced settings>la tabul advanced, mai in jos scrie, si in dreapta scrie "settings", dai click si da acolo mai poti seta, asta e cea mai simpla metoda care nu necesita vreun program)