| Alifie a întrebat:

Am o problema cu parintii mei. Eu vreau sa dau la liceul de arte-teatru, iar lor nu le convine. Zic ei ca liceul de arte este unul prost, ca acolo voi avea un anturaj prost si ca nu voi face carte deloc. Ei cred ca daca fac liceul de arte -teatru va trebui sa continui tot cu o facultate de teatru si voi deveni actrita, iar ei nu vor asta. pentru ca, zic ei, actorii au o viata depravata, fara familie si nu se castiga mult. Mi.as dori sa fiu actrita. dar pot opta si la o facultate pe psihologie... Ce as putea face sa ii conving? Cum pot rezolva problema?

4 răspunsuri:
| Cσσкiє a răspuns:

Bună. Eu am 12 ani şi sunt la Liceul de Artă. Înainte de a mă înscrie, bunicii ziceau " Nu se învaţă, acolo o să staţi şi`o să desenaţi! " Şi... surpriză! Se pune foarte mare accent pe română şi matematică, ne predă mult şi avem multe teme. Deci, sunt de 1 an şi jumătate la liceul asta, mama chiar vroia să mă transfere pentru că zicea că mă stresez prea mult din cauza temelor. Deci... happy

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Liceu de artă e bine să faci.
Facultate nu.
Oricum eşti încă mică şi ai timp să te răzgândeşti.
Spune-le că asta vrei tu şi că obligându-te să faci altceva te va face să îi respecţi mai puţin şi că nu încet-încet riscă să-ţi pierzi încrederea în ei.

Succes

| Marii a răspuns:

Spune-le ca tu asta vrei, e decizia ta. Si daca va fi sa regreti, macar regreta ceva ce ai facut din placere, nu obligata. happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ca sa te contrazic, la licee dinacestea se pune mult accent pe romana si matematica, uneori se preda mai bine decat la cea mai buna scoala! si eu am fost uimita cand am aflat!