| SimplePlanFanKarina23 a întrebat:

Hey. Am si eu nevoie de un sfat. Anul acesta termin liceul si as vrea sa merg mai departe, la o facultate. Sunt la profil bio-chimie (dar doar pentru ca parintii mei au vrut asta) dar acum mi-as dori sa merg mai departe facand cea ce imi doresc cu adevarat. Imi place foarte mult desenul (desenez de cand eram mica...multi imi spun ca am talent si ca chiar ma pricep) si m-am gandit sa ma inscriu la o facultate de arte plastice sectia Grafica (de sevalet si publicitara) dar parintii mei nu sunt de acord, ei vor sa ma trimita la medicina, ca doar acolo se fac bani, dar pe mine nu ma intereseaza asa ceva, pe viitor vreau sa am un serviciu, poate mai modest si nu asa de bine platit dar care sa-mi placa, nu sa-l fac din sala, doar ca sa castig. Cum as putea sa-i conving? dati-mi ceva exemple de meserie practica ce as putea sa o am dupa terminarea acestei facultati ca sa le pot explica asa mai "babeste" ce vreau sa fac si ca si asa se pot castiga bani (ca pe ei vad ca-i intereseaza mai multe decat fericirea mea) nu doar facandu-ma medic...

3 răspunsuri:
| thegreatgatsby a răspuns:

"La medicina ca doar acolo se fac bani " rolling on the floor sa fac bani pe dracu'

| metatheory a răspuns:

Poti sa te duci la arhitectura. E tot bazata pe desen, simt artistic, si ai si bani. Facultatile de chimie si biologie nu-ti plac?

| ZiZix a răspuns:

Pai spune-le ca daca mergi la facultate de art6e plastice nu e nimic rau, asta iti place, incearca sa nu pui paie pe foc cu convorbire de genul,, nu am nevoie de bani, pot trai si asa''se vor infuria, spune-le da dinn asta ai putea face o meserie si ca se poate castiga, si poate vei ajunge cu renume, sunt multi doctori care au murit si nimenu su si-a amintit de ai dar daca esti talentat si ii faci pe oammeni prin desenele tale sa se simta bine poate vei ajunge ceva mai mare decat un dioctor, si explica-le ca nu toti pot ajunge doctori, si in doctorat este si periculos adica daca moare un pacient si erai prin preajma pot da vine pe tine si sa te dea in judecata.cam asta cred eu.adica este un raspuns de colil de 12 ani.