| o fata care te iubeste :x a întrebat:

Am o problema cu parintii sad. nu ma lasa sa ies seara afara cu prietenii la o plimbare, nu ma lasa sa dorm la o prietena cand fac ceva gresit se dispera prea mult, ma cearta mereu din motive foarte mici, nu ma intelege am totusi 14 ani. nu sunt libera nu imi da acea libertaesad, totusi e vacanta, parca sunt prizoniera in casa sad. va rog sa imi dati niste sfaturi, expertii TPU va rog ajutati-ma, am ajuns in pragu disperarii, imi vine sa fug de acasacrying, m-am saturat sa stau mereu inchisa crying, va rog ajutati-ma nu stiu ce sa mai fac cryingcrying

33 răspunsuri:
| Vizitiul a răspuns:

Parintii tai sunt circumspecti, nu-i condamna pentru chestia asta, uita-te si tu la copiii parintilor care au fost educati superficial. Majoritatea consuma droguri, alcool, fura, ajung epavele societatii. Totusi, ai 14 ani, o varsta frageda, crezi ca nu este timp de iesiri cu amicii? Iti spun eu ca da. De ce sa fugi de acasa? Crezi ca rezolvi problema? In niciun caz, doar o agravezi. Baga-ti mintile-n cap, niciun parinte nu doreste raul copiilor sai.

| ___u0ky a răspuns (pentru Vizitiul):

Eu am 16 ani și nu mă lăsa părinți să iesi din casa plus că stau mai mereu închisă în casă și nici prieteni nu am

| darkeyes a răspuns:

Poate ca nu au suficienta incredere in tine... poate te considera inca prea copil pentru a iesi din casa seara si iti vor binele, ca vezi cati betivi sunt pe strazi.
Si ai mei sunt asa uneori.Incearca sa vorbesti cu ei, explica-i mamei tale ca majoritatea colegelor tale ies tot timpul, merg prin mall`uri, merg la strand. Spune-i ca macar pe timpul vacantei sa nu te mai tna sechestrata in casa pentru ca sti si tu sa te feresti si sa ai grija de tine sa nu ti se intample nimic.
Bafta!:*

| AlexBitza a răspuns:

Fuga de acasa nu e o solutie.Probabil tu faci mereu ce spun parinti tai fara sa-ti expui si parerea ta, aceasta fiind o mare greseala. Incearca sa vorbesti mai mult cu ei sa le explici ce si cum.Trebuie sa inteleaga, daca nu incearca sa-i santajezi (stiu nu e un sfat tocmai bun dar uneori ajuta asta cand parinti nu asculta copilul)folosind scoala (te descurci tu).
Noapte buna!

| LLLLLLLL a răspuns:

Am si eu probleme de astea... ii urasc!

| bkmad a răspuns:

Si eu am asemenea probleme si chiar am vorbit cu tatal meu despre asta chiar daca nu imi sta in fire eu zic ca ar trebui sa vorbesti cu unul dintre ei ceea de te doare cel mai tare sa le explici ca daca nu acum cand este copilaria senzatia aia frumoasa atunci cand cand esti majora si poti face ce vrei la 17 ani 16 ani cand altele au experienta si stiu ce sa faca cand ies ce sa vorbeasca si tu esti la inceput? Ce ai tu pe suflet. iar daca nu sunt genul acesta d eoamenii tu tot incearca sa le zici ii va induiosa dar daca crezi ca nu ar fi cazul si insisti ca nu e cazul atunci lasa-i sa vorbeasca si fa tu ce simti indiferent de consecinte e adolescenta trebuie sa-ti amintesti de ea!:*:*:* Sper sa te ajute. sfaturile mele :*

| mafi5 a răspuns:

Din ce zici tu, cred ca nu au incredere in tine. Poate ai facut ceva gresit mai de mult si ei se tem sa nu se repete. Sau poate ca vor sa te protejeze. Totusi le poti spune ca daca te lasa sa iesi undeva, o sa ii suni regulat ca sa le spui pe unde esti. Asa o sa simta ca au control asupra ta. Incetul cu incetul cred ca o sa mearga!

| jony a răspuns:

Buna Mihaela! Eu la varsta ta pe care o ai, pe mine ma lasa doar pana la ora 20:00 afara.Si ma multumeam, de ce? Fiindca a doua zi auzeam ce a facut unu si altu si daca eram si eu printre ei o pateam si eu.Si le multumesc parintilor mei ca mi-a dat educatia aceasta! Ca daca nu cine sti ce vagabond eram in ziua de astazi.Na, bine dupa un timp a inceput sa ma lase mai mult afara pana la ora 22:00! Ca a vazut ca sunt baiat calumea si nu ma ocup de prostii.Acuma am 22 de ani si, si acum imi cer voie de la ai mei sa ma lase pana la o ora tarzie! Nu ca ar trebui, dar respectul ca inca mai stau in casa la ei si m-a crescut!
Si acum pentru : radulg! La 12 ani e destul de suficient sa te lase pana la ora 22 :00 afara, ce vrei sa faci dupa o asemenea ora afara? Numai in buclucuri intri fara sa vrei dupa ora aceea! V-am pupat! Si ascultati de parinti, ca ajungeti bine!

| bombo9 a răspuns:

Nici eu nu mai stiu c sa fac thinking Si eu am 14 ani si aceeasi problema ca si tine...nu imi da deloc libertate imi zice ca sunt prea mik sa ies seara din casachatterbox si ca s pot intampla nu stiu cee. x-( M-am saturat de ei si de conditziile lor amarate, dar c sa facem trebuie s ii suportam asa km sunt

Buni sau rai.

| Gabitzutbx a răspuns (pentru bombo9):

Imi dai id tau de mess gaby_gabytzutbx

| Alexandra_7864 a răspuns:

Buna.Si eu am 14 ani.Am prieten de ceva timp si problema e ca el e mai mare.Merge la munca si vine seara la 8.Ai mei cum se intuneca ma cheama in casa.Si el iese afara la 9.Eu la ora aia deja nu-mi pot pune gandul sa ma lase afara. Leam spus sa ma lase pana la 8. Iam spus mamei si mi-a cam comentat.Nustiu de ce nu ma lasa.Prietenul meu ma intelege dar vreua si eu sa petrec mai mult timp cu el! Problema noastra e ca nu ne luam inima in dinti destul de mult ca sa le putem spune ca ne deranjeaza intr-un fel.Nistiu despre voi dar eu nu pot sa le spun nimic.Nam curaj. Dar am sa incerc. Sper sa faceti si voi acelasi lucru.

| Muffins a răspuns:

Buna.
Din ce zici tu, cred ca nu au incredere in tine. Poate ai facut ceva gresit mai de mult si ei se tem sa nu se repete. Sau poate ca vor sa te protejeze. Totusi le poti spune ca daca te lasa sa iesi undeva, o sa ii suni regulat ca sa le spui pe unde esti. Asa o sa simta ca au control asupra ta. Incetul cu incetul cred ca o sa mearga!
bafta

| Gabitzutbx a răspuns (pentru Muffins):

Degeaba nu cred ca o sa mearga

| alinaWalina a răspuns:

Buna. Ei, vor sa te protejeze pentru ca te iubesc, dar nu stiu cum sa arate asta. Ei cred ca daca te tin in casa, nu mai esti in pericol.sau nu stiu.perceptii din astea ale parintilor. Nici pe mine nu ma lasa, doar o ora jumate si imi vine sa mor. Dar ma multumesc.
Fa ceva, ca parintii tai sa prinda incredere in tine. Invata mai bine la scoala de exemplu.
Sau, ia'o pe mama ta la o discutie si spune'i ce nu iti convine. Atentie insa, sa nu va certati. Vorbeste'i calm.
Gaseste'ti un aliat in familie, care sa iti ia apararea. Sa fie insa un adult.
Sper ca te'am ajutat.
pa pa:*:*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stiu cum ieste si mie imi fac asa parintii m-am cam saturat si eu angry

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mihaela, si eu am aceeasi problema cu parintii mei nu stiu ce sa ma mai fac, astazi de exemplu am vrut afara m-am dus la maikmea si i-am zis daca ma lasa afara, a inceput sa urle la mine si mi-a zis ca nu.Am intrebato de ce nu ma lasa, si a zis sa plec din fata ei ca altfel imi trage unacrying, am plecat si am lasat-o in treaba ei[eu cred ca am cedat prea repede], dupa a doua zi i-am zis daca pot merge afara cu 3 fete, vecine de-ale mele, mi-a zis ca nu am ce cauta cu ele pentru ca sunt rele si vorbesc urat, i-am spus ok dar pot iesi cu alte fete mi-a zis ca nu, ca nu am ce cauta afara, si iar am intrebat-o de ce, si mi-a tras o palmax-(x-(sad, am plecat si i-am jurat ca nu voi mai vorbi cu ea in veci, dar eu cred ca am facut o greseala dar oricum nu am ce sa fac crying deja m-am saturat de ei[ea], spuneti-mi voi ce sa ma fac? ce as putea face in privinta asta? va roghappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Exact in aceiasi situtie sunt si eu.crede-ma stiu exact cum te simti...si eu am 17 ani.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Parintii mei sunt divortati, iar de curand mama a plecat in Italia iar eu am ramas cu tata. tatal meu este recasatorit cu o femeie care ma enerveaza tot timpul pentru ca ii baga in cap tatei foarte multe tampenii. m'au dus la meditatii desi am numai note de 9 si 10, nu am voia afara decat maxim pana la ora 21, nu pot sa ies decat o zi da, una nu, nu am voie la nicio petrecere niciodata, nu imi dau bani, nu pot sa merg sa dorm la prietene, si totusi, e vacanta oameni buni.am incercat sa vb cu ei de nenumarate ori. dar pur si simplu nu vor sa ma inteleaga. chiar daca nu le'am facut niciodata probleme de niciun gen ei nu vor sa colaboreze cu mine. ce ar trebui sa fac. adica ma gandesc ca daca sunt copil bun nu merge treaba. poate ar trebui sa ma razvratesc sau sa fug de acasaa. nu?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bai deci eu am 12 ani si mi-am facut un prieten da nu stiu de unde a aflat tata (parintii mei sunt despartiti)si nu ma lasa pe afara si cica sa termin cu baietii e primul meu prieten asa ca nu stiu ce sa fac ca tata crede ca o sa ma casatoresc cica de vreme daca imi fac de acu prieteni doamne pe fiecare zi imi face morala si mai mult mi-a luat telefonul ca cica eu sun baietii nu stiu ce are ca eu nu vb decat cu prietena mea cea mai buna atat

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da stiu cum e ca am si eu 10 ani sadcrying((...si mama nu ma lasa sa merg cu pretena mae la mall

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asa sunt si eu nu pot sa stau afara pana la ce ora vreau fac 15 ani anul viitor in luna aprilie si nici pe mine nu ma lasa sa dorm la prietene ...de revelion vroiam sa ies si eu afara. dar nu m-a lasat c era tzcryingcrying(crying(crying. asa am zis si eu ca vreau sa scap odata d ei:@:@

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si mie mi se intampla un lucru asemanator... dar eu am 11 ani... ziua nu am voie sa ies afara cu prietenele, mama zice ca mi s-au urcat baietii la cap, dar nu e asa.in curand o sa plec de acasa:!crying

| hackerulxxx a răspuns:

Uite.care este sfatul meu.sa pui mana pe carte si lasa prostile toti va plangeti ca nu aveti libertate daca ati fi doar 2 zile in locul celor de la puscarie poate nu mai aveati acum acceasta parere ca nu aveti libertate!

| funkypunkylove a răspuns:

Eu am 13 ani si din fericire ma inteleg bine cu mama... vara si in vacante pot sa plec la 1 sa vin acasa si la 10 ca numi zice nimic. pot sa ies prin centru si dupa scoala cu colegii. mama imi lasa multa libertate si imi pare foarte bine... am avutcam 1 luna in care se purta asa cu mine dar i-am zis ca toati colegii mei fac asa si asa si pe dincolo si am continuat cu exemple pana am convinso big grinbig grin

| TheExpert02 a răspuns:

Asa mi se intampla si mie mama nu ma lasa sa ies afara

| Gabitzutbx a răspuns:

Fuga de probleme aproape ca si tine

| GabitaSt a răspuns:

Momentul ala cand ai 18 ani si ai voie sa iesi doar 2 ore afara, asta pana la ora 9 plus ca n ai voie sa te duci in nicio cafenea ca de, e bodegarolling on the floor))))) cel mai bun sfat e sa astepti facultatea si cam aia e

| radulg a răspuns:

Eu am 12 ani iar mama mea ma lasa doar pana la ora 22:00 afaracrying. Astazi este un concert care incepe la 7 si se va termina la 2 noaptea.Mergeam cu ff multi prieteni cu un an mai mari dar mama mea nu ma lasa noaptea pe strada deoarece crede ca ma sunt betivi pe strada si ca patesc eu nu stiu ce lucruri.Nu stiu ce sa faccryingsi cand ii aud pe pr mei cum merg si pe mine nu ma lasa...

| Gabitzutbx a răspuns (pentru radulg):

E bine si asa pe mine nici asa nu ma mai lasa dupa ke am sticat telefonul

| radulg a răspuns:

Nu inteleg de ce pe prietenii tai sau pe oricine altcineva pe care il cunosti il lasa sa stea mult mai mult decat tine afara sau il lasa sa faca mult mai multe ca tine.Inteleg ca iti vor binele dar vreau sa ma lase si pe mine la concert noaptea mult cum ii lasa parintii si pe prietenii mei.Au mai fost anul trecut si nu au patit nimic.

| radulg a răspuns:

Nu inteleg de ce pe prietenii tai sau pe oricine altcineva pe care il cunosti il lasa sa stea mult mai mult decat tine afara sau il lasa sa faca mult mai multe ca tine.Inteleg ca iti vor binele dar vreau sa ma lase si pe mine la concert noaptea mult cum ii lasa parintii si pe prietenii mei.Au mai fost anul trecut si nu au patit nimic.

| plasty a răspuns:

Salutare sunt baiat si am 13 ani.Am o problema cu parinti! Deci la 11 ani m-a lasat la un concert pana la 12 noaptea pana cand sa terminat.La 12 ani am inceput sa fumez si acum nu mai fumez parinti au aflat si ma banuie in continuare. Intr-o zi am fost la conert la guess who. M-au lasat parinti.La 12 ma suna ca da ce fac i-am spus ca nu au inecput sa cante ei la 2 jumate inecpuse.am stat ma suna o rugam. la 5 sa terminat.am ajung acasa nu mi-au spus nimic! Acum 2 zile iar canta Grasu XXl guess who alex si connect-r am vb cu tata(el incepe)a spus cand se termina sa vina acasa.La 12 eram si eu relaxat a inceput sa ma sune tipa facea ca spray-ul. M-am dus acolo eu i-am dat telefonul unui prieten ca sa le spuna ca-s pe wc si ca sa mai stau peste 10 min mau sunat iar, iar a raspuns abiatul i-a spus ca tot la wc peste 2 min mi la dat la tel. A inecput sa-mi zica bai baiatule esti normal la cap vino acasa ca vi dupa tine. asa m-am dus m-a luat cica sunt pedepsit n-am voie internet nimic doar temerolling on the floor. in seara aia le-am spus frate am patit ceva ca am venit deatatea ori noaptea sau... si ei fac tu vii acasa cand vreau muschii mei nu cand vrei tu. m-am culcat a doua zi nu ma lasau sa stau acasaa. a treia zi ma lasau afara doar pana la 9:30 inainte pana la 23:00 acum am program.Am plecat odata la 3 de acasa mi-am lat bicicleta am lasat-o la un prieten.Toti prieteni mei stau seara in oras! noaptea.am iesit si eu cu ei pa la vreo 3 la 8 30 ma suna ca unde sunt le-am spus ca la 7 m-am dus sa-i las bicicleta unui prieten. A inceput iar sa tipe la mine... si tot nu ma lasa! luni as vera sa plec sa stau 2 zile si vb cu ei doar prin msj si sa le zic am patit ceva? sa se mai calmeze. dati-mi un sfat va rog ma terorizeaza in fiecare zi nu mai pot sunt sechestrat raucrying ajutati-ma