| pinky butterfly a întrebat:

am nevoie de ajutorul tau te rog.
Am un prieten de un an si jumatate. A fost dragoste la prima vedere. Am 19 ani si sunt mai mare decat el cu 9 luni, dar niciodata varsta nu a fost o problema in relatia noastra.
Ne-am inteles foarte bine mereu, nu am avut parte de mari certuri, doar mici dispute, dupa care ne impacam. Il iubesc foarte mult si cred ca setimentul este reciproc, dar in ultima perioada ne certam din ce in ce mai des, din cauza prietenilor lui.
Cred ca prietenii lui vor sa ne desparta, dar nu inteleg din ce motiv, pentru ca intotdeauna cand ne intalnim toti (eu, el si prietenii lui) trebuie sa ma cert cu el din cauza lor. Tot timpul sta cu ei, cu mine nu se vede chiar asa mult, in medie cam 2 ore pe zi ne vedem si tot ei (prietenii lui) ii spun ca sta toata ziua cu mine. Unul din prirtenii lui este singur (nu are iubita) iar unul are o prietena de un an si 7 luni si se poarta foarte urat cu ea, a inselat-o de atatea ori dar eu nu pot sa ii zic adevarul acelei fete pentru ca iubitul meu mi-a spus ca ne despartim daca se intampla asta, iar ea se plange la mine mereu ca ii este foarte greu pentru ca il iubeste, iar el se poarta urat cu ea.
Cand sunt cu el il suna intruna sa iasa afara cu ei. Din cate am vazut eu il lasa mai mereu balta cand el are nevoie de ei, si ii explic asta dar nu vrea sa priceapa. Sunt sigura care il ajuta cand are nevoie de ceva.
Se poarta frumos cu mine mereu, ma alinta, ma iubeste, ma rasfata, dar cand suntem cu cei doi prieteni ai lui este culmea, face numai ce vor ei, daca ei vor sa facem un lucru ca ei trebuie sa facem, ca nu cumva sa se supere vreo unul din ei, dar ca ma supar eu nu conteaza. Si m-am cam saturat de rolul asta. Cand ii zic ca este prea disperat dupa ei imi spune ca pe altcineva nu are.
Eu anul acesta plec la facultate in alt oras si cred ca o sa ne fie foarte greu.
Ma gandeam sa ii spun ca ar fi mai bine sa ne despartim pentru ca m-am saturat sa ma cert cu el din cauza prietenilor lui. Procedez bine? Mi-e foarte greu sa uit tot ce a fost frumos. sad
De exemplu ultima cearta din cauza lor a fost cu o seara in urma la Liberty Parade cand eram acolo toti 4, si unul din cei doi prieteni ai lui a vrut sa mergem la ora 1 in Cts sa asteptam in gara trenul spre casa care era la ora 6. Eu am vrut sa ramanem la L. P. pana la ora 3 si abia apoi sa luam microbuz spre Cts. Dar pana la urma am facut cum a vrut prietenul lui, care voia sa ajunga mai repede acasa sa faca curat pentru ca, cu o seara inainte facuse party si lasase murdar, iar parintii lui urmau sa se intoarca acasa si totusi tocmai seara. Pt el (iubitul meu) nu a contat ce vreau eu, si ne-am certat din cauza asta pentru ca m-am simtit aiurea. Iar cu prietenul lui nu se poate discuta, am impresia ca vine de pe alta planeta, pentru ca ii influenteaza pe toti din jurul lui asa cum vrea el.
Spuneti-mi va rog cum ar trebui sa mai procedez, ii evit prietenii pe cat posibil dar simt ca vor sa ne desparta, la fiecare cearta cu el, ei (prietenii lui) ii zic sa se desparta de mine, iar el nu vrea sa faca asta pentru ca ma iubeste.
Simt ca nu mai suport. Ajuta-ma te rog cu un sfat.

Răspuns Câştigător
| Ros3Blu3 a răspuns:

Ufffffff...nu isi da seama de ce face in mod sigur dar cred ca ar fi bine sa ii zici sa luati o pauza, ii spui ca nu poti sa mai stai mereu sa vezi ca pentru el ideea ta nu conteaza ci numai a prietenilor lui.Iti zic eu ca exact dupa ce o sa te piarda o sa isi dea seama cat insemni pentru el happy e chiar absurd...sincer. Cu toate ca baietii mereuuuuu facc asaa oh go on da in fine trebuie sa ii punem putin la respect si e singuru mod, dupa aia ei vad ce au pierdut si tot la noi se intorc.Eu zic sa faci ce vrea inima nu ce vrem noi cei dupa TPU te pupicccccccccciii :*

4 răspunsuri:
| 009 a răspuns:

Prieteni lui sunt intr-un fel gelosi pe tine si cred ca de asta vor sa va desparta... daca tot pleci la facultate in alt oras si simti ca nu te mai intelegi cu el, poate ar fi mai bine sa va despartiti

| anduta160 a răspuns:

Cam aiurea faza, daca zici ca te iubeste de ce isi pune "prietenii"cu ghilimele de rigoare pe primul plan cand te are pe tine? Nu mi se pare corect ceea ce face el. Spune`i ca din cauza lor te`ar putea pierde pe tine si da`i si niste exemple concrete cand te-a lasat pe tine balta si a facut ce au vrut "prietenii". Daca intr-adevar te iubeste se va schimba.Sa fii iubita.

| pinky butterfly explică:

El spune ca ma iubeste mai mult pe mine, dar nu stiu ce sa mai cred. sad

| cristi 25 a răspuns:

Daca el te iubeste nu are nicio legatura prietenii totul vine din cauza voastra ce treaba ar avea prietenii, inseamn ca el isi iubeste mai mult prietenii decat pe tine dar pana la urma urmei nu va intereseaza pe nici unu prietenii sa se bage in reletia voastra, si mie mi se intampla la fel si zic azi ceva si maine ma schimb inapoi nu pot sa-i las deloc si de cate ori ma cert cu... toti prietenii rad.deci nu ar avea treaba peietenii da ei sunt si artagosi sa te certi mai rau.