| Amelii a întrebat:

Am o problema de rezolvat la matematica si as dori sa ma ajutati!
Sa se determine functia de gradul al doilea >f:R-R, f(x)=x^2+bx+a, unde a si b apartin R, astfel incat graficul functiei sa aiba varfurile V(7:9)

1 răspuns:
| Janek21 a răspuns:

Nu o sa-ti rezolv problema, dar am sa te indrum spre rezolvare. Functia f(x)=x^2+b+a reprezinta o figura geometrica (poate fi elipsa, cerc, hiperbola, parabola, etc...). Incearca sa-ti dai seama care este.

Deja ai din ipoteza ca are un singur varf V(7, 9). Aceste valori te vor duce spre determinarea functiei.

Daca nu deschizi cartea sa te uiti la tipul asta de probleme o sa te incurci cand se "complica" materia. Trebuie sa intelegi elementele acestea. Este ceva relativ banal daca ai cat de cat o logica de lucru si calcul.

Sunt convins ca exista si culegeri de probleme, sau cum le mai zice acum, in care ai modele asemanatoare rezolvate. Poate te inspiri si tu.