| anonim_4396 a întrebat:

Este posibil ca graficul functiei exponentiale sa aiba varful in jos?

3 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Functia exponentiala nu are varf. Curba este exponentiala, crescator sau descrescator, fata de axa Ox, in functie de baza.

| anonim_4396 explică (pentru neutrino):

Nu stiam cum sa ma exprim, tocmai de aceea am spus de "varf".

| neutrino a răspuns (pentru anonim_4396):

Te sfatuiesc sa citesti pana intelegi bine definitia acestei functii, in cele doua cazuri, si astfel, pe viitor, vei putea intelege si rezolva aceste tipuri de probleme. Succes!