| anonim_4396 a întrebat:

Am o problema...eu sunt foarte...de fapt mult prea fricoasa...imi este frica pana si la mine in casa...imi este teama de unele secvente din filmele horror pe care fara sa vreau mi le amintesc...atunci cand nu sunt singura e ok, insa atunci cand nu e nimeni cu mine mor de frica... e ingrozitor crying
Ce as putea face? Voi cum infruntati temerile? Cum pot scapa de frica asta ingrozitoare?
Pleeeease ajutati`ma!
Multumiri in avans happy
P.s.De asemenea, imi este foarte frica de intuneric atunci cand sunt singura sad

14 răspunsuri:
mumoasa
| mumoasa a răspuns:

Asa eram si eu inainte.happy? Silvia, u trebuie sa te gandesti ca nu se poate intampla nimic rau.Nu trebuie sa iti fie fricabig grin
Invinge-ti teama.winkingAm sp si o mai sp odata.Ai incredere in tine kiss
Succes! Vei reusi daca vei avea vointa!winking

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Am avut si eu problema asta cand era mica.Pentru inceput mama mi-a pus o veioza pe noptiera, mult timp am dormit cu ea aprinsa, pe urma am inceput sa o sting dar am pus lampa de veghe pe hol si dormeam cu usa la dormitor deschisa la fel si parintii mei.Cand am mai crescut nu mi-a mai fost frica dar mult timp nu m-am uitat la televizor la filme horror.Acum nu mai am probleme.

| JustMeFlory a răspuns:

Si eu am vut problema asta! Numai filmele alea sunt de vina.Eu ca sa "ma vindec"am dormit un timp cu o lampa micuta. O tineam pornita toata noaptea sau pana adormeam si o stingea mama. Daca mi se intampla sa fiu singura acasa si sa imi fie frica mai dau drumul la muzica, sau imi gasesc ceva de facut. Sfatul meu:Nu te mai uita la filme horror, ca altfel vei sta mereu cu fricahappy

| Ralux a răspuns:

Si eu am avut aceste probleme cand eram mica.Eu nu foloseam veioza...pentru mine(stiu ca pare ciudat)era totuna.Asa ca am facut astfel:nu m-am mai uitat la filme horror(pe langa asta, la ce sunt bune? te sperie si altceva nu fac... exista filme de 1 milion de ori mai bune...si daca ti-e frica ca prietenii spun : "fricoasa" nu ii baga in seama straight face e o prostie, si bineinteles se comporta ca niste copii mici si cu acest lucru le poti da peste nas, sau le poti recomanda un alt film si mai captivant la care sa va uitati dar nu horror happy ) si am stat la TV pana tarziu pana ce am adormit(dar bineinteles, mi-am amintit sa il sting laughing ) odata ce tvu` era aprins, era si lumina si ma captivau acele lucruri si nu ma mai gandeam la intuneric.
Dar eu nu iti recomand un lucru din ce am facut eubig grin : sa stai pana tarziu.
Daca ti-e somn culca-te si ce trebuie sa faci este sa te auto-controlezi! Gandeste-te ca esti fata mare, cum este posibil sa iti mai fie frica?big grin cand te apuca frica gandeste-te ca vrea sa te sperie "o fantomitza draguta care face farse" big grin asa m-am gandit si imi spuneam :" nu o sa cad in capcana ta laughing" si ma chinuam sa adorm astfel: nu ma mai uitam imprejurul meu ci inchideam ochii si ma gandeam la altceva.si asta ma captiva de asemenea si ma gandeam la acele lucruri pana adormeam. dar ma refer la lucruri frumoase si interesante nu la chestii horror.cand iti vine sa te gandesti la chestii horror "blocheaza-ti" mintea, si mutati acel gand spre un gand placut.si de asemenea gandeste-te ca toate lucrurile sunt perfect normale, nu are de ce sa iti fie frica.acele lucuri "infricosatoare" se aplica doar in filme si filmele, nu sunt reale happy. adica 90% nu sunt realebig grin ma refer la monstruletii aia ciudati, criminali etc.
si cand esti singura acasa fa lucrurile obisnuite dintotdeauna: stai pe net, vb pe mess, citeste bancuri, citeste reviste, vb la telefon cu prietenele, iesi afara ca sa nu mai fi singura in casabig grin, deseneaza, canta, asculta muzica etc.
si de exemplu nu te mai speria cand auzi zgomote ciudate: un lucru care parca s-a spart sau a cazut in mod "misterios" e doar un simplu obiect care a cazut din orice camera sau de la vecini.vantul,ferestrele si usile care se trantesc de la curent, zgomotele care le fac vecinii etc. sunt lucruri normale.nu stii de la ce sunt dar deduci de la ce pot fi.
si cand suna cineva la usa...(si mie mi-e putin frica atuncibig grin) poate fi posta, alocatia, un vecin, un prieten de-al tau de-al familiei tale, o ruda de-a ta, cineva care vinde nu stiu ce prostii.
nu iti fie frica... uita-te in vizor si daca este o persoana necunoscuta nu ii deschide si gata.

Sigur ca o sa reusesti sa nu iti mai fie frica! Pana la urma! Cand o sa cresti si mai mult nu iti va mai fi frica de nimic!

Succes!
XoXo :*.

| sorin a răspuns:

Pai incearca sa te gandesti la altceva sau sa urmaresti un program tv comic, si evita pe cat posibil tot ce inseamna horror incepand cu stirile de la ora 5)))

| Jonsdottir a răspuns:

Auto-controlate happy eu asa am scapat
cand esti singura si ti-e frica gandeste-te ca nimic nu este adevarat din acele secvente si ca nu ti se poate intampla nimic happy si chestia cu intunericul tongue pai noaptea pune-ti in camera o veioza mica.sunt unele cu hello kitty foarte dragute [ :X ]se gasesc in carrefour
succeswinking

| Jonsdottir a răspuns:

Auto-controlare happy eu asa am scapat
cand esti singura si ti-e frica gandeste-te ca nimic nu este adevarat din acele secvente si ca nu ti se poate intampla nimic happy si chestia cu intunericul tongue pai noaptea pune-ti in camera o veioza mica.sunt unele cu hello kitty foarte dragute [ :X ]se gasesc in carrefour
succeswinking

| Nimeni a răspuns:

Pai parerea mea este sa mergi putin la biserica si cred ca o sa fie mai bine...nu are de ce sa-ti fie frica asa de intuneric...gandeste-te ca nu e nimeni care sa-ti vrea raul!

| adyth a răspuns:

Stai fara grija...sunt atatia copii si chiar persoane adulte care se tem de a sta singur in casa.sau mai ales de intuneric laughing
si mie mi'e frica de mor singura noaptea...ca dorm singura intr'un corp de casa separat de cel al parintilor big grin dar eu am rezolvat problema. Am mata si dorm cu ea...si am o luminitza care sta aprinsa noaptea (e de la webul meu) sau daca am nopti mai naspa...imi pun un film si las pcu deschis, dar acum am gasit un program si il setez sa se inchida singur la o anumita ora (dupa ce adormlaughing ) si asta e.trebuie sa ne controlam...eu cand ies afara.stau cu prietena me apana tarziu in jur de 12-1 ajung acasa.si pe drum, singura, la fel ma gandesc la toate tampeniile. dar stau calma.si ma gandesc...ca n'are ce sa se intample, sunt doar bazaconii.si evident.nu mi se intampla nimic, asa ca de ce sa te mai temi big grin

eu daca as fi in locul tau as convinge parintii sa'mi cumpere un catel.cat de mic big grin sa dorm cu el... pe mine nu ma lasa cu ai mei in casa pentru ca sunt de talie mare, dar mi-am luat mata, dupa cum spuneam. si e mai bine big grin

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si mie mi-e frica de asemenea chestii, si eu patesc la fel.problema mea este ca mie mi-e frica de fantome, de morti, chestii din astea, nu mi-e frica daca ma gandesc ca ar putea intra vreun hot in casa, ma descurc eu cu hotii.cand am asemenea momente aprind veiozele de pe noptiere si caut pe net faze funny sau caut interviuri cu preoti(cleopa, gherontie puiu)si citesc sfaturile lor.ma ia somnul imediat si apoi ma odihnesc foarte bine.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si eu cand am fost in Canada am vazu niste horror-uri foarte inspaimantatoare si apoi cand am ajuns in Romania mi le aminteam la fiecare pas. Dar apoi am inteles ca nu se va intampla nimic din toate astea. Mi-am gasit un hobby si apoi in fiecare weekend faceam ceva distractiv cu prietenii si asa mi-a trecut frica. Iar pentru. intuneric aprinde o lampa si nu iti va mai fi frica.Noroc!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu e realitate.Nu te speria.Sunt doar filme

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu te speria.Sunt filme.Si eu am patit-o si o ma-i patesc

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu stiu ce raspuns sa iti dau draga silvia ca si mie mi se intampla la fel. am 23 de ani si cand sunt singura imi aduc aminte de secvente urate din filme sau daca merg la o inmormantare am mari probleme ca vad mereu in fata ochilor mortul...va rog daca ma puteti ajuta!