| DenisaMetal a întrebat:

Am o problema la scoala si nu stiu cum sa fac faptul este ca nu prea vorbesc sunt mai retrasa, dar mereu incerc adaptez in mediu lor de viata si nu ma simt ok. Deci pur si simplu simt ca "colegi" zisi mereu isi bat joc de mine si cel mai nasoala treaba este ca sunt motiva si pun la suflet repede si cateodata cedez. Cand nu ii mai pot sa ii suport si incep sa plang si atunci isi bat joc de mine mai rau cu toate ca incerc mereu sa ii evit sa nu le fac nimic dar numai cand trec pe langa ei, se uita lung dar nu deranjeaza ci faptul ca unii incep sa scoata niste sunete de salbatici.Incerc sa nu cedez usor in fata lor, deci la scoala fac fata foarte greu nu e invatat dar faptul este ca nu pot sa acomodez in stilul colegilor de viata ma cred diferita si macar nici nu ma cunosc. Un sfat?

Răspuns Câştigător
| yanny`s a răspuns:

Dar de ce vrei tu sa te cunoasca toti? incearca sa fi indiferenta cu ei, lumea e rautacioasa...acum toti se lauda cu firme, fite, bani si cred ca cei care nu isi prea permit nu se ridica la nivelul lor. toti suntem oameni, toti suntem la fel pana la urma... fi puternica.de ce sa le faci lor pe plac si sa suferi degeaba?

ia atitudine.viata e frumoasa, trebuie traita asa cum ne e data!

fiecare e unic si frumos in felul lui:*:*:*

3 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

Lasa-i in pace.De cand e lumea:"Cine rade la urma rade mai bine". Te vei desparti de ei la un moment dat si vei uita toate lucrurile neplacute.Nu le da satisfactia sa le raspunzi la jigniri, stii tu unde nu e nici Dumnezeu nu cerehappy

| Cσσкiє a răspuns:

Bună seara, domnişoară. Nu ştiu câţi ani aveţi, ceea ce ştiu sigur este că avem aceeaşi poveste. Nici eu nu prea vorbesc, şi din cauza asta am pierdut mult. Eu sunt foarte emotivă, plâng în fiecare seară pentru că nu ştiu să-mi fac tema la matematică! Şi eu am plâns la şcoală, deoarece o colegă pe care o plăceam foarte mult m-a dat afară din grupul în care eram, făceam proiect pentru istorie. Mi-a spus, simplu, relaxată... Nu mai faci parte din grup! Eu am tăcut, am glumit cu un coleg iar peste 2 ore... a început calvarul! Am izbucnit în plâns, pur şi simplu! Şi atunci s-a întâmplat inevitabilul! Colegii m-au înconjurat şi mi-au dat şerveţele, m-au îmbrăţişat. Colegi care, până atunci nu-mi spuseseră nici un simplu,, Salut!,,. M-a mirat foarte tare ce s-a întâmplat în acea zi. Totuşi, încearcă să fii mai tare şi să ai mai multă încredere în tine. Ştiu că e greu, dar cu puţină muncă vei reuşi! Găseşte şi tu nişte replici mai dure, cu care să-i laşi cu gura căscată! De exemplu, eu, care plâng din orice, am auzit o replică dură de la un coleg şi i-am zis,, Mănâncă-ţi chiloţii după ce faci pe tine, pune şi puţin hrean!,,. Şi toţi colegii au rămas cu gura căscată când au auzit, ştiindu-mă plângăcioasă şi sensibilă. Şi când încep prostuţii ăia să urle, spune-le şi tu,, Hello, vă las să daţi din gură aiurea, stând în cazanul prostiei!,,. Ca să-i pui la punct, nu ei fac legea! Multă, multă sănătate! Best wishes! Andreea, 12 years

| gabriela_8989 a răspuns:

Incearca sa nu le dai importanta.asa mi s-a intamplat si mie. dar nu le-am mai dat importanta si dupa aceea am ajuns sa fim fff buni prieteni...incearca sa fi nepasatoare.nu le arata ca iti pasa cand te jignesc ei...