| Daiana90 a întrebat:

Am o problema. m-am certat in ultimele doua saptamani de scoala cu colegii de clasa.adica in clasa avem doua grupuri, unul din treisfert de clasa si altul din 2, 3 fete linistite(din care fac parte si eu). eu m-am certat cu aia mai "curvari" scuzati-mi expresia. m-am enervat rau de tot, ca in ultimele saptamani de scoala isi aduceau placa, machiajurile las scoala si or facut clasa un salon de frumustete.se faceau si dupa aia se duceau afara sa le vada baietii si mie mi se facea rau cand vedeam asa ceva.acum m-au exclus de tot din grupul lor, ca ianinte stateam cu ele, acum ma barfesc, spun ca stau singura si ca ce am ca stau numa cu colega aia mea care nu e foarte frumoasa, dar nici chiar cum fac ele sa o faca in fel si chip, calu sau diferite porecle.am o prietena cu care ma inteleg de mica, de la 3 ani cu ea, care ii singura care imi ia apararea dintre ei si imi spune ca aia isi bat joc si ea chiar incearca sa se apropie de mine.acum am vorbit cu ea, ca pana ieri nici nu ne salutam, ea a intrat pe mine si m-a intrebat daca nu vreau sa vin cu ele la festival azi. mi-e greu sa ma duc ca acum ei ma considera "straina" sau ceva de genu si nu m-as duce dar e ultima mea solutie ca altfel stau singura ca alti prieteni nu mai am, mai am fata aceea care azi e plecata din oras si putinele care le mai am in afara de grupul ala sunt plecate toate.nu stiu ce sa fac.am fost prietena buna cu ele dar m-am rupt asa dintr-o data...nu am mai suportat sa vad cum curvesc.acum nu stiu ce sa fac... ea imi spune ca aia isi bat joc de mine ca stau singura sau numai cu "calu" si chestii, nu a vrut sa imi spuna mai mult. oricum ne-am racit mult, nu stiu daca ma voi simti bine cu ei, nu stiu ce sa fac, ma simt ca o strainastraight face. singurul lucru de care m-as duce e sa nu raman singura de tot, nu ca mi-ar placea compania lor, ca pana la urma tot cu ei ramanstraight face

3 răspunsuri:
Stefan
| Stefan a răspuns:

Am inteles mesajul, dar sa nu uitam ca am luat vacanta si toate aceste chestii sau terminat, sa ne bucuram de soare de vacanta si sa vedem ce va fi in noul an.

| Kaya_1133 a răspuns:

Imprieteneste-te cu fata care iti ia apararea si cu restul fii prefacuta.Nu ai nevoie de o tona de prieteni, o singura prietena adevarata e suficient.Cat despre ceilalti iti sugerez sa mergi la festival si sa le zambesti politicos chiar daca nu ai o parere asa buna despre ei. Oricum daca te certi cu toti nu rezolvi nimic pentru ca nu se vor schimba asa ca invata sa fi draguta cu ei fara sa le zici ce gandesti cu adevarat.

| pensionar a răspuns:

Eu zic sa nu renunti in niciun fel la vechea ta prietenie, dar consider ca nu e bine sa te autoexcluzi din grupul celor rai, ci e mai bine sa faci un pas inainte si sa te alaturi lor, bineinteles cu prietena ta. traieste-ti tineretea asa cum doresti, ca nu vei mai avea parte de o a doua viata. succes!