| anonim_4396 a întrebat:

Am o problema majora si va rog aveti rabdare sa cititi si sa ma sfatuiti ce pot face. De mic mi-au placut dulciurile si pana la o varsta cand am zis stop si am inceput a slabi treptat si ma indrepta spre o dieta echilibrata in multe fructe si legume. Pe parcursul acestor ani de mic si pana am renuntat la dulciurile din industrie am avut 3 cari care "mi-au mancat" trei premolari(masele). Igiena mea dentara este desa (dupa fiecare masa, dimineata si seara inainte de culcare).
De la inceputul anului scolar mi-a aparut o carie la unul dintre incisivi sus si cu mare greutate am stans bani sa ma duc sa-mi repar dintele si pe urma sa mai stang ceva banisori sa-mi fac radiografie dentara si sa-mi extrag si celalalte carii ramase pentru nu avea probleme. Problema de aici incepe, dupa 2 zile ce am fost la stomatolog am mai dat de doua cari. M-am panicat de unde fac rost de bani sa le fac etc., m-am obisnuit cu ideea. Am zis sa le iau treptat si o sa le rezolv (aceste carii nu le aveam cand am fost la dentist) si azi alta carie la un alt dinte. NU MAI SUPORT. Mama nu ma crede dar nici nu vrea sa-i dovedesc, dentistul e foarte scump sad. Incep sa intru in depresie. Dupa ce am facut un alt calcul : 50 lei radiografie + 100/150 lei extractie pe o masea (3 trebuie sa extrag) + 300 lei inca 3 cari... straight face
Ce as putea sa fac? Sfatuiti-ma
Imi pare rau daca am facut greseli gramaticale.

Răspuns Câştigător
| BonCoeur a răspuns:

Pai nu ar trebui sa fie vreo problema daca tu spui ca te speli dimineata, dupa fiecare masa si seara pe dinti insa, incearca sa iti faci si niste analize poate are vreo legatura cu sangele.Insa nu prea cred. Daca ai spus ca de mic iti placeau dulciurile si nu te spalai pe dinti,este ceva foarte grav pentru ca, iata, urmarile se vad mai tarziu.Acum nu prea ai ce mai face ci doar sa continui sa te speli pe dinti si sa consulti medicul stomatolog la orice problema.