| anonim_4396 a întrebat:

Am o problema, sunt genu de persoana care ma integrez foarte greu.Nu reusesc sa ma fac placuta, de curand colega mea de banca s-a mutat cu o alta colega si nici nu mai vorbeste cu mine si nici nu stiu de ce.Acum stau singura in banca iar toti profesori ma inteaba de ce stau singura.Imi este greu.Am intrebat-o pe o colega daca vrea sa stam impreuna si a zis ca ii este mai bine singura.Ma simt exclusa, ma resping toti colegi. Nu inteleg ce le-am facut si de ce se poata asa cu mine, am fost tot timpul amabila si m-am purtat frumos. Ele chiar rad de mine. Cum imi pot face o prietena si sa ma integrez ca nu mai pot sta tot timpul singura m-am cam saturat. Multumesc

5 răspunsuri:
| Myr3ll1994 a răspuns:

Daca nu te baga in seama bagale tu pe ele, nu trebuie sa te simnti exclusa findca nu ai de ce. Incearca sa vorbesti cu o colega (nu neaparat de la tine din clasa) sa iti faci o prietena cea mai buna, si incearca sa te bagi tot timpu in seama cu ele cu tupeu si ai sa vezi ca totul o sa fie bine.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna, Mabuhay,

Iti intelegem situatia si vrem sa te ajutam.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| roxy1direction4ever a răspuns:

Tu esti vinovata! Trebuie sa fii mai tupeista si sa spui lucrurilor pe nume, si sa nu-ti pese de cred altii, fii tu isati dar socializeaza si daca vezi ca el/ea/ei/ele nu te baga in seama sa nu le mai vorbesti pana cand vor veni ei/ele/ea/el la tine.Pentru fiecare om exista un best friend forever dar tu inca nu l-ai gasit. Cauta-l!

| Superstar112 a răspuns:

Trec prin aceeasi situatie din pacate

| Claudys a răspuns:

Imi pare rau. Poate fi pentru ca sunt invidioase. Se intampla des. Se simt inferioare si prefera sa te evite ca sa te faca sa te simti prost. Nu ai ce sa faci. Fa-ti alti prietenii, nu la scoala. happy e cea mai buna solutie. Am trebut prin asta si acum mi-e bine laughing.