| nexus345 a întrebat:

Am o problema tare urata. Nu am prieteni. Deci efectiv daca vreau sa ies la un suc cu cineva, nu am cu cine. Nu am pe cine suna, am 14 ani. Iar mama mereu ma critica din cauza asta. Si nu e vorba de caracterul meu, pentru ca nu sunt nici rau, nici egoist si chiar mi-as dori sa fac parte dintr-o gasca. Ma simt tare mizerabil, ma simt singur si e cel mai groaznic sentiment. E vara si as vrea sa ies si eu undeva. Ce as putea sa fac? Nu vreau chestii de genu: iesi in oras", pentru ca nu am cu cine.

6 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

N-ai si tu persoane prin clasa cu care te intelegi cat de cat, cu care ai mai schimbat vreo vorba? scrie-le alora, intreaba-i daca ar vrea sa iasa, sau vecini, cunostinte, verisori etc.

| Andreeush a răspuns:

Încearcă să îți faci prieteni cu care să poți ieși.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu aștepta să te cheme cineva pe tine în oraș, sa vina la ușa ta și sa te ia pe sus. Ia tu inițiativa, suna-ți colegii și chema-i tu sa mergeți. Tu ești cel interesat sa socializeze și sa își facă prieteni, nu ei, ca ei deja au.

| Demidol a răspuns:

Ai doar 14 ani, nu poti "iesi in oras" in acel sens in care il fac maturii.
Nu ai copii in vecini? Cu colegii nu trebuie sa fii prieten la catarama ca sa iesiti in parc, la un loc de joaca, etc. E suficient sa le faci o propunere. Poate sunt si altii ca tine care abia asteapta o invitatie. Asa se fac prietenii, nu stand in casa.

| comyne a răspuns:

Ei bine nu ar trebui sa te intereseze atat de mult chestia asta incat sa te simti mizerabil. In primul rand nu e ok ca mama te critica din cauza asta si ar trebui sa vorbesti cu ea sau cel putin sa o ignori.
Iar in al doilea rand daca chiar vrei sa iesi cu cineva incearca vorbeste / imprieteneste-te cu o persoana buna de la tine din clasa. Mai exista si copii care sunt prietenosi si care vor iesi cu tine. Daca nu, in functie de cum locuiesti, la casa sau la bloc incearca sa te imprietenesti cu vecinii.

Sincer in ziua de azi nu mai e un capat de lume sa nu ai prieteni. Ma refer la faptul ca poti face mult mai multe lucruri acasa. Si te poti distra singur

| anonima455 a răspuns:

Incearca sa chemi colegii de clasa la un suc, ceva, ei iti pot deveni prieteni foarte buni daca iesiti, nu stati toata ziua in casa. Bafta!