| nojukebx a întrebat:

Am o problema foarte urata. Nu am deloc prieteni. Deci efectiv daca vreau sa ies cu cineva pe afara, la o plimbare sau la un suc nu am cu cine. Nu am nici pe cine sa sun ca sa comunic. Si nu e vorba de caracterul meu, nu sunt rea si nici egoista
Ma simt exclusa de toti colegii pentri ca ei se cunosteau inainte sa apar. M-as fi inscris la niste cursuri dar nu am posibilitatea. Ma simt tare mizerabil din cauza asta. Cu parintii am o relatie destul de buna dar faza-i ca nu am nici frati si nici surori.

Ma poate ajuta cineva? Sau..cine se mai regaseste in aceeasi stare ca si a mea? Va rog mult sa ma ajutati cu ceva..nu mai rezist...

10 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Asa sant si eu dar te depasesc cu mult in varsta inca 5 ani si fac 30. Am avut inainte dar acum nu mai sant si ma ocup mai mult cu serviciul - acasa fac odihna sfarsitul saptamanii macar am ocupatie ma simt util iar asta e bine

| Adry05 a răspuns:

Inscrie-te la ceva cursuri sau organizatii gratuite si acolo vei cunoaste persoane noi. Sau incearca sa te apropii de colegi de la tine de la scoala, sa iei legatura cu iei si-n afara scolii si sa-i inviti sa iesiti.

| danay72 a răspuns:

Îmi pare rău că treci prin asa ceva. Cauta sa comunici cu cei care au aceleași obiective ca și tine. De exemplu,la școală. Vezi care gândesc sau acționează ca tine,asculta-i,lauda-I când fac anumite lucruri bune. Încearcă sa socializezi. Apoi,chiar și cu părinții tai poți fi mai apropiața. De exemplu, faceți unele activități împreună. Dar cel mai important este sa nu te izolezi. Ai încredere în tine, vei reuși. Fii prietenoasa și nu uita, tot ce dorești sa facă oamenii pentru tine, fa și tu la fel.

| danutzu96 a răspuns:

Cati ani ai / in ce clasa esti?

| BlackRose03 a răspuns:

Ma regasesc in aceeasi situatie, toti ma excludeau inca din clasa 1 pe motiv ca am avut probleme psihice(ADHD)si de familie, nu m-au inteles si ma excludeau mereu.Asa ca am renuntat sa mai comunic. Dupa ce m-am normalizat devenisem cea mai serioasa si mai distanta persoana din clasa si probabil din scoala. Uneori ma simt singura, dar ma gandesc ca ei nu merita efortul, oamenii stiu doar sa ii judece pe cei care nu sunt ca ei si sa-i excluda si sa-i dea la o parte.Nu iti poti schimba comportamentul, vor continua sa te evite indiferent de situatie. E dureros, dar adevarat.La un moment dat te obisnuiesti.Doar aminteste-ti felul in care s-au purtat si nu vei mai dori sa le fi prieten/a, nici cu alte persoane, majoritatea sunt la fel...

| nojukebx explică (pentru BlackRose03):

Off. sad din pacate asta e realitatea. hei, ai vrea sa imi dai Facebook-ul tau in privat si sa vorbim? eu nu iti pot da mesaj ca sunt junior. Ne auzim!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pana acum unde ai trait? Banuiesc ca esti la liceu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai putea sa faci voluntariat, nu te costa nimic, cunosti alti oameni si comunici.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna trimite-mi pagina ta de Facebook in privat si o sa vorbim.Sunt exact in aceeasi situatie ca a ta

| Andra2001CG a răspuns:

Hei. Si eu sunt in exact aceeași situație. Deci te înțeleg. Trimite-mi mesaj dacă vrei să vorbim.