| mtw123 a întrebat:

Am o situatie relativ ciudata. Sunt intr-un impas sa zic asa… sunt intr-o relatie si de curand am fost cu o alta fata, am fost si mi-am adus aminte de fata cu care sunt de fapt…si m-am intors la ea, ideea e ca lucrurile nu mai merg, eu nu mai sunt ca inainte si ea vede lucrul asta si avem certuri tot mai dese, cumva eu ma gandesc la cea cu care am fost, dar daca ma intorc la ea si apoi o sa-mi sara gandul tot la fata cu care sunt acum? Ce ar fi de facut? Ce sa aleg?

2 răspunsuri:
| DjSannan a răspuns:

Inainte de a face orice decizie, ar fi important sa iai in considerare cateva lucruri. In primul rand, ar trebui sa te gandesti daca esti fericit in relatia actuala si daca exista posibilitatea de a lucra la problemele pe care le aveti cu partenera ta. Daca simti ca relatia poate fi salvata si ca merita efortul, atunci ar trebui sa incerci sa comunici deschis cu partenera ta despre problemele pe care le aveti si sa incercati impreuna sa le rezolvati.

Daca, din contra, simti ca relatia nu mai poate fi salvata sau ca nu esti fericit in ea, atunci poate fi mai bine sa incerci sa iti gasesti o alta cale. In orice caz, ar fi important sa ai o discutie sincera cu partenera ta despre sentimentele tale si sa incerci sa gasiti o solutie care sa fie buna pentru amandoi.

In orice situatie, ar fi important sa fii sincer cu tine insuti si sa faci alegerile care sunt cele mai potrivite pentru tine, chiar daca acestea pot fi dificile. In ultima instanta, este important sa te concentrezi pe propria ta fericire si sa faci alegerea care te va face sa te simti bine pe termen lung

| Alexia999997777777777777 a răspuns:

"Dacă alergi după doi iepuri, nu o sa prinzi niciunul" ( potrivit situației tale), trebuie sa o alegi pe cea pe care o iubești cu adevărat.
Nu te poți juca cu sentimentele oamenilor doar pentru ca ești indecis.
Practic "actuala " mai bine spus fosta poate pica din start, dacă o iubeai cu adevărat nu o găseai tu pe a doua, trist ca te ai întors și nu ai rămas cu fata cu care ai ieșit.
Ps: Totul se rezolva prin comunicare, însă din moment ce tu te ai " schimbat" și lucrurile dintre voi doi sunt răcite, mai bine ramai cu cealaltă fata și te despărți de actuala pe care nu o iubeștihappy, doar îți place ideea de stabilitate ( la modul, sa mai ai acolo o opțiune în plus).