| anonim_4396 a întrebat:

Hei TPU, vreau sa va cer parerea pentru o situație delicata. In trecut, cand aveam 16 ani, am fost cu un tip 1 an si ai mei l-au cunoscut. Spre final, cand nu ne-am mai inteles ai mei au luat parte din pacate la niste scene urate si certuri de cateva ori, inclusiv intr-o excursie (deci am stricat noi excursia lor). Apoi eu si el ne - am despartit si un motiv a fost si cel ca ai mei nu mai erau de acord cu noi (el fiind major oarecum s-a temut de asta). Dupa 2 ani in care n-am vorbit deloc, eu l-am cautat pentru ca voiam sa-mi răspund la niste intrebari si el a vrut sa vada ce mai fac. Ne-am mai intalnit si am decis sa începem o alta relatie dar de data asta ascunsa (nici el nu le-a mai zis alor lui). Ideea e ca uneori ma simt ciudat pentru ca daca lucrurile între noi vor evolua, cum vor reacționa parintii noștri, stiind ca ne-am facut rau in trecut si avand o imagine proasta despre fiecare dintre noi?! Oarecum ma simt între ciocan si nicovala si nu vreau sa ma gândesc cum le voi spune alor mei de el. Voi ce parere aveti? Oare ma vor pune sa aleg intre ei si el?

Răspuns Câştigător
| Andreeush a răspuns:

Dacă relația voastră avansează ar trebui să stai de vorbă cu părinții tăi și să le spui adevărul.

Răspuns Apreciat de Editori
| JustAFriend a răspuns:

Nu esti deloc intre ciocan si nicovala.Ideea este ca in trecut s-a intamplat ce s-a intamplat din anumite motive si cel mai probabil lucrurile alea or sa revina din nou, este doar o chestie de timp.Mai mult ca sigur parintii tai nu or sa te puna sa alegi intre el si ei, nu esti intr-o telenovela, dar vor fi dezamagiti si se vor ingrijora pentru tine sa nu fii ranita din nou
Parerea mea este ca ar trebui sa te gandesti bine, sa pui in balanta lucrurile si sa iti dai seama cum stau lucrurile.
Trecutul trebuie sa ramana in trecut, ciorba reincalzita nu mai are acelasi gust
Move on

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

O relatie care nu a functionat in trecut, nu va functiona niciodata, indiferent cat va mintiti si va amagiti acum.
Oricum, se pare ca nu ati invatat nimic din povestea prin care ati trecut, ceea ce va va aduce numai necazuri. Dar ma rog, unii trebuie sa se loveasca de mai multe ori in acelasi loc, ca sa priceapa ca ceea ce fac este gresit.

| sofisis a răspuns:

Aoleo.
1. Nu e o lege ca e musai ca parintii sa fie implicati in relatiile copiilor.
2. Erati copii si nu mi se pare normal sa nu mai puteti fii impreuna niciodata pentru ca in copilarie v-ati certat
3. Sunteti deja adulti, asumati-va deciziile daca aveti pretentia sa fiti acceptati si intelesi.
4. Nu mai esti la varsta la care sa te puna ai tai sa faci cum vor ei. Plus de asta din trecut eu inteleg ca ai tai sunt niste oameni foarte ok.
5. In mintea ta tu deja ai decis cum vor reactiona ceilalti. E gresit si probabil total paralel cu realitatea.