| CelCareRamaneInUrma a întrebat:

Am primit joi un telefon de la brd cum ca s-ar fi facut o cerere de imprumut pe numele meu(nu am cont la brd) de 50 000 lei,doamna de la telefon mi-a mentionat adresa(adresa la care stau si dau comenzi de pe net, dar nu adresa din buletin)si numele.Mai tin sa mentionez ca a fost apelata mama mea in contextul asta,eu folosind nr ei la comenzi,ea fiind acasa mai mereu,dupa care am dedus imediat ca sunt datele pe care eu le las pe site-urile de pe care comand(site-uri stiute de toata lumea). Cand am ajuns acasa am putut sa intru pe adresa de email,n-am avut mail-uri noi si am schimbat parola, cred ca daca mi-ar fi fost spart contul ar fi fost schimbata si parola.Deci cred ca sunt slabe sansele ca datele acelea sa fie luate de pe adresa mea de mail.Cand i-am spus doamnei de la telefon ca eu nu am facut asa ceva,mi-a spus cu o parere de rau in voce ca imprumutul a fost facut pe datele mele si urmeaza sa fie banii virati intr-o ora, dupa mi-a cerut datele din buletin si nu le-am dat si am inchis.Ma gandesc ca a fost o tentativa de teapa, pentru ca adresa mentionata la telefon nici macar nu exista in buletinul meu si eu nu mi-am dat cnp-ul si seria niciodata.Voi ce pareri aveti?

3 răspunsuri:
| MarianWLF a răspuns:

Teapa, banca nu te suna sa iti solicite datele, orice tranzactie are nevoie de semnatura ta fizica in sucursala bancii, sa stii ca printre site-uri de top exista si cele precum Temu, o copie ieftina care iti fura datele cu 0 securitate pentru utilizatori, vezi pe ce site-uri ai intrat si blocheaza-le.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Suna a teapa.
Asta poti afla cel mai simplu mergand la o sucursala a bancii.

Oricum nicio banca nu ofera astfel de informatii prin telefon cum a vrut acea tanti de la telefon.

| Cosmin3412 a răspuns:

Era 100% țeapă. Dacă dădeai datele iti cerea si contul bancar si alea 3 cifre de pe spate, etc. Asa prind si ei papagalii care nu stiu de capu lor si ii lasa fara bani.