| Alex0000 a întrebat:

Am promis in fata lui Dumnezeu ca nu o sa ma mai masturbez, si nu ma pot abtine, sunt aproape 6 zile de cand nu m-am mai masturbat ultima oara, va rog ajutati-ma, nu vreau sa imi incalc promisiunea si vreau sa scap de "obsesia" asta de masturbare. Sunt baiat am 15 ani si ma masturbez de pe la 13 ani, vreau sa termin o data cu asta pentru ca stiu ca este un pacat foarte mare.

Răspuns Câştigător
| vladimir1990 a răspuns:

Buna Alex. M-a impresionat tare mult postarea ta, ma bucur enorm ca mai sunt oameni care sunt in stare sa ia hotarari pentru ei, care se pot opri putin din ceea ce fa ca sa gandeasca (pentru ca in general, societatea de astazi incearca sa ne determine sa gandim cat mai putin, sa ne analizam cat mai putin pe noi insine, adica sa pierdem contactul cu propria noastra persoana ca sa devenim cat mai usor de manipulat). Ceea ce vrei tu sa faci este admirabil, dar cred ca e foarte dificil sa reusesti singur. Poti sa gasesti multe informatii aici:

http://ortodoxia.md/......avea-copii

Eu stiu ca masturbarea are un efect foarte puternic asupra psihicului, asupra creierului, studii recente au aratat ca distruge celulele nervoase si lasa leziuni (rani adanci) pe creier care nu se mai vindeca. E foarte trist, mai ales ca nu cred ca exista vreun tanar care sa nu se fi lovit de problema asta. Dar partea buna e ca poti sa scapi de ea, chiar daca la inceput este greu, important e sa ai curajul sa zici nu si sa ii ceri ajutorul lui Dumnezeu, asa cum tu ai facut deja. Iti recomand o carte: Virgil Gheorghiu- Pornografia. Costa maxim 10 lei, o gasesti la librariile bisericilor, si e foarte buna pentru ca Virgiliu Gheorghe e un specialist, cunoaste f bine neurochimia craniana- pe scurt, stie ce spune.

Inca o data, Alex, ai luat o hotarare extraordinara, foarte mtura, si nu pot decat sa te felicit si sa ma bucur sincer pentru tine. Iti doresc sa fii la fel de determinat in tot ce vrei sa faci in viata, si sunt sigur ca vei reusi, cu ajutorul lui Dumnezeu.

1 răspuns:
| Maria123 a răspuns:

E vina ta ca te tot gandesti la asta si stai degeaba.Gaseste-ti si tu o ocupatie:citeste pentru scoala, fa-ti temele sau macar un hobby (privitul la filme porno se exclude).laughing