| anonim_4396 a întrebat:

Am si eu de facut o schita pentru scoala, cu titlul "A sosit Craciunul", de 3 pagini.
Am cam rămas în pană de idei.nu prea ştiu despre ce si cum să fac.
Imi puteti da cânteva sugestii sau chiar modele.
P. S.:Trebuie să folosim si dialog.
Mersi mult!

2 răspunsuri:
| ewygirl a răspuns:

1. La introducere ai putea descrie iarna(cauti pe net
2.La cuprins ai putea descrie cum o fetita(de 5 ani),in dimineata ajunului, se trezeste, se uita pe geam si vede cum totul e acoperit de zapada si fuge afara.Incepe sa faca ingeri de zapada, iar dintr-o data ii cade pe fata un fulg mare pe fata.Ea il ia si incepe sa povesteasca cu el.Il intreaba de unde vine.Cine l-a creat.Ce a vizitat in drumul lui spre pamant, etc.Dar la un moment dat fulgul ii spune fetitei ca el acum se va topi dar sa nu fie suparata deoarece Craiasa Zapezii il va renaste si retrimite pe Pamant.Acestea fiind spuse fulgul se topeste, iar fetita incepe sa planga si fuge in casa la mama ei.Mama ei o ia in brate si incearca sa o linisteasca.Chiar atunci, pe usa intra tatal cu un brad mare si frumos. Fetita incepe sa topaie de bucurie si fuge in living.Incepe imbodobirea bradului.El este impodobit cu globuri mari albe.ghirlande albe, etc(vezi tu ce scrii). Dupa ce impodobesc bradul poti sa spui ca fetita si mama merg in bucatarie si incep sa prepare masa de Craciun.In acest timp fetita o roaga pe mama sa ii spuna legenda Craciunului.Mama incepe sa ii povesteasca,iar fetita asculta fascinata. Poti sa mai scrii,ca seara, a venit mosul, iar dupa cina s-au asezat toti in fata bradului si au inceput sa cante colinzi.
In incheiere poti sa zici cum fetita merge la culcare si isi spune in sinea ei ca a fost o zi minunata.

| ewygirl a răspuns:

Intr-o data ii cade pe fata un fulg mare de nea * sorry