| Iubesc Limonada a întrebat:

Am si eu nevoie de putin ajutor la chimie.Cine imi poate explica cum se realizeaza legatura covalenta.Sunt clasa a 9-a.Multumesc anticipat.

2 răspunsuri:
| Sun life a răspuns:

Pai aici e cam greu de explicat. e o legatura intre nemetale, care pun electroni in comun pentru a ajunge la legatura stabila de octet care o au electonii de pe ultimul strat. adica pe de ultimul rand ( neon, argon, cripton) sau la dublet care o face numa H [ hidrogenul]. ex: Cl cu H. clorului ii mai trebuie un electron pentru a ajunge la octet iar hidrogenu\lui tot unul.asa ca ul pun pe electronul care il are hidrogenl cu cei 7 ai clorului. iar clorul o sa aiba unul care o sal imparta si cu hidrogenuul are a ajuns la dublet. nu stiu cate ai inteles.roga profesorul sa iti explice nu cred ca se va supara oricat de dur ar fi.succes!

| bogdang a răspuns:

E o legatura intre nemetale care pun electroni in comun.