| SimonaQs a întrebat:

Am si eu nevoie sa imi spunneti caracteristicile unui animal care intra in somn de iarna (nu se misca nu se hraneste ), cum sunt functiile vitale la acest animal cum am fi ursul, reptilele Va rog cat mai repede. Funda :* Scuzati categoria

Răspuns Câştigător
| AwawawMPN a răspuns:

Aduna mancare, se muta in zone mai calde, cauta vizuine subterane si alte adaposturi asemanatoare. Ursii „au inventat" un tip special de adaptare pe parcursul evolutiei lor: aduna mancare si „o depoziteaza" imediat sub forma de depuneri de grasime. Astfel, folosesc bogatia toamnei pentru a se ingrasa pentru iarna. Apoi isi reduc dramatic metabolismul si incep sa functioneze intr-un „mod de economisire a energiei", hibernarea.

Unele rozatoare (popandai, cartite, etc.) isi reduc functiile metabolice chiar mai mult si cad intr-un somn autentic adanc, o hibernare. Ati putea scoate usor aceste animale din vizuinile lor si tot nu s-ar trezi.
Nu trebuie, insa, sa privim hibernarea ca pe un proces rigid; mediul functioneaza aici ca factor de control. Inceputul, sfarsitul si intreruperile hibernarii depind de temperatura, de rezerva de hrana a ursului, de grasimea acumulata si de alti factori asemanatori. Inainte de a-si cauta barlog, un urs isi va goli sistemul digestiv de orice reziduuri alimentare. Perioadele de hibernare de pana la 5 luni in zonele reci sunt comune.
Sunt multi factori implicati: hrana suficienta si adecvata in timpul sezonului de ingrasare si medii adecvate in care ursul sa se poata retrage. Lipsa de stimuli exteriori, atat din partea vizitatorilor, cat si a altor ursi. In final, ursul trebuie sa se simta in siguranta; nu poate hiberna decat daca este lipsit de orice stres.
În timpul hibernării urşilor, pulsul încetineşte de la circa 55 de bătăi pe minut la doar 14.

Sper că am ajutat. :**

| SimonaQs explică (pentru AwawawMPN):

Multumesc mult :*

1 răspuns: