| lavinia052 a întrebat:

Am si eu o dilema. Nu pot intelege de ce sunt asa detasata ca si persoana desi in acealsi timp vreau sa pot fi mai iubitoare/atasata, insa in acealasi timp ma gandesc ca nu-i bine nici asa sa fi deoarece nu merita la ce oamenii sunt in zilele de azi. Cel mai greu este faptul ca ma simt cumva putin dezorientata/confuza in legatura cu mine, imi pot schimba pana si in cateva ore alegerile(de ex stil vestimentar, preferinte la filme sau de emotiile si sentimentele mele nu imi pot da seama mai ales daca iubesc mult o persoana sau daca a fost doar asa de moment ) si lucrul asta ma impiedica in a ma cunoaste si a stii cu adevarat ce vreau si ce nu si ajung si putin depresiva si poate geloasa pe altii ca ei stiu ce vor si arata asa perfecti din toate punctele de vedere, mai ales pe plan social, dar si emotional(cumva nu ma simt implinita nici cu mine).

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Probabil pentru ca nu ai atins inca maturitatea si nu stii ce vrei.
Acest lucru este specific copiilor si adolescentilor, sa fie confuzi si sa nu stie ce vor, tocmai pentru ca nu sunt capabili sa discearna binele de rau si nici ce vor.

Cand iubesti cu adeavrat stii foare bine ce vrei si evident ca vrei acea persoana sa fie cu tine, tot timpul.
Este bine sa incerci sa gandesti intotdeauna ce vrei, fara sa fii geloasa sau invidoasa pe nimeni, ca sunt baieti pe lumea asta cu milioanele, deci nu ai motiv sa fii geloasa pe alta fetita sau sa o invidiezi pe ce are ea, pentru ca si tu poti avea acele lucuri, daca nu acum, poti mai tarziu cand cresti si vei avea bani sa-ti cumperi singura.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Cumva nu ma simt implinita nici cu mine. Nu poți fi împlinită tu cu tine. Trebuie să te împlinești cu altul.

| Miruna333 a răspuns:

Terapie. Asta te va face sa te intelegi mai bine si sa iti vindeci si traumele. Nu degeaba esti detasata. Totul are un punct de plecare.

| Giuliyy a răspuns:

Uite, eu cred ca problema este ca nu îți acorzi destul timp tie pentru a te cunoaște și pentru a încerca sa vezi ceea ce ti se potrivește cu adevărat. Iar oamenii care arată perfect din punctul tău de vedere sau chiar al altora pe plan social, nu însemna ca sunt si împliniți sau fericiți. Uite, fiecare fata/femeie este frumoasa in felul ei și perfecta in ochii persoanei potrivite, nu exista un tipar anume la perfecțiune, fiecare are propria percepție asupra frumuseții și gusturile diferă. Nu tot ce vezi pe net e adevărat, nu toate fetele de pe insta arată le fel, nu toți oamenii sunt așa fericiți cum par, etc. Încearcă sa te regăsești pe tine in ceea ce faci, da-ti timp sa te cunoști și sa te familiarizezi cu ceea ce vrei sa devii, gătește-ți o imagine care sa te reprezinte, in viața poate o sa dai de greu, poate persoanele sunt dificile in ziua de azi, dar trebuie sa incerci lucruri pentru a vedea ce ti se potrivește cu adevărat. Ar trebui sa îți pui întrebarea "de ce ma tem?" pentru a-ti da seama unde e problema in viața ta. Poate e frica de a nu da mai mult decât trebuie unei persoane, poate îți este frica de ce cred alții despre tine sau poate ai niște traume din trecut care nu îți dau pace. Cert este ca ar trebui sa pui mai mult accent pe persoana ta și sa meditezi asupra întrebărilor "cum ma văd? Cum vreau sa ma văd in viitor? Ce îmi place mie ca persona? Ce ma face fericita? Ce cred ca mi se potrivește?" și in funcție de aceste răspunsuri sa îți găsești propria personalitate! Îți urez succes in drumul de a te găsi pe tine și sper sa treci peste aceasta etapa confuza!