| caty_3663 a întrebat:

Am si eu o intrebare ce parere aveti despre postul Pastelui? Vreau sa zic daca si cum v-ati pregatit sufleteste pentru ati primi de IISUS in sufletele voastre? Sau consderati ca Pastele e doar o sarbatoare in care sa mancati bine si sa va veseliti?

Răspuns Câştigător
| sonya a răspuns:

Buna. Din punctul meu de vedere trebuie sa te pregatesti atat fizic cat si spiritual. Eu, una cel putin incerc sa fac asta. Postul Pastelui nu reprezinta doar abtinerea de la mancaruri, ci si abtinerea de la dorintele trupesti. In fine, asta e conceptia mea. Pe langa faptul ca, nu se mananca de dulce, poti recurge la o mancare mai sanatoasa, la o detoxifiere cu tot felul de diete. In al doilea rand, ne pregatim prin curatenia de primavara in casa, cat si curatenia sufletului. Nu pot sa zic ca sunt foarte credincioasa, insa e bine ca acum inainte de Paste sa mergi la biserica sa te spovedesti. Nu sunt de acord cu tot ce se intampla (preoti acuzati de relatii sexuale etc). Dar, fiecare isi manifesta credinta in felul lui. Si daca stam sa analizam, vom vedea ca religiile sunt cam la fel, doar ca noi ne manifestam diferit. Cel putin asta e parerea mea. Succes! si Paste Fericit!

1 răspuns:
| Sun life a răspuns:

Deci eu nu sunt ortodox deci la noi nu se tine post ca la voi. se tine separat si cand vrem nu intr-o anumita perioadda.nu stiu dk m-am pregatit sufleteste, dar sper sa fac asta.Pt unii e doar un prilej de veselie, dar sper ca pentru mine sa nu inseamne acest lucru. Avand in vedere ca Dumnezeu a dat pe singurul Fiu ca sa moara pentru noi din iubire, cred ca ar trebui sa fim foarte recunoscotori si smeriti.scces!