| Cutezătorul4k a întrebat:

de ce renunta lumea la mine? Sunt sociabil, discut cu toata lumea, ne vedem in oras la un suc, in parc etc (acum ca e corona virus nu mai ies din casa), de incredere, prietenos, amuzant. Din atatia "prieteni" pe care i-am avut unul nu mai mai baga in seama abolut de loc...doar cand au ei nevoie de ceva... ajung sa ma simt trist si singur

Răspuns Câştigător
| 70gabriela70 a răspuns:

Buna!
Acum câțiva ani ți-as fi răspuns ca nu ai încă niște prieteni adevărați (ceea ce e încă true), dar acum după multe experiențe de viață îți voi răspunde ca trebuie ca tu să-ti fii singurul prieten adevărat, ca trebuie sa ai încredere in tine, sa te iubești, sa înveți sa petreci timp cu tine și sa incerci sa nu te mai gândești la cât de mult le pasa altora de tine fiindcă in the end in afara de familie nobody gives a fuc& Crede-mă! Am învățat asta pe propria piele și cei care au o vârsta înaintată îmi vor da dreptate. Nu spun ca nu sunt și cazuri deosebite in care găsești un om cu care chiar rezonezi, dar fără o anumită distanță între voi o sa pierdeți totul.
Te pup

| Cutezătorul4k explică (pentru 70gabriela70):

Da…se pare ca "prietenii" pe care i am avut erau falsi. E putin cam greu sa nu ma gandesc ca nimanui nu i pasa de mine dar trec si peste asta.

12 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Faci rost de un caine sau o pisica sa ai ceva drag in viata ta. Fetele sant curvè si baietii nenorociti invata sa fi bandit cu ei-ele

| Adry05 a răspuns:

în general oamenii sunt prieteni cu tine pentru un anumit interes. Poate fi și faptul că ești o persoană plăcută, se simt bine în preajma ta, îi faci să se simtă mai bine cu ei însuși și tocma de aia vor să fie în preajma ta. Alții profită de oameni material. Alții stau cu anumite persoane să nu fie singuri. Și tot așa. Până la urmă trebuie să înveți să oferi ceva oamenilor ca să-i faci să vrea să rămână lângă tine. cu timpul pot prinde oarecare sentimente pentru tine și să vrea să fie lângă tine pentru că s-au atașat și țin la tine dar pentru început trebuie să ai ceva de oferit.

| Donsavas a răspuns:

Tu ai o frica de respingere, abandon sau mai bine zis, de singurătate. Lucrează tu cu tine, invata sa fi fericit si singur, fericirea nu depinde întotdeauna de cercul social.

| Cutezătorul4k explică (pentru Donsavas):

Am si o oarecare frica de respingere…m-am cam invatat sa imi petrec timpul si singur fara sa ma bazez pe altii

| ancaval a răspuns:

Lumea renunță la tine atunci când nu mai au nevoie de tine.
Și ce dacă ești sociabil? Poate, pe lângă faptul că ești sociabil, mai ești și sincer. Și când ești sincer N-Ai să vezi lume pe lângă tine. Pleacă toți că na....cu o minciunică ești mai convingător!

| Cutezătorul4k explică (pentru ancaval):

Adevarat si asta…cand esti sincer poti avea putini prieteni, ca adevarul doare…cum se mai spune

| elleelena852 a răspuns:

Mulți vor renunța la tine! Este crudul adevar pe care trebuie sa il știm!
Lumea renunță la tine pentru ca d-aia! Asa sunt ei! Nu-i vom intelege vreodată... ii crezi prietenii tai si dupa te abandoneaza. Eu consider ca e alegerea lor. Nu poti sa gasesti un raspuns logic. Am incercat! M-am gandit: Oare s-au plictisit de mine? Oh frate, sunt plictisitoare? Sau...
Le-am greșit? Nu sunt suficient de.
Nu stiu!
Vorbeste cu ei deschis, treci direct la subiect si lămuriți situatia. Spune-i ca daca nu vor sa iti mai fie prieteni, sa o spună. Atunci, gata! Stii ca ei nu mai merita nimic! Iti gasesti alții! Si in plus, nu calitatea conteaza, ci cantitatea! Deci incepe doar cu unul, poate cineva din copilărie, un prieten mai vechi sau o persoana noua pe care abia ai intalnit-o. Nu toti vor fi asa! Ia-o ca pe un test al prieteniei si teseaza cat mai multa lumea. Pana la urma o sa gasesti pe cineva care a trecut testul! Bafta laughing

| Cutezătorul4k explică (pentru elleelena852):

Da…am crezut mulți prieteni ca imi erau "prieteni" dar nu a fost asa. Si eu m-am gandit daca s au plictisit de mine, sau nu sunt suficient de bun pentru ei, iar raspunsul lor a fost ca nu…da de unde o minciuna. Prefer sa nu mai vorbesc cu "prietenii" pe care i am avut de ce m au abandonat, e mai simplu, poate intr o zi o sa si aducă aminte de mine ceea ce e putin probabil.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru elleelena852):

Cum zici tu sa-l intrebe: vrei sau esti prietenul meu? Ce prostie. O relatie de prietenie se dovedeste, nu se afirma.

| elleelena852 a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Când simți ca o persoana se distanțează de tine pre brusc, mi se pare în regulă să îl întrebi daca nu mai vrea să-ți fie prieten. Poate chiar asa e, dar nu vrea sa deschidă subiectul. Asa e, o relatie de prietenie se dovedeste, dar daca aceea persoana vrea să slăbească sau să termine aceea relatie, pe care o aveți? Nu ar fi mai ușor să îl întrebi? Pana la urma, se tot spune că, comunicarea e cheia.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru elleelena852):

Nu, nu intrebi! Tu confunzi prietenia cu relatia dintre doua persoane ca prietenie-iubiti. Asta da. Il intrebi daca vrea sa mai fie cu tine. Dar sa-l intrebi pe cineva daca vrea sa mai fie prieten cu tine e o prostie.
Poate in cazul cand ai un prieten foarte apropiat - nu iubit. Dar asa pe unul sau altul din cei care ti-a fost prieten nu-l intrebi. Unde este hotarul in a cunoaste si discuta cu o persoana sau a-ti fi prieten? Poti sa-l definesti? Uneori poate fi chiar un hotar fals.