| Georgiana95 a întrebat:

Am, si eu o intrebarestraight face de ce toata lumea se ia de cei care au greseli in intrebari?straight face
Poate au si ei niste probleme, sau pur si simplu scriu prea repede si gresesc, sau din neatentietongue Nu trebuie sa fiti rautaciosi

Răspuns Câştigător
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Eu de pildă mă leg de cei care pun întrebări fără sens sau au 12 ani şi pun întrebări despre sex (în opinia mea nelalocul lor pentru vârsta lor).
Nu consider că un text scris numai cu "cu tine", "p. u", "tz-uri" (în prostie), "pr", "ca" reprezintă un text credibil. De ce? Pentru că eu ştiu foarte bine limba română şi nu simt nevoia să învăţ o nouă limbă doar pentru a fi în stare să descifrez ceea ce este scris aici.
O greşeală de genul "va-ţi" (corect "v-aţi") sau "să fi" (corect "să fii") sau chestii de genul, într-un text lung, sunt, în opinia mea, acceptabile. Dar când textul este PLIN de greşeli de toate categoriile (atât de tastare, de lene şi din necunoştinţă) atunci nu mă pot abţine.
Şi-n plus, "km" înseamnă "kilometru" sau "kilometri". Mi se pare o jignire la adresa celor de la care aştepţi răspuns să-i pui să stea în cap să-şi dea seama dacă ai vrut să spui "cum" sau "cam".

Sper că ţi-am răspuns.

7 răspunsuri:
| HBK a răspuns:

Nu stii cat de bine este cand ai tu dreptate si vrei sa-i atragi atentia altuia de greselile facute. E o mandrie de sine sa-i arati "ca esti mai superior".

| kidulinha a răspuns:

Mda. Cica suntem TPU... Eu, de obicei gresesc cand ma grabesc, sa scriu repede tot sa nu imi uit ideilerolling on the floor)))
Dar nu-mi amintesc sa ma iau de cineva care n-a scris corect romaneste. Am spus cand cineva nu a avut dreptate. Dar asta il ajuta pe cel care a pus intrebarea. big grin Ma rog, astia-s oamenii:*

| marrr a răspuns:

Eu recunosc ca m-am luat de multi care au scris incorect, din simplu fapt ca pe site scrie sa scriem corect gramatical si mereu ne apare o casuta in care suntem intrebati daca vrem sa editam intrebarealaughing. Na, acum inteleg ca unii se grabesc sau pur si simplu probabil ca asa stiu ei sa puna sau nu cratima, sa faca pleonasme sau sa spuna cuvinte "Fara sens".
Am facut aceasta observatie atunci cand am crezut ca greselile sunt numeroase.

| yanny`s a răspuns:

Asa e, asa etongue

un 10 de la mine.ai gandit-o bine tongue

| ♥.Sagemix a răspuns:

. unele greseli sunt acceptabile, cum spui si tu, de tastare, nimic de zis.
Dar cand vezi copii, de 12` 13 ani, care stau cu gandu ' la sex si toate cele, in loc sa isi vada de carte. nu iti vine sa le mai zici cate una cand vezi ca nici sa scrie corect, nu stiu?

| αndï a răspuns:

Omfg opt ca ejtea pe aici nu supoartah sa vada greshale gramaticale laughing daca ma intelegi, e normal, vezi greseli gramaticale, imediat OOOOO TZARAN!, OOOO agramat! hai sa-i aratam cu cat de usor am trecut noi cu 5 la romana, ma intelegi? si apoi incepe trollinguuuuu
... incep sa se certe intre ei pe propriile lor greseli gramaticale, trollu, ala care injura si nu-i pasa de ce zice alalalt, nu citeste oricum, rade de glumele lui si continua sa injure, celalalt incearca sa scrie cat mai corect, consulta zeci de mii de dictionare online, si tot la fel de agramat e... si totusi trollul face mereu misto de el laughing

Capischi? O_O

| mocatofa a răspuns:

Pentru ca ei cred ca daca fac morala pe chestii din astea, ceilalti ii considera mai inteligenti, ce nu stiu ei e ca se inseala, eu de-fiecare-data ii bifez la stupid pe acesti "profesori in ortografie"cum se cred ei.
daca intri pe profilul lor si ii corectezi la raspusuri si intrebari, ó sa-i bifezi si tu la stupid pe viitor.