| XxXKevinXxX a întrebat:

Buna am si eu o intrebare la toata lumea dp saitu-l asta:daca eu mi-am facut accontul asta de 2 zile si am niste greseli la intrebari trebuie sa rada si sasi bata joc de altcineva oameni astia intelectuali?

Răspuns Câştigător
| frumusica80 a răspuns:

Buna, nu trebuie sa fi suparat pentru asta stiu ca te simti un pic jignit, la fel am patit si eu cu scrisul gresit, dar am scris pe TPU unui expert TPU ca e bine ca pot sa scriu cat de cat romaneste pentru cas plecata de mult timp din romania cred ca si tu ai un motiv de nu poti scrie corect, sa no iei drept jignire nu vreau sa te supar.pa

15 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Pai corecteaza-ti greselile si n-o sa rada nimeni. Scrisul corect este un semn de respect fata de cititor. Daca tu nu ne respecti pe noi, de ce astepti respect din partea noastra?

| monyk a răspuns:

Buna, imi pare rau daca te-ai aflat in situatia asta, normal ca nu ar trebui sa se poarte asa, nu e frumos, nimeni nu trebuie sa rada de celalalt si sa isi bata joc, eu cred ca daca vrei sa corectezi pe cineva poti sa spui intr-un mod frumos si fara batjocora, niciodata nu mi-au placut pers care fac misto de altii, oricine mai greseste, pana si `intelectuali`, e bine sa te uiti la tine si apoi la altul, eu sincer niciodata nu am criticat pe cineva pe acest site si daca cumva am facut-o imi pare rau, oricum si eu mai patesc sa gresesc gramatical... oricum nu mai pune la suflet chiar tot!

cami
| cami a răspuns:

Nu @k3vin, nu trebuie. Daca intr-adevar iti doresti sa ajuti pe cineva n-o faci batjocorindu-l, facandu-l sa se simta prost. Eu n-am absolut nimic impotriva celor care gresesc. E strict problema lor. E o tactica dura, dar poate da roade (rasul si batjocora ) dar ma gandesc ca poate nu toti au avut posibilitati sa invete. Dar minumum de cunostinte ( cand se pune cratima, cand nu ) trebuie sa-l ai.
Si uite pentru inceput, vreau sa-ti dau niste sfaturi happy
- scrie "site-ul"
-"sa-si" atunci cand urmeaza un verb, pui cratima, cand nu, nu.
Aaa, si inca ceva : cand folosesti semnele de punctuatie ",;. " pui semnul si dupa aceea spatiu. rontaie, (spatiu) mananc, (virgula lipita de cuvant ) canta. ( pct nu mai este lipit de cuv, fiindca nu mai urmeaza nimic dupa ).

SoftCristi
| SoftCristi a răspuns:

Nu, vai de mine, te rog, nu interpreta gresit!
TU trebuie sa inveti gramatica!

| cheloo74 a răspuns:

Mai taticule! Chiar daca esti plecat din tara coeficientul de inteligenta si cunostintele tale vor ramane la fel. Asta nu e o scuza sa nu stii sa scrii corect romaneste. Sau vrei sa spui ca in alta limba te descurci mai bine? Eu nu cred. Daca era asa faceai cont pe situri straine. A scrie corect este ca mersul pe bicicleta. Odata ce-l deprinzi nu-l mai uiti asa usor. Asa ca nu te mai plange ca ai primit pe merit ceea ce ai primit.

| cristinela a răspuns:

Nu rade nimeni de tine. Te corectam si speram sa nu mai faci aceleasi greseli, gramaticale. Cel mai bine verifica ce ai scris inainte sa postezi si mai insista cu gramatica.

| XxXKevinXxX explică:

Eu cred ca de aia toti pentru unu sa ne ajutam nu sa ne batem joc unul de altul! hai invatama uhh mahh gramatica daca esti expert.

| XxXKevinXxX explică:

Da dragutzica sunt plecat de cam mult vreme din tara de la mine!
Si mersi la toti de complimente.
Va salutbig grinbig grinbig grin

| NoMore a răspuns:

A zis cinecva ca scrisul e semn de respect fata de cititor. E normal sa fie asa. Te astepti sa ti se raspunda la niste intrebari scrise total anapoda si care au un singur punct in comun cu gramatica, recte "literele"?
In plus, nu trebuie sa fii intelectual ca s astii sa scrii. Trebuie sa stii sa scrii ca sa poti comunica... sa poti trimite un e-mail, sa poti face un C. V., sa stii sa scrii o cerere la Decan (bine, asta nu cred ca va fi cazul la tine, dupa cum stau lucrurile).
Fuga la DEX! (macar www.dexonline.ro - au si conjugari de verbe, la toate timpurile si modurile).

| thizizme a răspuns:

Pai daca eu trebuie sa citesc intrebarea de doua ori pentru a intelege ceea ce vrei sa spui problema e a TA nu a mea (si nici a altora).
"intelectualii astia" rolling on the floor Esti intelectual daca aplici regulile elementare ale limbii romane? Nu cred.

Mai uite un sfat: incearca sa eviti cuvintele si expresiile ale caror sensuri si forma de scriere nu le cunosti sau nu esti sigur ca le cunosti.
Nu folosi "sh", "tz" s. a.
Nu pune miliarde de "..."; ajung 3. Foloseste-le doar atunci cand trebuie sau nu le folosi deloc.
Incepe cu litera mare.
Nu folosi anumite litere in exces.
Nu folosi emoticoane cu gramada.
Pune cratima. sau=/=s-au s. a.

E grele sa vorbeste romaneste?

| thizizme a răspuns:

Si ce cauta asta la Dragoste & Sex? rolling on the floor

| ruxandra22 a răspuns:

DA. Uite de ce: NU e "saitu-l " CI site-ul, NU "mi-am" CI mi-am NU "sasi" CI sa-si etc. + greseli elementare de exprimare. :-)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tu trebuie sa inveti gramatica, cum a mai zis si SoftCristi, in caz contrar, vei fi mai greu de inteles!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am si eu aceasta problema sunt niste prosti care zic ca am gresit ca nu stiu ce.Nu sunt deloc intelectuali ca daca ar nu r fi mai pus intrebari acici.Nu ca noi ceilati suntemprosti pe noi ne intereseaza.Si nu trebuie sa rada

| mcristianf a răspuns:

Nu, nu treuie sicer eu ii consider niste nimicuri pe cei care fac aceste chestii