| poechce a întrebat:

Am şi eu o întrebare legată de licee şi anume.
după specializarea fiecărui liceu. care ar fi cel mai indicat pentru biologie şi engleză?
şi.
mai exact cum sunt definite specializările(ştiinţe sociale, mate-info, filologie, ştiinţe ale naturii şi profilurile(uman, real). mai exact pe ce ore se pun ambrenta în cazul fiecăruia dintre specializări.

nu ştiu dacă am pus întrebarea corect, de aceea nu ştiu dacă voi fi înţeleasă!

P. S: Ştiu că este o întrebare cam. lunguţă. dar aştept răspunsuri.
Mulţumesc.

Răspuns Câştigător
| NthtoShare a răspuns:

Majoritatea liceelor teoretice au profil real si profil uman [de exemplu cel la care sunt eu are: matematica-informatica, stiintele naturii ( matematica-fizica-engleza-intensiv si chimie-biologie + chimie-biologie bilingv franceza)-> la real si stiinte socio-umane si filologie, la uman]. La profilele reale se pune accentul pe fizica, chimie, biologie (stiintele naturii), matematica (orice e la real), informatica ( e evident, doar matematica- informatica). La uman se face foarte putina matematica. Pentru filologie se scot matematica, fizica, biologia si chimia din clasa a 11-a, iar la stiinte sociale se pastreaza o ora de matematica si se scot fizica, biologia si chimia. Diferenta ar mai fi ca la uman se face latina, la real nu.

2 răspunsuri:
kratos
| kratos a răspuns:

Raspuns corect pentru ce vrei tu "Stiintele naturii"

| gyo a răspuns:

La stiinte sociale se face mai multa engleza, romana, geografie...
la stiinte ale naturii se face mai multa biologie, chimie...
la mate info dupa nume iti dai seama ca se pune accentu pe matematica si informatica(eu sunt la mate info, nu e usor deloc, dar partea buna e ca daca urmezi acest profil poti sa urmezi orice faculatate dupa)
la filologie se pune accentu pe romana, franceza, engleza, latina...

profilurile reale sunt mate-info, stiinte ale naturii
profilurile umane sunt filologia, stiinte sociale