| Biia a întrebat:

Am si eu o intrebare pentru kpii ai caror parinti sunt despartiti. Voi km ati trecut peste asta, cu cine ati ramas si cum va comportati cu parintii vostri?big grin

Răspuns Câştigător
| Selena54 a răspuns:

Cand parintii mei au divortat eu aveam cam 9 ani si sora mea 14.pe ea au dus-o la tribunal dar nu putea sa aleaga pentru ca nu a avut optiunea asta...cand tata a inaintat divortul a spus ca vrea ca noi sa ramanem la mama...(ca sa nu-l deranjam cand statea cu amanta.). a fost foarte nasol nasol.eu nu prea intelegeam mare lucru pentru ca eram mica. dar de fiecare data cand mergeam la el stiam ca era acasa dar nu ne deschidea usa pentru ca era cu t***a aia.acum cred ca ii pare rau pentru ca noi ne purtam urat cu el, ii spunem in fata ce credem despre el si pur si simplu nu avem pic ed respect pentru el.acum incearca sa petreaca mai mult timp cu noi dar pur si simplu nu mai avem nevoie de el.eu am in curand 14 ani si soramea are 18.ar vrea el acum sa vina inapoi acasa da` nu mai are nimeni nevoie de el.cat despre banii pe care trebuie sa ii primim lunar.hmm.nu primim nici macar jumatate, spune ca nu are banii dar nu e adevarat.are banii pentru cursuri de parasutism dar pentru noi nu.cat despre mama. a facut absolut tot ce ia stat in puteri sa faca pentru noi si incerc sa ma comport cat mai frumos posibil cu ea si sa o ajut cum pot.

6 răspunsuri:
| smile a răspuns:

Parintii mei s-au despartiti de vreo 5 ani.am ramas cu mama. De tata nici nu vreau sa aud nu ne-a mai vizitat de mult.Era un om foarte agresiv. o batea pe mama tot timpul. Ma descurc si fara el.

| clauss a răspuns:

Logic e sa faci tot posibilul si sa i impaci, e pentru binele tau, dar daca nu se poate e greu sa alegi un parinte cand te iubesc amandoi, sfatul meu e sa te comporti cat mai frumos cu amandoi

| Selena54 a răspuns:

Ps :scuze pentru greselile de ortografie. m-am grabit cand am scris.tongue

| divinuu a răspuns:

Si catelusul tau a vomitat cand era micut?sadA avut aceleasi simptome ca ale mele?:-s.(ceilalti utilizatori sa ma ignore)

| Dorian_3315 a răspuns:

La mine chestile stau mai ciudat deci parintii mei s-au despartit cand aveam 2 ani eu am ramas ca mama dar il vizitez pe tata in fiecare vacanta si el vine sa ma viziteze lunar... mama si tata sunt niste persoane super fiecare in felul ei si simt ca am multe de invatat de la amandoi dar cand stau sa ma gandesc la personalitatiile lor sunt foarte diferiti dar imi rupe inima in doua cand ma intorc de la tata sau el pleaca dar merg inainte sperand la vremuri mai bunewinking

| ov1d1u a răspuns:

Am ramas cu tata, deoarece a fost o alegere mai buna pentru viitorul meu, mama mutandu-se intr-o localitate obscura unde abia isi duce zilele impreuna cu noul ei sot. Alegand sa raman cu tata, desi a fost o optiune care nu mi-a placut precum cea de a ramane cu mama, am putut urma un liceu (mai ales ca e in aceeasi localitate) si acum o facultate.

Personal pot spune ca nu m-a afectat prea mult despartirea, desi se pare ca in subconstient mi-a lasat ceva urme destul de adanci. Incearca sa accepti noul stil de viata alaturi de un singur parinte si eu zic ca totul va fi bine. O sa fie de cacao cand te vei intalni cu parintele pe care nu l-ai ales, dar in rest... depinde de fiecare, pana la urma. Daca vei privi partea pozitiva a lucrurilor si vei incerca sa accepti noul stil de viata, cred ca va fi ok. Fii tare (banuind ca si tu treci prin asa ceva)